Papildināta - Visaginas AES finanšu konsultācijas sniegs trīs cilvēku firma

2012. gada 18. jūnijs plkst. 17:21
Autors: Gunta Kursiša
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Patlaban par a/s Latvenergo iepirkumu konkursa par finanšu konsultāciju sniegšanu Visaginas AES projektā uzvarētāju noteikta kāda Lielbritānijas firma Project Financing Solutions Limited, kurai ir trīs darbinieki un kuras gada apgrozījums ir 722 tūkst. Ls.

Par konkursa rezultātiem sūdzību Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) iesniedzis zvērinātu auditoru un konsultāciju uzņēmums Deloitte Latvia, kurš gan patlaban vēl nesniedz informāciju par sūdzības iemeslu.

Savukārt a/s Latvenergo no IUB ir saņēmusi informāciju par iesniegumu, «kurā SIA Deloitte Latvia pauž savu neizpratni par to,
ka starp trim pretendentiem ir izvēlēts lētākais piedāvājums (mēneša maksa 27,5 tūkst. eiro) , nevis par aptuveni 54% (60 tūkst. eiro) vai 60% (79 tūkst. eiro) augstākās citu pretendentu noteiktās cenas», norāda Latvenergo pārstāvji. A/s Latvenergo pauž, ka izvērtēšana tika veikta pēc saimnieciski izdevīgākā piedāvājuma.

Kā liecina informācija IUB, kopējo iepirkuma summu a/s Latvenergo lēsis aptuveni 895,5 tūkst. eiro apjomā.

Project Financing Solutions Limited gada apgrozījums šo summu nesasniedz – 2010. - 2011. finanšu gada rezultāti liecina, ka tās apgrozījums pagājušajā finanšu gadā veidoja 833 tūkst. britu mārciņas, kas ir aptuveni 722 tūkst. Ls.

Savukārt Latvenergo pārstāvji norāda, ka «Lielbritānijas firma ir relatīvi neliela finanšu konsultantu firma, ja darbinieku skaits vai bilances rādītāji tiek salīdzināti ar nozares milžiem vai globālajām investīciju bankām. Tomēr, vērtējot piedāvātās projekta komandas iepriekšējo pieredzi un līdzšinējo iesaisti lielos enerģētikas projektos apvienojumā ar konkurētspējīgu piedāvājumu, energokompānijai esot pārliecība par sagaidāmo finanšu pakalpojumu kvalitāti un saimnieciski izdevīgākā piedāvājuma izvēli».

Tāpat Latvenergo pārstāvji uzsver, ka sūdzības iesniedzēju SIA Deloitte Latvia un Deloitte LLP (UK) koppiedāvājums minētā pakalpojuma nodrošināšanā bija 2,8 reizes dārgāks nekā uzvarētāja - Project Financing Solution Limited piedāvājums. Līgums ar pretendentu tiks slēgts tikai tādā gadījumā, ja šādu nepieciešamību noteikts turpmākā Visaginas AES projekta virzība, uzsver Latvenergo pārstāvji.

Konkurss par finanšu konsultāciju sniegšanu AES būves projekā izsludināts jau pērnā gada decembra beigās, janvāra sākumā tika veikti grozījumi konkursa nolikumā, bet šā gada 7. jūnijā pasludināts konkursa rezultāts, savukārt IUB publicējis informāciju par Deloitte Latvia iesniegto sūdzību 18. jūnijā.

IUB lēmums par iesniegto sūdzību gaidāms pēc mēneša - 17. jūlijā.  

Konkursā savus piedāvājumus iesniedza AF Consult Ltd, Project Financing Solutions Limited, Credit Agricole-Corporate Investment Bank, Roland Berger Strategy Consultants GmbH, Deloitte LLP (UK) un SIA Deloitte Latvia, no kuriem tika vērtēti galvenie pretendenti Project Financing Solutions Limited, Credit Agricole-Corporate Investment Bank, Deloitte LLP (UK) un Deloitte Latvia, no kuriem par labāko tika atzīts pirmais.

Uzņēmums dibināts 2004. gada rudenī un bāzēts Vinčesterā. Informācija Project Financing Solutions Limited mājaslapā liecina, ka uzņēmumu dibinājis Naidžels Sleiters (Nigel Slater) un Džeremijs Dolfins (Jeremy Dolphin). Uzņēmuma juridiskā adrese Vilvūda, Feirvelas iela, Šaforda (Wildwood, Fairfield road, Shawford) liecina, ka uzņēmums atrodas privātmāju rajonā.

Jau vēstīts, ka Lietuvas prezidentes galvenais padomnieks ekonomikas un enerģētikas jautājumos Nerijus Udrenas Visaginas AES projektu uzskata par nozīmīgāko mūsu divpusējās un visas Baltijas attiecībās uz daudziem gadiem. Lai arī Latvijas bijušais vēstnieks Lietuvā Alberts Sarkanis Dienas Biznesam iepriekš pauda bažas par «atsvešināšanos draudiem starp abām tautām». «Latviešiem ir Daugava, igauņiem – slānekļa gāze, bet mums pēc Ignalinas AES slēgšanas ir enerģijas trūkums. Turklāt reģionā notiek infrastruktūras novecošanās. Ko Polija darīs pēc 2016. gada? Un Krievija? Jo ir aplēses, ka viņi savā enerģētikā neiegulda pietiekami. Nākotnē investīcijas kļūs vēl sarežģītākas, un enerģētika prasa nepārtrauktus ieguldījumus, citādi rodas tādi piegāžu «pudeles kakli» kā Kalifornijā, kur vienubrīd elektrība vienkārši pazūd,» iepriekš intervijā Dienas Biznesam norādīja N. Udrenas. 

Jau rakstīts - lai a/s Latvenergo piedalītos Visaginas atomelektrostacijas projekta kompānijas dibināšanā, tiks dibināta Latvenergo 100% piederoša kapitālsabiedrība Visaginas AES investīciju pārvaldībai.

Dalies ar šo rakstu