Pasaules baņķieri vienojas par jauniem kapitāla rezervju noteikumiem

2010. gada 13. septembris plkst. 11:07
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

Centrālo banku vadītāji un regulatoru pārstāvji vienojušies par jauniem noteikumiem, kuru mērķis ir novērst nesenās finanšu krīzes atkārtošanos, ziņo BBC. 

Sanāksmē Šveices pilsētā Bāzelē viņi vienojušies par prasību bankām turēt vairāk kapitāla rezervēs.

Kā norāda BBC biznesa redaktors Roberts Pestons, vienošanās ir svarīgs pagrieziena punkts banku reformā. Tam vajadzētu nozīmēt, ka bankām ir lielāka spēja absorbēt zaudējumus nākotnes krīžu laikā bez nodokļu maksātāju palīdzības.

Lielbritānijas Finanšu pakalpojumu iestādes (FSA) priekšsēdētājs Lords Tērners (Lord Turner) sacījis, ka jaunajiem noteikumiem būs nozīmīga loma, veidojot elastīgāku pasaules banku sistēmu.

Savukārt Eiropas Centrālās bankas vadītājs Žans Klods Trišē (Jean-Claude Trichet) akcentējis, ka jaunie noteikumi ar nosaukumu Basel III padara spēcīgākus globālos kapitāla standartus.

«Pārejas pasākumi ļaus bankām piemēroties jaunajiem standartiem, vienlaikus atbalstot ekonomikas atveseļošanos,» viņš piebildis.

Vienošanās, kas stāsies spēkā no 2013.gada un tiks ieviesta pakāpeniski, vēl jāratificē G20 valstu vadītāju augstākā līmeņa sanāksmē novembrī.

Kopējā kapitāla apjoms, kas bankām jātur, palielināsies no 2% no to aizdevumiem un investīcijām līdz 7%.

Ja banku kapitāla attiecība samazināsies zem 7%, regulatori varēs noteikt ierobežojumus attiecībā uz dividenžu un prēmiju izmaksu.

Kā norāda BBC, lielākajām bankām, kuru sabrukums varētu sagraut visu finanšu sistēmu, būs jātur vēl vairāk kapitāla. 

Dažas bankas jau paudušas bažas, ka jaunie noteikumi varētu novest pie jaunas kredītu krīzes, bet regulatori uzskata, ka, ja tie tiks ieviesti pakāpeniski, ekonomikas atveseļošanās nebūs apdraudēta.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi

Populārākās ziņas

Nepalaid garām