Lauksaimniecība

Pašvaldība spiesta akceptēt cūku fermas būvniecību Litenes pagastā

Sandra Dieziņa, 07.02.2011

Jaunākais izdevums

Gulbenes novada dome spiesta akceptēt cūku fermas būvniecības ieceri Litenes pagastā, pirmdien raksta laikraksts Neatkarīgā.

Gulbenes novada dome zaudējusi tiesas prāvu un bijusi spiesta atļaut fermas būvniecību. Raugoties uz šo piemēru, arī Aizputes pašvaldība grasās piekāpties dāņu uzņēmējiem. Turklāt aktualizējies jautājums, vai no sabiedriskajām apspriešanām vispār ir kaut kāda jēga, ja tās pārvērtušās parakstu vākšanas farsā, ko tiesa ignorē.

Gulbenes novada domes priekšsēdētāja Sandra Daudziņa atzīst, ka pēc gada beigās saņemtā tiesas lēmuma deputāti jutās visai sarūgtināti: «Spriedumā gandrīz katrā rindkopā teikts, ka pašvaldība pareizi rīkojusies, pareizi lēmusi, pamatoti sarīkojusi sabiedrisko apspriešanu, taču noslēdzošā daļa vienalga ir pašvaldībai nelabvēlīga.»

Tiesa lika izdot uzņēmumam Actus Q labvēlīgu administratīvu lēmumu. Pret 2000 galvu lielās fermas būvniecību sabiedriskajā apspriešanā iestājās vairāk nekā 70% iedzīvotāju. Actus Q šobrīd sācis darbu pie finansējuma piesaistes savam projektam. Apliecinājums tam, ka uzņēmums ir apņēmības pilns aizstāvēt savu redzējumu par Latvijas lauku nākotni visaugstākajā līmenī, ir drīzumā plānotā trīspusējā tikšanās. Tajā piedalīsies Zemkopības ministrijas delegācija ministra Jāņa Dūklava vadībā, Lauku atbalsta dienesta speciālisti, pašvaldību līderi un Ārvalstu lauksaimnieku/investoru delegācija Actus Q vadībā. Tikšot runāts arī par ārvalstniekiem traucējošajiem zemes iegādes ierobežojumiem Latvijā.

Uzņēmumam labvēlīgais Valmieras tiesas spriedums pašlaik atrodas arī uz Aizputes novada mēra Aivara Šiļa galda, un izskatās, ka tas kalpos par piekāpšanās iemeslu. Dāņu kapitāla kompānija Nygaard International Lažas pagastā šobrīd nobaro 14 tūkstošus cūku un vēlas palielināt to skaitu līdz 82 tūkstošiem. Gan savulaik pagasts, gan vēlāk novads – iedzīvotāju iebildumu dēļ – ieceri noraidīja, un lieta nonāca tiesā. Janvāra beigās noteiktā tiesas sēde gan atlikta līdz jūlijam, jo tiek izskatītas mierizlīguma iespējas.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ne tikai Latvijā, bet visā Eiropas Savienībā lauksaimniecība atrodas lielu pārmaiņu priekšvakarā, par to ieviešanas ātrumu gan vēl pāragri runāt, jo visos līmeņos turpinās diskusijas.

Intervijā Dienas Biznesam zemkopības ministrs Kaspars Gerhards norāda, ka Eiropas Savienība ir izvirzījusi ļoti ambiciozus mērķus: samazināt augu aizsardzības līdzekļu un minerālmēslu lietošanu, cenšoties padarīt pārtiku bioloģiskāku, un vienlaikus samazināt siltumnīcu gāzu emisijas zemes apsaimniekošanā un lauksaimniecībā. Pašlaik svarīgākais ir izstrādāt šo mērķu iedzīvināšanas risinājumus un rast atbalsta mehānismus to sasniegšanai.

Kāda pašlaik ir situācija lauksaimniecībā Latvijā uz ES, Baltijas fona?

Kopējo situācijas novērtējumu ir salīdzinoši grūti sniegt, jo katrai lauksaimniecības nozarei ir savas stiprās un arīdzan vājās puses. Turklāt pat Latvijas mērogā ir ļoti atšķirīga situācija reģionu griezumā – gan pēc saražotās produkcijas apjoma, gan pēc saimniecību lieluma, gan pēc to ienākumiem un pat darbības jomām. Ja raugās uz lauksaimniecības produkcijas izlaidi, tad kopš Latvijas iestāšanās ES 2004. gadā tā ir pieaugusi vairāk nekā divas reizes, kas ir visstraujākā izaugsme visā Eiropas Savienībā. Vienlaikus ir cits parametrs, kurā Latvija būtiski atpaliek.

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

Cūkkopības nozares pastāvēšana ir apdraudēta

Jānis Goldbergs, 22.03.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas cūkaudzētāji jau pusotru gadu ražo cūkgaļu, ko pārdod zem pašizmaksas. Ir nepieciešams ilgtspējīgs nozares pastāvēšanas modelis, kas spētu sadzīvot gan ar inflāciju, gan Zaļā kursa prasībām. Par realitāti nozarē, risinājumiem un vajadzībām izjautājām LOSP valdes locekli un Latvijas Cūku audzētāju asociācijas direktori Dzintru Lejnieci.

Vai cūkgaļas ražošana 2021. gadā Latvijā samazinājās? Kas ietekmē nozari šobrīd?

Ražošana vēl nav samazinājusies. Aptuveni pusotru gadu nozare dzīvo zem pašizmaksas. Patiesībā labāk jau nekļūst, jo izejvielām ceļas cenas. 70% ietekme uz cūkgaļas pašizmaksu ir barības cenas pieaugums. Graudu cena pagājušajā nedēļā sasniedza 400 eiro par tonnu, bet vēl pērn kviešu cena bija 230 eiro par tonnu. Cenas pieaugums ir gandrīz divas reizes. Cenu stāsts ir arī par soju, rapsi, eļļu un citiem produktiem, kas veido cūku barības bāzi. Visām barības vielām ir cena pieaugusi, bet cūkgaļas cena pagājušajā gadā pat ir samazinājusies.

Kāda bija starpība pagājušajā gadā starp iepirkuma cenu un pašizmaksu, piemēram, vienam kilogramam dzīvsvarā?

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Gaļa nozarē stāvoklis ir stabils, produktivitāte aug, bet liela bīstamība ir Āfrikas cūku mēris.

«Šajā nozarē bīstams ir Āfrikas cūku mēris (ĀCM), tas tuvojas citām ES valstīm – Polijai, Čehijai, blakus ir Vācija, kas ir liela gaļas ražotāja. Ja ĀCM nokļūtu šajās valstīs, varētu tikt apturēts eksports no ES uz trešajām valstīm un ražotāju cenas būtiski samazinātos, kas ir izdevīgi patērētājiem,» sacīja Lauksaimniecības Tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.

Vasarā cūkgaļas iepirkuma cena bija pieaugusi, bet tagad tā pazeminājusies. Cūku audzētājus ietekmējis sliktais rudens, kad nevarēja novākt graudus. Lopbarības graudiem ir sliktāka kvalitāte, nekā citus gadus, tie ir mazliet pelējuši un ir arī citas problēmas, kas var atstāt ietekmi uz sivēniem un produktivitāti, ja ar šādu barību baro sivēnmātes. Barībai ir ļoti liela nozīme un mūsu ražotāji meklē visa veida iespējas, kā to uzlabot, kā visu izdarīt labāk, lai palielinātu kvalitāti un uzlabotu produktivitāti, pauda Gulbe.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lielākajā daļā Eiropas Savienības (ES) valstu situācija cūkkopības sektorā šogad vērtējama kā laba, savukārt jau tuvākajos gados nozarē tiek prognozēts uzplaukums, kas skaidrojams ar jau patlaban veiktajām investīcijām un pieprasījuma pieaugumu tirgos.

Šādas prognozes izskanēja ES lauksaimnieku organizācijas Copa/Cogeca cūkgaļas ražotāju darba grupā, kurā kā eksperts no Latvijas ar Latvijas Lauksaimniecības konsultāciju centra Lauku tīkla atbalstu piedalījās Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvis Dzintars Veide.

Viņš norāda - neraugoties uz sarežģītajām tirgus attiecībām ar Krieviju un Ķīnu, kas skar tieši cūkgaļas sektoru, situācija cūkkopības sektorā vērtējama kā laba.

Vidējā cena par cūkas kautsvaru ES septembrī bija 1,90 eiro par vienu kilogramu, un tā bija augstākā kopš 1997.gada. Savukārt decembrī cena par cūkas kautsvaru ir vidēji 1,70-1,75 eiro, kas arī vērtējama kā laba. Tiek prognozēts, ka šāda cena varētu saglabāties arī līdz gada beigām.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Zemkopības ministrija ir sniegusi informāciju par ieņēmumu samazinājuma apmēriem noteiktās lopkopības nozarēs, tādēļ šīs nozares saņems atbalsta maksājumus, liecina Lauku atbalsta dienesta informācija.

Nozares ražotāju kopējie ieņēmumi 2020. gadā no aprīļa līdz jūnijam samazinājās.

Piena ražošanā tie samazinājušies par 9,1% salīdzinājumā ar nozares ražotāju kopējiem ieņēmumiem laikposmā no aprīļa līdz jūnijam vidēji iepriekšējos trijos gados; liellopu audzēšanā tie samazinājušies par 26,8% salīdzinājumā ar nozares ražotāju kopējiem ieņēmumiem laika posmā no aprīļa līdz jūnijam vidēji iepriekšējos trijos gados.

Savukārt cūkkopībā ienākumi šajā periodā bija samazinājušies par 11,2% salīdzinājumā ar nozares ražotāju kopējiem ieņēmumiem 2019. gadā no aprīļa līdz jūnijam.

Līdz ar to Lauku atbalsta dienests sācis izvērtēt informāciju par tiem piena ražotājiem un liellopu audzētājiem, kuri var saņemt vienreizēju valsts atbalstu ienākumu stabilizēšanai. Tiklīdz tiks saņemti dati no Lauksaimniecības datu centra, dienests pārskatīs, vai atbalsta pretendenti atbilst saņemšanas statusam – vai uz 2019.gada 31. decembri saimniecības vai uzņēmumi nav nonākuši grūtībās.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pārtikas PVN samazināšana visai pārtikai, kas stimulētu vietējās pārtikas nozares konkurētspēju un atvieglotu algas samazinājumu piedzīvojušo vai bez darba palikušo iedzīvotāju ikdienu, uz valdības sarunu galda ir viena no Zemkopības ministrijas virzītajām prioritātēm, kuru neatbalsta citas koalīcijas partijas.

Tā trešdien ministrijas tiešsaistes preses konferencē atklāja zemkopības ministrs Kaspars Gerhards ("Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK").

“Samazinātā PVN pārtikai ieviešana ir ierakstīta valdības deklarācijā un ir viena no mūsu partijas prioritātēm, tomēr valdību veido piecas koalīcijas partijas un ne visas piekrīt uzreiz ieviest samazināto PVN vairākām pārtikas grupām,” norādīja K. Gerhards, cita starpā uzsverot, ka samazinātā PVN likme augļiem, ogām un dārzeņiem pagarināta un tiks pielietota arī nākamgad un līdz 2023. gadam.

Tajā pašā laikā šis pagarinājums arī nozīmē ieviestās samazinātās likmes terminēto nozīmi, kas paredz jaunus strīdus par šādas normas nepieciešamību. Jau likmes piemērošanas laikā, kas tika uzskatīts par eksperimentu, sekoja visnotaļ dažāda vienu un to pašu VID sniegto skaitļu interpretācija no Finanšu ministrijas un Zemkopības ministrijas, kā arī Nevalstiskajām organizācijām. No vienas puses Finanšu ministrija norādīja uz nodokļu ieņēmumu kritumu, savukārt Zemkopības ministrija un NVO uz dažādiem ieguvumiem – uzņēmēju konkurētspējas pieaugumu, darbaspēka algu pieaugumu nozarē, PVN shēmu samazināšanos un citiem pozitīviem efektiem, kuru tieša un nepārprotama summēšanu eiro izteiksmē ir iespējams apšaubīt, jo daudzi no labumiem iekļaujas citās nodokļu grupās un nav skaidri izdalāmi.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pārtika

Cūku importa aizliegums cūkkopību nav iznīcinājis; cūkgaļa paliek Eiropā

Gunta Kursiša, 24.05.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

«Cūkgaļa paliek Eiropā, jo tepat ir pietiekams tās pieprasījums. Finansiāli eksports uz ES valstīm gan ir neizdevīgāks,» norādīja Latvijas Cūku audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Dzintars Veide.

Šobrīd ir aizritējuši vairāk nekā divi mēneši kopš Krievijā tika pieņemts lēmums apturēt kaušanai paredzēto dzīvo cūku importu no Eiropas Savienības (ES) valstīm, tostarp Latvijas. Oficiālais lēmuma iemesls bija Šmalenbergas vīrusa izplatība Eiropā un konstatētie uzņēmēju pārkāpumi dokumentācijas aizpildīšanā. Latvijā slimība un pārkāpumi nav tikuši konstatēti un par Latvijas cūku eksportu aizrādījumi nav bijuši.

«Skaitļi cūkkopībā nav mainījušies. Cūku skaits un saimniecību skaits, salīdzinot ar diviem pēdējiem gadiem un pēc stāvokļa šā gada 1. aprīlī ir saglabājušies nemainīgi,» Farming.lv norādīja Valsts aģentūras Lauksaimniecības datu centra Lauksaimniecības departamenta direktore Ingūna Slice.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Viens no Latvijas lielākajiem cūkaudzētājiem SIA «Miķelāni bekons» šoruden ir nodevis ekspluatācijā savas dzirnavas un barības ražotni Jēkabpils cūkkopības kompleksā «Miķelāni», samazinot ražošanas izmaksas un uzsākot barības ražošanu uz vietas kompleksā, informē tā pārstāvji.

«Cūkkopībā barība vienmēr rada lielākās izmaksas – aptuveni 50% apmērā no kopējiem izdevumiem. Mēnesī patērējam ap 1500 tonnām graudu. Kamēr barību neražojām uz vietas, bet pirkām gatavu, mēs krietni pārmaksājām,» stāsta SIA «Miķelāni bekons» valdes priekšsēdētājs Ilvars Strazdiņš.

«Savu dzirnavu izveide bija viens no lielākajiem projektiem, ko uzsākām pērn. Ražotni uzbūvējām par saviem līdzekļiem. Jaunās dzirnavas nodrošina darbu 3 cilvēkiem. Šobrīd, kad dzirnavas nodotas ekspluatācijā, barības ražošanu «Miķelānu» cūkām veicam jaunajā barības ražotnē pašu spēkiem no vietējiem graudiem un zirņiem – ne tikai ietaupām, bet arī uzraugām un kontrolējam procesu,» viņš papildina.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Kažokzvēru audzētāji: Latvija kļūst par nelabvēlīgu valsti ieguldītājiem

Db.lv, 05.05.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Plānots, ka šodien Latvijas Republikas Saeima 2. lasījumā pieņems likumprojektu “Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā”, kurā paredzēts aizliegt Latvijā audzēt un turēt dzīvniekus kažokādu ieguvei. Latvijas Zvēraudzētāju asociācija un lielākais kažokādu ražotājs Latvijā Baltic Devon Mink iebilst pret likumprojektu šādā redakcijā, ņemot vērā tā nesamērīgumu, jo tas neparedz slēdzamo uzņēmumu vērtības kompensāciju un pārejas periods paredzēts ļoti īss.

Abu ieskatā šī ir nozares iznīcināšana, kas liecina par Latviju kā ieguldījumiem nelabvēlīgu valsti un kas novedīs pie starptautiskām tiesvedībām.

"Kad ieradāmies Latvijā un atjaunojām bankrotējušu, bankas īpašumā esošu fermu, mēs nedomājām, ka pēc vairāk nekā desmit gadiem tas beigsies tik bēdīgi. Ja Latvijai nepatīk kažokzvēru audzēšanas nozare, to es saprotu. Tas ko es nesaprotu, ir dialoga neesamība ar nozari un nekādu kompensāciju neparedzēšana par biznesa aizliegšanu. Baltic Devon Mink gadījumā tas būs darba zaudējums vairāk nekā 100 cilvēkiem un 40 miljonu EUR ieguldījumu zaudējums mums kā ieguldītājiem. Tieši šī attieksme nevis domas par nozari parāda, ka Latvija ir ieguldījumiem nelabvēlīga zeme. Kura nozare sekos nākamā? Azartspēles vai cūkkopība? Protams, ka mēs savas intereses aizstāvēsim,” komentē Baltic Devon Mink īpašnieku Van Ansem ģimenes pārstāvis Twan Van Ansem.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SIA Daugavpils gaļas kombināts, ieguldot pusmiljonu eiro, palielinās jaudas.

Kompānija darbu sāka pērn un šobrīd ražošanas apjomi sasnieguši aptuveni 8 t dienā.

Daugavpils gaļas kombināts (DGK) jau pērn veicis daļēju rekonstrukciju. Šobrīd turpinās ES projekta 2. kārtas īstenošana, kas paredz palielināt jaudas. Kopējie ieguldījumi ir 500 tūkstoši eiro, no tā ES finansējums veido aptuveni pusi, stāsta DGK valdes loceklis Guntis Piteronoks. Tāpat uzņēmums būvē jaunu noliktavu, ko paredzēts pabeigt līdz šā gada septembrim. Pēc rekonstrukcijas DGK paredz stiprināt savas pozīcijas tieši cietžāvēto desu grupā, kur daugavpiliešu daļa ir neliela – ap 5 %. Patlaban uzņēmums nodrošinājis darbu vienai maiņai, bet, pieaugot apjomiem, darbu nāksies organizēt divās maiņās. Šobrīd vērojams darbaspēka trūkums, lai arī Latgalē ir augsts bezdarba līmenis. Tieši darbaspēka izmaksas ir viena no retajām pozīcijām, ar ko varam konkurēt ES valstu vidū.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Natural resources ieguldīs 4,1 milj. eiro «dabīgajā enerģijā»

Gunta Kursiša, 23.07.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Liepājā dibinātā SIA Natural resources plāno ieguldīt 4,13 milj. eiro jeb aptuveni 2,9 milj. Ls biogāzes un koģenerācijas stacijas izveidē, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) oficiālajā mājas lapā.

Iepirkuma procedūrā noskaidrojies, ka biogāzes un koģenerācijas stacijas izbūvi veiks Dānijas uzņēmums a/s Xergi. Konkursā savu pieteikumu iesniedza arī Vācijā bāzēts uzņēmums Biogas Nord Anlagenbau GmbH.

Kā liecina informācija IUB, SIA Natural Resources vienu konkursu par biogāzes un koģenerācijas stacijas būvniecību noslēdza jau 2010. gada maijā, kurā uzvarēja SIA UPTK, kas apņēmās izbūvēt staciju par 2,53 milj. Ls.

SIA Natural Resources dibināta 2009. gadā Liepājā. Uzņēmuma pamatdarbības veidi ir elektroenerģijas ražošana un cūkkopība, liecina informācija Lursoft.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2016. gadā produkciju tikai savam patēriņam ražoja 46,2 % saimniecību, bet 53,8 % savu saražoto produkciju pārdeva, kas ir par 9,9 % vairāk salīdzinājumā ar 2013. gadu. Visu saražoto produkciju pārdeva 6 % saimniecību jeb par 2,7 % vairāk nekā 2013. gadā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie 2016. gada lauku saimniecību struktūras apsekojuma rezultāti.

2016. gadā vidējo un lielo lauku saimniecību skaits kopumā pieaudzis par 26,8 %, kopā apsaimniekojot 71,1 % no visas izmantotās lauksaimniecībā izmantojamās zemes (LIZ) platības jeb par 9,5 % vairāk nekā 2013. gadā.

2016. gadā bija 69,9 tūkst. ekonomiski aktīvu lauku saimniecību (ar izmantoto LIZ lielāku nekā 1 ha vai standarta izlaidi lielāku par 70 eiro neatkarīgi no platības), kas apsaimniekoja 1930,8 ha izmantotās LIZ platības. Salīdzinot ar 2013. gadu, kopējais ekonomiski aktīvo lauku saimniecību skaits 2016. gadā samazinājās par 14,5 %, bet izmantotās LIZ platība pieauga par 2,8 %. Būtiski samazinājās mazo lauku saimniecību skaits – par 19,2 % jeb 14,1 tūkst., salīdzinot 2013. gadu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

SIA Gaižēni valdes loceklis Rasmusens iegūst uzņēmuma daļas

Gunta Kursiša, 08.08.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lauksaimniecības nozares SIA Gaižēni valdes loceklis Dānijas valstspiederīgais Alekss Skovgārds Rasmusens (Alex Skovgaard Rasmussen) nu kļuvis arī par uzņēmuma daļu turētāju, liecina jaunākā informācija Lursoft.

A. S. Rasmusenam kopš 8. augusta pieder 14,58% SIA Gaižēni daļu, kas ir ieguldījums 504 tūkst. Ls apmērā.

Tādējādi patlaban Cēsu novadā bāzētais lauksaimniecības uzņēmums pieder A. S. Rasmusenam (14,58%), a/s Livlande Holding (37,42% ar 1,293 milj. Ls ieguldījumu), kā arī Kaimanu salās reģistrētajai Agro Investment Corp (48,99% jeb 1,659 milj. Ls ieguldījums).

Kopš 8. augusta no SIA Gaižēni dalībnieku saraksta pazudusi Dānijas kompānija a/s Danlat Gruppen, kurai līdz šim piederēja 14,58% SIA Gaižēni daļu, kā arī daļu apjomu samazinājusi a/s Livlande Holding.

Līdz šim a/s Livlande Holding daļu apjoms uzņēmumā Gaižēni ir mainījies – līdz šā gada 26. jūlijam uzņēmumam piederēja 52% SIA Gaižēni daļu, bet laikā no 2006. gada augusta līdz 2008. gada jūlijam – 100% uzņēmuma daļu. Savukārt Kaimanu salās reģistrētais uzņēmums Agro Investment Corp SIA Gaižēni dalībnieku sarakstā parādījies pērnā gada oktobra sākumā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Uzņēmumā Druvas Unguri reģistrēts līdz šim lielākais ĀCM uzliesmojums; sasaukta valdības ārkārtas sēde

LETA, 02.08.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā reģistrēts līdz šim lielākais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām kopš pirmā uzliesmojuma 2014. gadā - slimība konstatēta Saldus novada SIA «Druvas Unguri» cūku novietnē ar 15 570 cūku lielu ganāmpulku, informē Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Saistībā ar to piektdien, 3.augustā, plkst.8.30 sasaukta Ministru kabineta ārkārtas sēde. Sēdē tiks lemts par veicamajiem pasākumiem, lai ierobežotu slimības tālāku izplatību. Pēc ārkārtas valdības sēdes atbildes uz žurnālistu jautājumiem sniegs zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) un Pārtikas un veterinārā dienesta vadītājs Māris Balodis.

PVD informē, ka novietnē tiek veikti slimības apkarošanas pasākumi un uzņēmuma darbs ir apturēts. Iemesli, kas varēja izraisīt slimības uzliesmojumu, tiks skaidroti epidemioloģiskajā izmeklēšanā, kas jau ir uzsākta.

Kā norāda PVD, uzliesmojuma dēļ noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Šajā teritorijā esošajās novietnēs tiks pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas produktu pārvadāšanai.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nākamgad nav prognozējamas lielas cenu izmaiņas pārtikai, tās turēsies stabili augstā līmenī.

Šā gada pirmajos desmit mēnešos pasaulē pārtikas cenas ir par 8 % zemākas, izņemot graudaugus, taču šāda aina nav vērojama Eiropas Savienībā, tostarp arī Latvijā.

Komentējot situāciju nozarē, Lauksaimniecības Tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe skaidro, ka šogad lielākais cenu kāpums bijis augļiem – par 13 %, dārzeņiem – par 11 % un jūras produktiem – par 4 %. Lai arī dārzeņiem cenas augušas, šī nozare joprojām nav atguvusies pēc pērnā gada E.Coli krīzes Eiropā, kā rezultātā cenas saruka par trešdaļu un tas būtiski ietekmēja nozari. Tolaik Mūsmāju dārzeņi vadītāja Edīte Strazdiņa izteicās, ka zemās dārzeņu cenas un pieaugošās resursu izmaksas var būt drauds mazajiem ražotājiem.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saldus novada SIA «Druvas Unguri» ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) slimo cūku likvidēšanai plāno atvēlēt 367 000 eiro, paredz valdības ārkārtas sēdē iesniegtais Zemkopības ministrijas (ZM) rīkojuma projekts.

ZM informēja, ka ceturtdien valsts galvenais pārtikas un veterinārais inspektors izdeva rīkojumu par karantīnas noteikšanu un ierobežojumiem Saldus novada Saldus pagastā, pamatojoties uz Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta «Bior» testēšanas pārskatu, kurā ir oficiāli apstiprināts, ka «Druvas Unguros» dzīvniekiem ir konstatēts ĀCM.

Saskaņā ar Lauksaimniecības datu centra datubāzē pieejamo informāciju, inficētajā novietnē šā gada 1.augustā bija reģistrētas 15 570 cūkas. Visi dzīvnieki inficētajā novietnē ir jālikvidē, lai nodrošinātu slimības uzliesmojuma likvidēšanu.

Tā kā patlaban Latvijā ir ļoti silti laikapstākļi, kas pēc cūku nogalināšanas sekmē līķu ātru sadalīšanos, ir pieņemts lēmums dzīvnieku izcelsmes blakusproduktus pēc iespējas ātrāk likvidēt uzņēmumā SIA «Grow Energy». Uzņēmums ir iesniedzis sarakstu ar dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu transportēšanas un pārstrādes izmaksām, kas veido 316,89 eiro par tonnu. Tādējādi valdībai būs jālemj piešķirt uzņēmumam līdzekļus, kas nepārsniedz 307 700 eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

Druvas Unguru cūku likvidācijai piešķir 367 000 eiro, darbs varētu ilgt deviņas dienas

LETA, 03.08.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēc Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojuma Saldus novada uzņēmumā SIA «Druvas Unguri» visu cūku likvidācija varētu tikt īstenota deviņās dienās, ja nebūs tehnisku aizķeršanos, piektdien intervijā Latvijas Radio prognozēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) vadītājs Māris Balodis. Valdība cūku likvidēšanai piešķīrusi 367 000 eiro no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

M.Balodis stāstīja, ka dienests šobrīd gatavojās sākt cūku likvidāciju saimniecībā. «Apmēri ir tiešām lieli un mūs gaida saspringtas nedēļas,» teica Balodis. Cūkas tiks likvidētas uz vietas saimniecībā, izmantojot humānu metodi - gāzi. Pēc tam dzīvnieku līķi tiks nogādāti uzņēmumā Limbažos, kur tie augstā temperatūrā tiks sadedzināti. Kopumā ir jālikvidē vairāk nekā 15 tūkstoši cūku.

PVD vadītājs uzsvēra, ka «Druvas Unguri» bija viena no paraugsaimniecībām, kurā biodrošības prasības tika ievērotas visaugstākajā līmenī, stingrākas nekā to paredz Ministru kabineta noteikumi. Tādēļ Balodis nevarēja pateikt, kā vīruss iekļuvis saimniecībā. «Pabeigsim akūto fāzi un tad centīsimies saprast, kā vīruss iekļuvis saimniecībā. Tas gan nebūs viegli,» atzina Balodis. Iespējamība, ka ĀCM vīruss fermā nonācis ļaunprātības dēļ pagaidām netiek izskatīta.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Dāņi Latvijā medī darbiniekus cūkkopības kompleksam Krievijā

Gunta Kursiša, 26.05.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Krievijas pilsētā Ufā bāzēts lopkopības uzņēmums Maksimovsky Latvijā meklē darbiniekus ar pieredzi lopbarības ražošanā, kautuvēs un cūkkopībā, liecina Latvijas Avīzē publicētais darba sludinājums.

Sludinājumā norādīts, ka interesentiem savu CV jāiesniedz Dānijas vēstniecībā. Viens no Dānijas vēstniecības uzdevumiem ir palīdzēt Dānijas uzņēmumiem, tostarp, arī meklējot darbiniekus, Db.lv stāstīja vēstniecības pārstāve Inese Leja – Rafaela.

Kopumā tiek meklēti desmit darbinieki, un, kā liecina informācija sludinājumā, vakances pieejamas «darbiniekiem primārajā ražošanā», «menedžeriem primārajā ražošanā» un «servisa menedžeru» amatos.

Ufā, Bakšīrijā esošais cūkkopības komplekss grasās paplašināties reģionā, tādēļ tam nepieciešami jauni darbinieki, liecina sludinājumā paustā informācija. Uzņēmuma īpašnieki ir no dažādām valstīm, taču kompānijas vadībā ir Krievijas un Dānijas pilsoņi. Ferma saražo aptuveni 90 tūkstošus cūku gadā. Šogad jūlijā darbu sāks jauna lopbarības ražotne, kuras jauda plānota 30 tūkstoši tonnu gadā. Pašlaik kompleksa kautuves jauda ir 500 cūkas vienā maiņā. Tāpat 2014. gadā APK Maksimovsky plāno uzsākt atkaulošanu, gaļas izciršanu un pakošanu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

2019. gads cūkaudzētājiem sākas ar smagu ekonomisku pārbaudījumu – par katru izaudzēto un pārstrādei nodoto dzīvnieku audzētājiem, ievērojot visas izmaksas, jāpiemaksā vismaz 15 eiro.

«Ar nepacietību gaidām jauno valdību, lai runātu par nozari. Cūkkopība ir viena no tām, kuru Eiropas Savienībā atbalsta tikai nacionālās valdības,» Dienas Biznesam uzsvēra Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece.

Pagājušā gada neražas dēļ lopbarības graudu cenas sasniegušas 200 eiro par tonnu, savukārt cūkas dzīvsvarā nemaksā vairāk par 900 eiro tonnā. Papildus ekonomiskajām grūtībām Āfrikas cūku mēris(ĀCM) turpina uzvaras gājienu Latvijā, pārņemot pēdējās no sērgas brīvās teritorijas Lejaskurzemē.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

Dāņu lauksaimnieki: Mēs neesam citplanētieši

Miks Lūsis, 23.09.2010

Investoriem nācies apturēt vairāku desmitu miljonu latu investīcijas lauksaimniecības objektu būvniecībā.

sxc

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Mēs neesam citplanētieši, mēs esam tādi paši lauksaimnieki kā visi šeit, Latvijā, strādājošie un vēlamies vienādu attieksmi – tāds ir Latvijā saimniekojošo ārvalstu lauksaimnieku viedoklis.

Viņi ir gatavi aktīvāk aizstāvēt savas intereses Latvijā, tādēļ iesnieguši zemkopības ministram Jānim Dūklavam savu vēlmju sarakstu, ziņo Latvijas Avīze. Viens no galvenajiem punktiem tajā – jāierobežo pašvaldību teikšana jautājumos par lielu investīciju projektu, precīzāk – cūku fermu, būvniecību. Tieši pašvaldību iecirtības dēļ ārvalstu lauksaimniekiem šobrīd nācies apturēt investīcijas šajā jomā vairāk nekā 40 miljonu latu apmērā.

Ārvalstnieki norāda – nav loģiski, ka Ietekmes uz vidi novērtēšanas birojs viņu projektus novērtē kā videi pieņemamus, bet pašvaldības šajos argumentos neklausās un sīksti, bez loģiska pamatojuma iestājas pret. Vienlaikus latviešu zemniekiem savas ieceres īstenot ir daudz vieglāk, jo pastāvot uzskats – latviešu audzēto cūku smaka esot daudz labāka nekā dāņu cūku radītā. Neskatoties uz to, ka latviešu īstenotajos projektos vides aizsardzības jautājumiem pieiets daudz paviršāk.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pārtika

Krīzes cirvis karājas virs visas Latvijas cūkkopjiem

Dienas Bizness, 22.09.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Cūku audzēšanas nozare šobrīd tiekot «sista» no visām pusēm: «To vājinājis ne tikai [Āfrikas cūku] mēris, bet arī Krievijas noteiktais embargo, taču par to neviens nerunā, jo cūkgaļu pa taisno uz Krieviju nevedām. Aptuveni 20 procentu Latvijā audzētās cūkgaļas eksportēja uz Poliju, Lietuvu, no kurienes tā nonāca Krievijā desu un citu izstrādājumu veidā. Situāciju vēl skaudrāku dara tas, ka atlikumi paliek arī citās dalībvalstīs, Eiropas iekšējā tirgū, līdz ar to lēta cūkgaļa tagad no Vācijas, Polijas, Lietuvas veļas uz Latviju. Cena krīt dramatiski - aptuveni par desmit centiem nedēļā - un kropļo konkurenci. Situācija pašmāju cūkaudzētājiem arvien pasliktinās,» laikrakstam Diena atzīst Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece.

Viens no skaudrākajiem stāstiem saistībā ar Āfrikas cūku mēri ir par kādu Krāslavas novada jaunsaimnieku. «25 gadus vecajam puisim nesen nomira tēvs, un viņš, tikko beidzis universitāti, uzņēmās vadīt visu lielo saimniecību - lai tikai nenāktos cilvēkiem uzteikt darbu. Taču ĀCM dēļ nācās iznīcināt gandrīz visas 200 cūkas, un saimnieka lēstie zaudējumi ir 72 tūkstoši eiro, turklāt jāatmaksā vēl divi kredīti. Puisis tagad cīnās, sitas, nepadodas - visu cieņu! Tikko PVD inspektori viņam pateikuši, ka pēc 40 dienām drīkstēs atkal sākt audzēt cūkas! Vai tā nav ņirgāšanās? Kas šādā situācijā saimniekam dos aizdevumu jaunu sivēnu iegādei?» sašutusi ir V. Lene.

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

Latvijā visienesīgāk ir audzēt graudus, intensīvi ražot pienu un dārzeņus lielās saimniecībās

LETA, 20.05.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lauksaimniecības nozarē Latvijā visienesīgāk ir audzēt graudus, intensīvi ražot pienu, kā arī audzēt dārzeņus, augļus un ogas lielās saimniecībās, secināts Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) vadošā pētnieka Alekseja Nipera pētījumā.

Pētnieka, kā arī Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta detalizēts izvērtējums iezīmē lauksaimniecības nozares attīstības tendences un liek uzdot jautājumus, kādu saimniekošanu nākotnē atbalstīt ar mērķi stiprināt konkurētspēju, nodrošināt apdzīvotu lauku vidi un risināt vides aizsardzības un klimata izmaiņu problēmas. Ekonomiskā analīze liecina, ka ienesīgākā saimniekošana ir graudu audzēšana lielā saimniecībā, intensīva piena ražošana, kā arī dārzeņu, augļu un ogu ražošana lielās saimniecībās.

