Būve

Papildināts - Būvnieki piketējuši Strasbūrā

Lelde Petrāne, 07.04.2011

SXC

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Informāciju par veikalu tīkla IKI īpašnieka Rewe Group nesamaksāto parādu viena miljona latu apmērā vakar saņēma Eiropas Parlamenta (EP) deputāti, vēsta laikraksts Latvijas Avīze.

Iemesls, kādēļ vairāki Latvijas Apvienotās daudznozaru arodbiedrības (ADA) pārstāvji, pamatā būvnieki, izšķīrās par piketu Strasbūrā, ir Lietuvā strādājošā uzņēmuma Palink (īpašnieks Vācijas Rewe Group) nesamaksātais parāds viena miljona latu apmērā būvkompānijai Landekss. Parāds esot radies jau pirms vairāk nekā gada, kad Palink apturējis IKI veikala būvniecību Rīgā, pie viena atsakoties norēķināties par jau izdarīto darbu. Bez nopelnītās algas palikuši desmitiem būvnieku, kuri strādāja gan uzņēmumā Landekss, gan šīs būvkompānijas nolīgtajos apakšuzņēmumos.

«Mēs vēlamies, lai tiktu atjaunotas darba vietas,» skaidrojis ADA biedrs Mārcis Matīss. ADA uzskata, ka Palink ir jāatjauno veikala būvniecība, neskatoties uz to, ka Lietuvas uzņēmums līgumu par būvniecības darbiem vienpusēji ir lauzis. Par šo faktu Palink ir iesūdzēts tiesā, taču būvnieki apzinās, ka tiesas process var vilkties septiņus gadus. Tādēļ rīkoties sāka arodbiedrība, kas vērsās pie Rewe Group, mēģinot panākt parāda nomaksu un darbu atjaunošanu, skaidro laikraksts.

Pie piketētājiem iznākusi EP deputāte Sandra Kalniete. «Vienīgais, ko varu palīdzēt, ir morāli jūs atbalstīt un informēt savus Vācijas kolēģus par šo situāciju,» viņa teikusi.

Savukārt SIA Palink pēc šīs publikācijas izplatījusi paziņojumu, ka ADA maldina gan sabiedrību, gan S. Kalnieti. Par līdzšinējiem ADA paziņojumiem, kas aizskarot SIA Palink godu un cieņu, uzņēmums patlaban ierosina prasību tiesā un lieta tiks izskatīta jūnija sākumā.

«Uzsveram, ka SIA Palink ir ne tikai norēķinājusies ar SIA Landekss (kuras darbinieku intereses pārstāv ADA) par objektu Dombrovska ielā, bet, pēc ekspertīzes datiem, ir arī pārmaksājusi ievērojamu summu, kas ir pilnīgi pietiekama, lai būvuzņēmējs varētu norēķināties ar saviem darba ņēmējiem,» norāda SIA Palink.

SIA Palink noslēgusi līgumu ar SIA Landekss par objekta izbūvi Dombrovska ielā 2008. gada 18.septembrī. SIA Landekss 2009. gadā veikusi darbu pirmo kārtu, par ko esot samaksāts atbilstoši rēķinam. Līdz ar to uzņēmumam 2009. gadā bijuši līdzekļi, lai izmaksātu algas darbiniekiem un apakšuzņēmējiem. SIA Landekss esot cēlis prasību tiesā pret SIA Palink, pieprasot maksājumu par darbiem, kas neesot veikti. Faktu, ka darbi nav veikti, apstiprinot veiktā ekspertīze.

Tiekoties ar ADA pārstāvjiem, SIA Palink pārliecinājusies, ka ADA pārstāvji nav rīkojušies atbilstoši arodbiedrību darba principiem savu biedru interešu aizstāvībai, nav vērsušies Valsts Darba inspekcijā, nav iepazinušies ar SIA Landekss finanšu rādītājiem, informāciju par darbinieku skaitu un esošajām parādsaistībām.

SIA Palink informējusi ADA, ka, pēc Uzņēmuma reģistra datu bāzē iekļautā 2009. gada pārskata, SIA Landekss nav neizmaksātu darba algu par 2009.gadu, līdz ar to ADA ar jebkurām pretenzijām esot jāvēršas pie SIA Landekss vai Valsts darba inspekcijā.

Komentāri

Pievienot komentāru