Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Konkurences padome (KP) piemērojusi kopumā 233 791 eiro lielu naudas sodu SIA "PK Serviss", SIA "Koro būve" un SIA "Tavs laikmets" par aizliegtu vienošanos privātā pasūtītāja SIA "Lyngson" rīkotā būvniecības iepirkumā, otrdien preses konferencē informēja KP priekšsēdētājs Juris Gaiķis.

Sodītie uzņēmumi vienojušies par dalības nosacījumiem "Lyngson" rīkotā iepirkumā par jaunas ražošanas ēkas projektēšanu un būvniecību Olainē. Kopējā iepirkuma summa bija ap diviem miljoniem eiro, un iepirkums noslēdzās 2019.gada nogalē. Ražošanas ēka patlaban jau ir uzbūvēta.

KP vadītājs uzsvēra, ka šis ir pirmais KP atklātais kartelis privāta pasūtītāja rīkotā iepirkumā.

KP aizliegto vienošanos izdevies konstatēt, pamatojoties uz Finanšu ministrijas (FM) Eiropas Savienības (ES) fondu Revīzijas departamenta sniegto informāciju un izpētes gaitā papildu gūtajiem pierādījumiem.

KP Aizliegtu vienošanos departamenta direktore Ieva Šmite sacīja, ka kartelī iesaistīto dalībnieku darbību rezultātā iepirkuma pasūtītājs saņēma saskaņotus, nevis patiesas konkurences apstākļos gatavotus piedāvājumus - pretendenti apmainījās ar komerciāli sensitīvu informāciju par vienas vienības izmaksām, tādējādi izslēdzot konkurenci iepirkumā konkurentu starpā.

Šmite sacīja, ka izmeklēšanas laikā noskaidrojies, ka "PK Serviss" un "Lyngson" jau iepriekš bija vienojušies par ražotnes būvniecību, bet tad radusies iespēja projektam piesaistīt ES finansējumu, tāpēc nolemts rīkot fiktīvu iepirkumu.

Šmite skaidroja, ka izmeklēšanas gaitā no kartelī iesaistīto uzņēmumu un pasūtītāja e-pasta sarakstes atklāts, ka iepirkumā varētu būt bijis vismaz viens cits pretendents, kura piedāvājums būtu par 142 000 eiro lētāks nekā "PK Serviss" piedāvājums.

Uzņēmumi savstarpēji vienojās par dalības noteikumiem iepirkumā, kas izpaudās, "PK Serviss" sagatavojot gan "Koro būve", gan "Tavs laikmets" finanšu piedāvājumus, kas tika iesniegti kā aizsega piedāvājumi bez patiesas vēlmes konkurēt un uzvarēt iepirkumā.

Savukārt "Lyngson" sarunāto iepirkuma uzvarētāju "PK Serviss" informēja gan par potenciālajiem pretendentiem, gan piesaistīja iepirkuma nolikuma pielikumā esošās finanšu piedāvājuma formas sagatavošanā.

Šmite stāstīja, ka katra pasūtītāja pienākums ir nodrošināt, ka iepirkumos pastāv brīva konkurence un ar iepirkumu saistītie procesi tiek organizēti godprātīgi un objektīvi, atbilstoši normatīvajam regulējumam. Kā izriet no lietas faktiskajiem apstākļiem, noteiktos gadījumos, visticamāk, tas nav bijis ievērots.

Karteļa dalībnieks "PK Serviss" konsultēja pasūtītāju "Lyngson" par to, kā iespējams noraidīt citu pretendentu iesniegtos piedāvājumus. KP, vērtējot atrasto 2019.gada savstarpējo e-pasta saraksti starp pasūtītāju un "PK Serviss", secināja, ka arī pēc iepirkuma noslēgšanās notika aktīva pasūtītāja un pretendenta komunikācija, lai slēptu iespējamās neatbilstības FM Eiropas Savienības fondu Revīzijas departamenta sāktās revīzijas ietvaros.

Lai arī KP nekonstatēja pasūtītāja dalību vai atbalstu aizliegtajai norunai, tomēr vienlaikus, pamatojoties uz procesuālo darbību rezultātā iegūto informāciju un pirmšķietamajām bažām, ka iepirkums nav rīkots atbilstoši tiesību normām, KP sadarbojās ar tiesībsargājošām iestādēm, sniedzot lietas izpētes laikā iegūto informāciju.

Privātā pasūtījuma lietā bija iesaistīti arī Eiropas Savienības (ES) līdzekļi, tāpēc Eiropas prokuratūra uzsāka kriminālprocesu un "Lyngson" bija jāatmaksā ES saņemtais līdzfinansējums 780 733 eiro apmērā.

Ņemot vērā, ka "Tavs laikmets" sadarbojās ar KP Iecietības programmas ietvaros un iesniedza visu tā rīcībā esošo informāciju, uzņēmumam tika piemērots naudas soda samazinājums 50% apmērā. Tāpat "Tavs laikmets" un "PK Serviss" sadarbojās ar KP un noslēdza izlīgumu. Tādējādi tika izbeigts tiesiskais strīds lietā, uzņēmumi piekrita KP konstatētajiem faktiem un apņēmās nepārsūdzēt KP lēmumu. Abi lietas dalībnieki izlīguma rezultātā saņēma naudas soda samazinājumu 10% apmērā.

Kopumā "PK Serviss" piemērots naudas sods 99 492 eiro apmērā, "Koro būve" - 128 394 eiro apmērā, bet "Tavs laikmets" - 5905 eiro apmērā.

KP pārkāpumā iesaistītajiem uzņēmumiem piemēroja naudas sodus, kas tika aprēķināti procentos no uzņēmuma iepriekšējā finanšu gada neto apgrozījuma, attiecīgi, "PK Serviss" piemērotais naudas sods ir 2,25% no apgrozījuma, bet "Koro būve" un "Tavs laikmets" - 2% no apgrozījuma.

Šmite skaidroja, ka KP lēmums pieņemts 4.augustā, un to iespējams pārsūdzēt mēneša laikā, līdz ar to pastāv iespēja, ka tas tiek pārsūdzēts un vēl nav stājies spēkā. Ja pārsūdzības nebūs, KP lēmums stāsies spēkā septembra sākumā.

Šmite piebilda, ka šajā lietā sākotnējo informāciju par iespējamā pārkāpuma pazīmēm KP sniedza FM, bet izpētes laikā, KP iegūstot pierādījumus par iespējamām paša pasūtītāja nelikumīgajām darbībām, informāciju nodeva tālākai pārbaudei Eiropas Prokuratūrai (EPPO), kas realizēja veiksmīgu kriminālprocesu pret pasūtītāju par ES finanšu izkrāpšanu.

EPPO prokurors Gatis Doniks pastāstīja, ka kriminālprocess sākts pagājušā gada nogalē un tajā EPPO sadarbojās ar Valsts policijas Ekonomisko noziegumu izmeklēšanas pārvaldi. Apsūdzības tiek izvirzītas četrām fiziskām personām par krāpšanu lielā apmērā organizētā grupā, tāpat piespiedu ietekmēšanas līdzekļi piemēroti pret vienu juridisku personu.

Doniks informēja, ka patlaban sāktas pārrunas par vienošanos, kas ir apstiprināšanas procesā un atgūti visi zaudējumi. Tuvākajā laikā lietu paredzēts nosūtīt uz tiesu, EPPO plāno pieprasīt piemērot nosacītu brīvības atņemšanu, kā arī naudas sodus fiziskām personām apmērā virs 100 000 eiro un naudas sodu juridiskajai personai līdzīgā apjomā.

Doniks neatklāja, kas ir apsūdzētās fiziskās personas un juridiskā persona un vai starp tām ir "Lyngson" un šī uzņēmuma vadība vai īpašnieki, solot publisku informāciju pēc lietas nodošanas tiesā.

"PK Serviss" 2021.gadā strādāja ar 5,172 miljonu eiro apgrozījumu un guva 8902 eiro peļņu, liecina "Firmas.lv" informācija. "PK Serviss" reģistrēts 2004.gadā, un uzņēmuma pamatkapitāls ir 14 484 eiro. Uzņēmuma īpašnieki ir Kārlis Plensners (82,35%) un Imants Kokins (17,65%).

"Koro būve" 2020.gadā strādāja ar 6,42 miljonu eiro apgrozījumu un guva 190 708 eiro peļņu. Uzņēmuma finanšu dati par 2021.gadu vēl nav publiskoti.

"Koro būve" reģistrēta 2001.gadā, un uzņēmuma pamatkapitāls ir 60 000 eiro. Uzņēmuma īpašnieki ir Renārs Skavronskis (41%), Ramūns Piekutis (31%), Roberts Skavronskis (20%) un Pavels Jablonskis (8%).

"Tavs laikmets" 2021.gadā strādāja ar 406 630 eiro apgrozījumu un cieta 57 129 eiro zaudējumus. "Tavs laikmets" reģistrēts 2000.gadā, un uzņēmuma pamatkapitāls ir 27 264 eiro. Uzņēmuma īpašniece ir Laila Āboltiņa.

Ūdens apkures radiatoru ražotājs "Lyngson" 2021.gadā strādāja ar 14,739 miljonu eiro apgrozījumu un guva 2,851 miljona eiro peļņu. Kompānija reģistrēta 2006.gadā, un tās pamatkapitāls ir 1,138 miljoni eiro. Uzņēmums pieder Norvēģijas "Lyngson Group".

Komentāri

Pievienot komentāru