Papildināta - Vaškevičs aizturēts aizdomās par 50 tūkstošu eiro kukuļošanu

2011. gada 01. februāris plkst. 10:25
Autori: Madara Fridrihsone, Elīna Pankovska
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Naktī no pirmdienas uz otrdienu Finanšu ministrijas Nodokļu un muitas administrēšanas nodaļas direktora vietnieka Vladimira Vaškeviča kabinetā notikusi kratīšana, kuras laikā izņemti atsevišķi dokumenti un Vaškeviča dators.

To DB uzzināja Finanšu ministrijā. DB avots norādīja, ka ministrijas rīcībā nav oficiālas informācijas par Vaškeviča aizturēšanu, taču kratīšanā viņš pats nav piedalījies.

KNAB pārstāve Ieva Karlsbergs DB norādīja, ka lēmums par drošības līdzekļa piemērošanu tiks pieņemts likumā noteiktajā kārtībā – 48 stundu laikā.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) gan neatklāj aizturētās amatpersonas vārdu, taču norāda, ka kriminālprocesa ietvaros ir aizturējis Finanšu ministrijas amatpersonu par kukuļdošanu lielā apmērā – vairāk nekā 50 tūkst. eiro.

Kukuļošanas mēģinājums bijis pret Valsts ieņēmuma dienesta amatpersonu, lai tā pienācīgi neveiktu amata pienākumus kontrabandas apkarošanā, nodokļu nomaksas kontrolē un nekonstatētu pārkāpumus attiecībā pret konkrētām personām.
Kriminālprocesa ietvaros KNAB veicis virkni izmeklēšanas darbības, t.sk. vairākas kratīšanas. Izmeklēšanas interesēs sīkāka informācija patlaban netiks sniegta.

Jāatgādina, ka pirmo reizi Drošības policija pārbaudi par Vaškeviča šķirtās sievas Ināras Vilkastes īpašumiem sāka jau 2002. gadā, taču toreiz Vaškeviča darbībā krimināla rakstura darbības netika saskatītas.

Tomēr vēlāk KNAB radās aizdomas, ka Vaškevičs savā amatpersonas deklarācijā ir sniedzis nepatiesas ziņas un piedalījies neatļautos mantiskos darījumos - saskaņā ar KNAB veiktās izmeklēšanas laikā gūto informāciju, Vaškevičs, laika posmā no 2002. līdz 2007. gadam lietojot finanšu līdzekļus no ārzonas firmai un kādai fiziskai personai piederošajiem banku kontiem, ir piedalījis tai ar likumu aizliegtos mantiskos darījumos, kā arī nav sniedzis ziņas amatpersonas deklarācijās par ienākumiem lielā apmērā.

Kriminālprocesā iegūtie materiāli liecināja, ka V. Vaškevičs izmantojis juridisku un fizisku personu banku kontiem piesaistītas maksājumu kartes un tādā veidā izlietojis kopumā 93 858 latus. Minētajā periodā viņš veicis un valsts amatpersonas deklarācijās nav sniedzis ziņas par deviņiem darījumiem, kas pārsniedz 20 minimālās mēneša algas. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūtie dokumenti liecināja, ka Vaškevičs ieņēmis amatu kādā ārzonas firmā, kuras kontam piesaistīto kompānijas maksājumu karti lietojis no 2002. gada.

2006. gadā Vaškevičs paziņoja, ka viņam izteikti draudi, bet 2007. gada vasarā tika uzspridzināta amatpersonas automašīna. Pats Vaškevičs šo spridzināšanu saistīja ar konfliktu, kas izveidojies starp viņa bijušo sievu Vilkasti un viņas bijušo biznesa partneri Raimondu Štālbergu.

2008. gadā Satversmes aizsardzības birojs atņēma Vaškevičam pielaidi valsts noslēpumam un viņa vārds, kā arī iesauka Futbols parādījās krimināllietā, kurā par naftas kontrabandu tika apsūdzētas desmit personas, tostarp miljonārs Vladimirs Oderovs.

 2010. gada martā Vaškevičs DB paziņoja, ka ir vērsies Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) saistībā ar lēmumu atņemt viņam pielaidi valsts noslēpumam un ECT šo sūdzību esot pieņēmusi.

2010. gadā pret Vaškeviču ierosināto krimināllietu sāka skatīt Rīgas Ziemeļu rajona tiesa, taču spriedums šajā lietā vēl arvien nav pieņemts.

Vaškeviča aizstāvis šajā krimināllietā bija pērn bez vēsts pazudušais advokāts Ainārs Platacis.

Dalies ar šo rakstu