Par valstij piederošās SIA Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca vadības vēlmi izveidot daudzstāvu autostāvvietu ar helikopteru laukumu, Saeimas deputāti prasa skaidrojumus Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam.
Pieprasījumu parakstījuši pašreizējai valdībai opozīcijā esošas ZZS Saeimas frakcijas deputāti: Armands Krauze, Uldis Augulis, Raimonds Bergmanis, Edgars Tavars, Jānis Dūklavs, Viktors Valainis, Gundars Daudze, Jānis Vucāns un Māris Kučinskis un neatkarīgā deputāte Karīna Sprūde.
"Lai arī jau daudzus gadus no Veselības ministrijas un SIA Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) vadības tiek runāts par morāli degradējošo ārstniecības iestāžu telpu, materiāli tehniskā stāvokļa uzlabošanu, ka vēl jo aktuālāki kļuvuši COVID-19 pandēmijas apstākļos, bet Centrālās finanšu un līgumu aģentūras mājaslapā atrodams šīs slimnīcas valdes lēmums par daudzstāvu autostāvvietas ar helikoptera laukumu izveides finanšu un ekonomisko aprēķinu veikšanu," pieprasījuma pamatojumu skaidro Saeimas deputāts Armands Krauze.
Vēl mulsinošāku padara fakts, ka 2005. gadā Gaiļezera slimnīcas teritorijā tika atklāts helikoptera nosēšanās laukums, bet tagad tas, kaut kādu iemeslu dēļ neder un tas "jāuzliek" uz daudzstāvu autostāvvietas jumta.
"Ar pieprasījumu vēlamies pievērst valdības vadītāja uzmanību tam, kas notiek Veselības ministrijas pārziņā esošajā kapitālsabiedrībā, kā un cik racionāli tiek pieņemti lēmumi un pārvaldīti valsts stratēģiskie nekustamie īpašumi," savu pozīciju atklāj A. Krauze. Viņš vēloties zināt un saprast kā daudzstāvu autostāvvieta ar helikoptera nosēšanās laukumu izveidošanu sekmēs RAKUS un, svarīgāk, tās daudzgadīgās Latvijas infektoloģijas centra un Tuberkulozes un plaušu slimību centra infrastruktūras nopietnās problēmas.
"Kāpēc un uz kāda pamata izvēlēts tehniski sarežģīts risinājums – helikoptera nolaišanās laukumus uz daudzstāvu autostāvvietas, kas ir arī visdārgākais," jautājumu daudz turpina atklāt A. Krauze. Viņam neesot informācijas vai RAKUS ir izstrādāts tehniski ekonomiskais pamatojums un visas slimnīcas infrastruktūras attīstības izvērtējums, jo īpaši, ja RAKUS ir noslēgts līgums par šāda pamatojuma izstrādi ar auditorkompāniju Ernst&Young Baltic.
"Vai idejā par daudzstāvu autostāvvietu ar helikoptera nolaišanās laukumu uz jumtu ir ņemti vērā auditorkompānijas secinājumi? Vai tie jau ir apkopoti un sagatavoti? Ja nav, tad kāpēc šāds projekts tiek virzīts vēl pirms auditorkompānijas darba pabeigšanas? Un vēl kāpēc RAKUS pārvaldītāja — Veselības ministrija valdība pirms tam nav iesniegusi konceptuālu ziņojumu par kapitālsabiedrības — slimnīcas – infrastruktūras ilgtermiņa attīstību kopumā?" jautājumus turpina uzdot A. Krauze.
Tiesību jautājumi
Vēl viens jautājumu bloks skar tieši nekustamo īpašumu juridisko statusu. Zemes un ēkas īpašnieks ir Veselības ministrija. "Ja RAKUS daudzstāvu autostāvvietu ar helikopteru nosēšanās laukumu uz jumta vēlas realizēt publiskās privātās partnerības veidā, tad jautājums vai Veselības ministrija ir piešķīrusi RAKUS tiesības rīkoties valsts vārdā un pieņemt lēmumus, kas saistīti ar projekta virzību publiskās privātās partnerības ietvarā. Nav arī skaidrs vai RAKUS var uzņemties daudzgadīgas ilgtermiņa saistības, kas skar valsts īpašumu un iespējams pārsniedz Veselības ministrijas pārvaldīšanas līguma termiņu. Kā arī juridiski tehniskāk, kā bilancē — Veselības ministrijas, RAKUS vai privātā partnera bilancē atradīsies šī jaunā būve, ja šo projektu realizētu?" turpina jautāt A. Krauze.
Naudas lieta
Deputāti atbalstījuši līdzekļu piešķiršanu veselības aprūpei. "Veselības aprūpes sistēmai ir vajadzīga atbilstoša infrastruktūra – slimnīcas, aprīkojums, profesionāli mediķi un to pierāda koronavīrusa pandēmija, kas ir bijis katalizators lielu papildus līdzekļu piešķiršanai veselības aprūpei, taču tas nav attiecināms uz daudzstāvu autostāvvietu ar helikopteru nosēšanās laukumu uz jumta. It īpaši, ja slimnīcai ir atbilstošs nosēšanās laukums," savu pozīciju skaidro A. Krauze. Viņaprāt, ne jau daudzstāvu autostāvvietas ar helikopteru nosēšanas laukumu uz jumta ir galvenā problēma veselības aprūpes sistēmā. "Ja šādus projektus mēģina "virzīt" pandēmijas apstākļos, kad nozarei tiek piešķirti simtiem miljonu papildu finanšu līdzekļi, tas šķiet ne tikai nepamatoti, neizvērtēti un aizdomīgi, bet arī nevajadzīgi sarežģīti un izšķērdīgi. Valsts jau ir aizņēmusies pēc vairākus papildus miljardus eiro, kuri mums visiem kopā būs jāatmaksā," tā A. Krauze. Tieši tāpēc viņaprāt, pārvaldībai ir jābūt ļoti rūpīgai, izsvērtai un lēmumiem orientētiem ieguvumu nozarei un sabiedrībai.
DB jau 13.aprīļa numurā vēstīja par lielbudžeta publiskās privātās partnerības projektiem, kuru vidū tika minēts arī RAKUS, kura 2021. gada 23. martā pieņēma lēmumu par "Daudzstāvu autostāvvietas ar helikopteru laukumu izveidošana Hipokrāta ielas teritorijā" finanšu un ekonomisko aprēķinu izstrādi.