Pētījums liecina, ka 18 gadu laikā Latvijas lauksaimniecības produkcijas izlaide jeb vērtība augusi no nepilniem 500 miljoniem eiro 2000.gadā līdz 1,3 miljardiem eiro 2018.gadā. Būtiskākais pieaugums bijis graudkopībā, kur saražotais graudu apjoms tonnās šajā laika posmā kāpis no miljons tonnām līdz 2,7 miljoniem tonnu, pašnodrošinājumam sasniedzot 3,5 reizes. Veiksmīgi attīstījusies arī piensaimniecība, kur pārstrādei nodotā piena apjoms pieaudzis no 400 000 tonnām līdz 813 000 tonnām 2017.gadā. Saražotā piena apmērs kāpis mazāk būtiski – no 810 000 tonnu līdz miljonam tonnu 2017.gadā. Vairāk nekā pusi jeb 60% no saražotā piena Latvija eksportē, bet puse no eksporta ir svaigpiens nevis pārstrādāti produkti.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Norvēģijas kapitāla SIA Baltic Pork atsakās no iecerētās cūku fermas izveides, taču līdzīgu projektu mēģinās īstenot SIA Mālpils Agro.

SIA Baltic Pork no iecerētās 3000 cūku fermas izveides atteicās tieši Mālpils iedzīvotāju negatīvās nostājas dēļ, kaut arī šī projekta īstenošana radītu vismaz 30 jaunas darba vietas, būtu arī iespējams papildu darbs šī objekta celtniecībā.

«Atšķirībā no ārvalstu investora, pašmāju uzņēmumam ir labāk saprotamas vietējo iedzīvotāju vēlmes un vieglāk ir atrast kompromisu,» tā uz jautājumu, vai negatīvā pieredze ar SIA Baltic Pork nav atņēmusi cerību realizēt līdzīgu projektu, atbild šogad reģistrētās Jurim Raudzepam piederošās SIA Mālpils Agro projektu attīstības un zinātniskā vadītāja Anita Lancmane.

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

Zemniekiem strauji samazinās maksātspēja

NOZARE.LV, 23.09.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Saistībā ar Krievijas pārtikas embargo un Āfrikas cūku mēri pēdējos mēnešos krasi mazinājusies zemnieku maksātspēja, līdz ar to abu problēmu netiešās sekas sāk izjust arī lielie pārtikas pārstrādātāji, atzina AS Dobeles dzirnavnieks valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils.

«Diemžēl sākam izjust Krievijas embargo sekas - netieši, tomēr ļoti spēcīgi, jo zemniekiem strauji kritusi maksātspēja attiecībā uz lopbarības pirkšanu. Veicam individuālas pārrunas, mēģinām risināt problēmu ar avansiem, bet kopumā šo problēmu izjūtam ļoti asi,» sacīja Amsils.

Viņš norādīja, ka maksātspēja krasi samazinājusies piena lopkopībā un cūkkopībā.

«Piensaimniekiem maksātspēja samazinājusies zemo piena iepirkuma cenu dēļ, ko nosaka iepircēji, kuriem savukārt problēmas ar preces noietu ir embargo dēļ. Tikmēr cūkkopji izkāvuši cūkas Āfrikas mēra dēļ. Līdz ar to strauji sarucis lopbarības pircēju skaits, bet palikušie cīnās ar naudas trūkumu,» atzina uzņēmuma vadītājs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Pasaulē

Krievija var aizliegt arī putnu gaļas importu no Vācijas

Sandra Dieziņa, 24.01.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Krievijas aizliegumam dioksīna skandāla dēļ ievest dzīvas cūkas no Vācijas var sekot aizliegums importēt putnu gaļu un putnkopības produktus.

Par to ziņo newsru.com, atsaucoties uz Interfaks. Šobrīd tiek izskatīta iespēja aizliegt putnu gaļas ievešanu no Vācijas, pavēstījis Rosseļhoznadzor vadītājs Sergejs Dankverts. Ierobežojumu noteikšanas iemesls – putnkopībā tāpat kā cūkkopībā var būt izmantota potenciāli bīstama barība.

Krievija 24. janvārī noteikusi aizliegumu ievest no Vācijas dzīvas cūkas nokaušanai un nobarojamos sivēnus, cūkgaļu, kā arī gatavos cūkgaļas izstrādājumus, kas saražota Vācijā pēc 2010. gada 1. novembra. Aizliegums neattiecas uz to produkciju, kam veiktas Vācijas valsts veterinārās laboratorijas pārbaudes un kas uzrādījušas negatīvus dioksīna klātbūtnes rezultātus. Tā saucamais dioksīna skandāls Vācijā vērsās plašumā janvāra sākumā, kad kļuva zināms, ka putnu barības ražotājs Harles&Jentzsch pievienojis savai produkcijai tauku atliekvielas, kas gūtas biodīzeļa ražošanas rezultātā.

Komentāri

Pievienot komentāru