Pārtikas ražotāji redz ieguvumus no Krievijas dalības PTO

2012. gada 22. augusts plkst. 7:45
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Mazākas ievedmuitas un lielāka stabilitāte – šādi varētu būt galvenie pārtikas ražotāju ieguvumi no Krievijas iestājas PTO.    Pēc Krievijas iestāšanās PTO tai vajadzēs daudz nopietnāk ievērot daudzpusējos tirdzniecības nosacījumus, tai skaitā sanitāros un fitosanitāros pasākumus, tirdzniecības tarifus un ne-tarifu barjeras. Krievija kā pilntiesīga PTO dalībvalsts nevarēs tik viegli ieviest tādus tirdzniecības ierobežojumus, kas ir pretrunā ar tās uzņemtajām saistībām PTO, skaidro Lauksaimniecības Tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe. 

Krievijai būs jāsamazina ievedmuitas nodokļus plašam produktu klāstam, bet lielai daļai šis samazinājums ar pašreizējo nebūs būtisks un arī pašlaik tarifi nav galvenais mūsu eksportu ierobežojošais faktors. Bet dažiem produktiem tarifu samazinājums būs būtisks, piemēram, dzīvām cūkām. Šobrīd piemērotā 40% ievedmuita dzīvām cūkām līdz ar Krievijas iestāšanos PTO nedrīkstēs pārsniegt 5% robežu. Latvijas cūkaudzētājiem vajadzētu priecāties, ka nu varēs tirgoties ar Krieviju bez augstām ievedmuitām un citiem ierobežojumiem, bet situācija ir tāda, ka pašlaik mums jau nemaz nav īsti ko tirgot.

Kad ziemā Krievija aiztaisīja savu tirgu ciet ES cūkām, mūsējie Latvijas cūkaudzētāji ļoti operatīvi un veiksmīgi atrada citus noieta tirgus. Atpakaļ uz Krievijas tirgu varētu pāriet tikai ar nelielu daļu savas pašreizējās produkcijas un ar to, ko saražos palielinot apjomus. Būtu neprātīgi atkal mainīt pilnībā tirdzniecības partnerus un atkal atgriezties pie tiem, kas jau reiz ir piekrāpuši, uzsver I. Gulbe. Līdztekus ievedmuitas nodokļu samazinājumam, Krievijai ir jāsamazina arī lauksaimniecības subsīdijas, kas neļaus kropļot konkurenci. Tāpat Krievijai ir jāatceļ prasība par importa licenci alkoholiskajiem dzērieniem, kas atvieglos pieeju šim tirgum. 

Arī a/s Laima valdes priekšsēdētājs Rolands Gulbis pozitīvi vērtē Krievijas iestāju PTO, taču viņš pauž piesardzību attiecībā par kaimiņvalsts kreativitāti. «Jo mazāk aizliegumu, jo vieglāk strādāt abām pusēm. Taču Krievija var izdomāt dažādus citus veidus, kā aizsargāt savu vietējo tirgu,» pauž R. Gulbis. 

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām