Par cik palielināsies mājokļa kredīta maksājums, augot Euribor likmēm?

2017. gada 10. oktobris plkst. 9:58
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

No to klientu viedokļa, kas sava mājokļa iegādei saņēmuši hipotekāro kredītu, šis ir brīdis, kad iespējams novērtēt reālu ieguvumu no eiro ieviešanas Latvijā, pašreizējo tirgus situāciju raksturo SEB bankas Kreditēšanas pārvaldes vadītājs Māris Larionovs. Viņš uzsver, ka vēl kādu brīdi kredītu maksātāji ir drošībā un vēl vismaz pāris gadus par maksājumu pieaugumu nav jāsatraucas.

Vairāk nekā 99% no SEB bankas hipotekāro kredītu portfeļa ir eiro, tādēļ absolūtajam vairākumam klientu šobrīd nav jābažījas par Eiropas Centrālās bankas (ECB) politiku, un eiro sadārdzināšanās neatstāj būtisku ietekmi uz mājsaimniecības budžetu – pie nosacījuma, ja arī savus ienākumus viņi saņem eiro valūtā. Iemesls bažām varētu būt tiem uzņēmumiem, kas eksportē savu produkciju un samaksu saņem ASV dolāros, Lielbritānijas mārciņās vai kādā citā valūtā, kas zaudē vērtību pret eiro, jo valūtu kursu izmaiņu rezultātā to ražotā produkcija kļūst dārgāka eksporta tirgos un daļēji zaudē konkurētspēju, skaidro M. Larionovs.

Visā Eiropā paātrinās ekonomiskā izaugsme, un viss liecina, ka ultrazemo procentu likmju laiks tuvojas izskaņai. Arī Eiropas Centrālā banka, visticamāk, pakāpeniski atsāks palielināt procentu likmes, atgriežot tās pozitīvā teritorijā. Tas nozīmē, ka Euribor (it īpaši īsajiem termiņiem: 3 un 6 mēnešiem) tuvāko gadu laikā atkal kļūs par faktoru, kas ietekmēs kredītņēmēju mēnešu maksājuma apjomu. Tādēļ, pat, ja bankas tuvākajā laikā nemainīs klientiem piedāvātas fiksētās likmes ilgtermiņa aizdevumiem, klientu mēneša maksājumu apjoms var pieaugt mainīgo (bāzes) likmju ietekmē. Savukārt, no otras puses, pakāpeniski pieaugot naudas resursu cenai tirgū, tuvākajos gados no bankām varēs sagaidīt arī lielākas procentu likmes termiņnoguldījumiem un depozītiem, un tas būs izdevīgi noguldītājiem, skaidro eksperts.

Tiesa gan, viņš uzsver, ka līdz Euribor likmju pieaugumam vēl ir ceļš ejams – vispirms ECB sāks runāt par kvantitatīvās mīkstināšanas programmas (QE) samazināšanu, tad sekos QE pārtraukšana un tikai tad - mērens likmju kāpums. Pašlaik tirgus sagaida, ka pēc 12 mēnešiem 3 mēnešu Euribor būs -0,24% līmenī – joprojām negatīvs. Tādēļ par Euribor kāpuma ietekmi uz kredītmaksājumiem precīzāk varēs runāt tikai tad, kad likmes atgriezīsies pozitīvā teritorijā.

Pašlaik gan 3, gan 6, gan 12 mēnešu EURIBOR likmes ir negatīvas. Pēdējā reize, kad EURIBOR 6m un 12m likmes bija 2% līmenī, ir 2009. gada februāris, bet 3m likme – 2009. gada janvāris. Līdz brīdim, kad EURIBOR likmes atkal varētu pietuvoties 2% līmenim vēl ir tāls ceļš ejams – visdrīzāk, vairāki gadi, pieļauj eksperts.

PIEMĒRS:

mājokļa kredīts EUR 70 000

termiņš: 20 gadi

fiksētā procentu likme: 2.5%

vienmērīgais atmaksas grafiks

mēneša maksājums pie 0% EURIBOR: €371

mēneša maksājums pie +2% EURIBOR: €443

atšķirība: €72

Dalies ar šo rakstu