Papildināta - Vairoga pārvads - joprojām nāvējošas lamatas putniem 

Kopš aizvadītā gada novembra uz Vairoga pārvada (Gustava Zemgala satiksmes pārvads) situācija nav mainījusies un tur turpina iet bojā putni, secinājuši ornitologi. Rīgas dome problēmas risinājumu joprojām meklē.

Dienas Bizness, 13.08.2013
1/6

Foto: putnidaba.lv

[Papildināta ar pēdējo rindkopu]

Pērn novembrī ornitologi apsekoja pirms gada atklāto pārvadu Rīgā, ar nolūku pārbaudīt, cik daudz putnu nositušies, ielidojot trokšņa aizsardzības stikla sienās, kuras tika uzstādītas pārvada augstākajā posmā - uz tilta, kas iet cauri priežu mežam. To migrācijas laikā izmanto daudzi putni.

Lai gan uz pārvada stikla sienām, ar nolūku atbaidīt putnus, bija attēloti melni putnu silueti, ornitologi secināja, ka izvēlētā aizsardzības metode nedarbojas un putni turpina nosisties, ielidojot sienās, vēstīja dabasdati.lv. Apskatot teritoriju, ornitologi pērnā gada rudenī atrada vairāku putnu atliekas.

Šā gada marta sākumā Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja atbalstīja 2981 lata piešķiršanu putnu bojāejas novēršanas pasākumiem. Par piešķirto finansējumu tika plānots kopā ar ornitologiem veikt eksperimentu, uz caurspīdīgā stikla līmējot digitāli drukātu plēvi, kas palīdzētu putniem novirzīties no to izraudzītās lidošanas trajektorijas.

Kā novērojis žurnāls Putni dabā, situācija joprojām neesot mainījusies. Jūlijā un augustā apsekojot Gustava Zemgala gatves Vairoga pārvada posmus, kas iet cauri priežu mežam pie Gaujas ielas un Varoņu ielas, gan uz tilta, gan zem tā kopumā tika atrasti 46 putnu līķi no 18 dažādām sugām, kuri nositušies pret stikla sienām: dižraibie dzeņi, melnie meža strazdi, mušķērāji, dziedātājstrazdi u. c.

Spriežot pēc putnu stāvokļa atrašanas brīdī, tie pārsvarā gājuši bojā īsi pirms to atrašanas, kas ļaujot secināt, ka laika gaitā daudzus mirušos putnus apēd vai aiznes no vietas plēsīgie dzīvnieki, tostarp arī vietējie kaķi un suņi. Tādējādi speciālisti secina, ka šajās uzskaitēs atrastie putni bijuši tikai neliela daļa no tiem, kas šovasar gājuši bojā.

Putni dabā atzīmē, ka drīzumā sāksies īstā putnu migrācija, kad Rīgu šķērsos miljoniem migrantu, un ir pamats uzskatīt, ka abos minētājos tilta posmos ar stiklotajiem sienām varētu ietriekties un aiziet bojā tūkstošiem migrējošo putnu.

Speciālisti norāda, ka nepieciešams steidzīgi un praktiski risināt šo problēmu, aplīmējot stiklotas sienas ar necaurspīdīgu vai krāsainu plēvi, lai mazinātu putnu mokošo bojāeju ietriecoties stiklos lidojumā, gan tilta ārpusē, gan iekšpusē. Līdzīgu praksi nepieciešams ieviest arī Dienvidu tilta jaunajā posmā, kas iet gar mežu un Daugavas malu, jo arī šeit ir intensīvs putnu migrācijas ceļš.

Kā Db.lv uzzināja Rīgas domē, Mājokļu un vides departamenta speciālisti, sadarbojoties ar ornitologiem un Rīgas pilsētas būvvaldi, joprojām meklējot risinājumu šai problēmai. No Vides fonda piešķirtais finansējums nav iztērēts, jo pagaidām nav atrasts vislabākais šīs problēmas risinājums. Departaments vēlas atrast tādu metodi, lai pilnībā novērstu putnu bojāeju.

Jaunākais izdevums