Investors

Pavasara atnākšana parasti nozīmējusi akciju cenu palielināšanos

Jānis Šķupelis, 02.03.2015

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Nupat kā sācies jau šā gada trešais mēnesis un vismaz vēsturiskā kontekstā būtu jāteic, ka marts pasaules lielākajiem akciju tirgiem ir bijis ļoti veiksmīgs, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Saistībā ar akciju tirgu veikti dažādi pētījumi par to, kā dažādās nedēļas dienās vai pat gadalaikos uzvedušās vērtspapīru cenas. Piemēram, pastāv pieņēmums, ka pirmdienās cenu tendencēm tirgū vajadzētu būt līdzīgām, kādas tās bijušas iepriekšējā piektdienā. Tāpat pastāv teorijas, ka Volstrīta mēdz korelēt ar pavasarīgām izjūtām un intensīvākas saules gaismas parādīšanos.

Ir skaidrs, ka, uzspīdot agrīnajai pavasara saulītei, mēdz uzlaboties garastāvoklis, un tikai cilvēki ir arī investīciju lēmumu pieņēmēji pasaules lielākajos vērtspapīru tirgos. Jau rakstīts, ka nesen veiktais Kalifornijas Universitātes pētījums liecina, ka dienas saulaino stundu skaitam ir samērā būtiska ietekme uz tirgoņu noskaņojumu Volstrītā un līdz ar to arī šādu stundu skaits samērā cieši korelējot ar tendencēm akciju tirgū. Proti, esot saulainam, labam laikam, investori ir labākā garastāvoklī un mēdz nākotnes potenciālos scenārijus izvērtēt, skatoties caur krietni optimistiskāku prizmu. Savukārt, piemēram, septembris akciju tirgiem tradicionāli ir pats sliktākais mēnesis. Daži arī tā saucamo «septembra efektu» (akciju cenas šajā rudens pirmajā mēnesī tradicionāli sarūk) skaidro ar dažādām psiholoģiska rakstura parādībām, kad omu sabojā aukstāks laiks un mazāk saules gaismas.

Marts visai cerīgs

Protams, tikai ar laikapstākļiem dažādas sezonālās tendences akciju tirgos diez vai vajadzētu skaidrot. Jebkurā gadījumā ar akciju pirkšanu un pārdošanu ieteicams nodarboties tikai tad, ja tiek veikta nopietna analīze un riski ir apzināti, citādi tās nav investīcijas, bet riskanta loterija. Tādējādi daudz pareizāk ir pieņemt lēmumu par akciju pirkšanu un pārdošanu, analizējot konkrētu akciju perspektīvas, nevis balstoties uz investoru ticējumiem vai pat māņticību. Svarīgs arī izvēlētais ieguldījumu termiņš un, piemēram, īsākā termiņā vispār kādām kalendārajām sakritībām var būt vērojamas milzīgas nobīdes.

Lai nu kā būtu ar mudinošo pavasarīgo saulīti, fakts ir tāds, ka kopš 1950. gada marta mēnesī ASV akciju tirgus Standard & Poor’s 500 vērtība ir palielinājusies vidēji par 1,1%, liecina Moneychimp apkopotie dati, kas ir uzskatāms par visai cienījamu rādītāju.

Visu rakstu Marts sola pieaugumu lasiet 2. marta laikrakstā Dienas Bizness.