Pārtikas rūpnieki: gads pilns pārbaudījumu

2011. gada 16. decembris plkst. 10:57
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Pārtikas rūpniecībā šogad svarīgākais izaicinājums bija izejvielu cenu kāpums. Tieši tirgus svārstības un augošās cenas pasaulē bijis galvenais risks uzņēmumiem. Lai arī šogad vērojama stabilizācija un neliela izaugsme, pārtikas produktu ražotāji paredz, ka nākamais gads nebūs viegls.

Pēc 2009.gadā izraisītās ekonomiskās krīzes, pārtikas rūpniecība ir saskārusies ar strauji augošu tirgu, bet kopš pagājušā gada jūlija pārtikas cenas visā pasaulē ir būtiski palielinājušās. Gada griezumā augušas praktiski visu produktu cenas - sākot no +15 % gaļas un piena produktiem, līdz +26 % labībai un +50 % cukuram, liecina Coface analīze.

Saskaņā ar ražotāju perspektīvām šai tendencei nevajadzētu vērsties plašumā. Šo pieaugumu ir sekmējušas galvenokārt smagās spekulācijas un citi faktori. Pieaug arī pieprasījums, ko nosaka tā sauktās vidusšķiras palielināšanās valstīs ar strauji augošu ekonomiku, kā arī mainās ēšanas paradumi. Ir minami arī citi faktori, kuri veicināja cenu svārstību, piemēram, laika apstākļi, postošas slimības, zemes izpārdošana, tādā veidā valstu valdības nereti kaitē vietējām kultūrām, tā Coface, analizējot globālos tirgus un tendences.

Izejvielu cenu kāpums atstāja sekas arī uz vietējo tirgu. Jau gada sākumā palielinājās piena produktu cenas, jo piena iepirkuma cena saglabājās augstā līmenī, dārgāki kļuva arī gaļas izstrādājumi un zivis. Augstās graudu cenas īpaši ietekmēja gaļas nozari – problēmas radušās Putnu fabrikai Ķekava, BLC, MVA un citiem uzņēmumiem. Augsto izejvielu cenu dēļ nākamgad gaļas produkcijas ražotāji būs spiesti celt cenas un ja tas netiks darīts, vairāki uzņēmumi var nonākt grūtības vai pat bankrotēt, iepriekš atzina a/s Rīgas miesnieks valdes priekšsēdētājs Juhans Mats. Izejvielas cenas kāpušas dramatiski - salīdzinot šā gada janvāri ar decembri - cenas galvenajām pozīcijām augušas pat par 208 %, 212 % un 253 %, kas sadārdzina gala preci. Galvenais cenu kāpuma iemesls - dārgāka barība un šis process vērojams ne vien Latvijā, bet visā Eiropā. Tas, ka ražotājiem var nākties cenas pārskatīt katru mēnesi, esot pilnīgi iespējams, jo tas ir jautājums par izdzīvošanu, teica J. Mats. 

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām