Pavļuts: valstij nav jānodarbojas ar protekcionismu

2012. gada 04. aprīlis plkst. 18:08
Autors: Gunta Kursiša
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

«Valstij nav jānodarbojas ar protekcionismu, bet ir jāsniedz gudrs un analīzē balstīts atbalsts uzņēmējiem, lai viņu attīstība būtu straujāka un efektīvāka,» norādīja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, skaidrojot industriālās politikas izstrādes procesā veicamo pētījumu nozīmi.

Šogad industriālās politikas izstrādes procesā, Ekonomikas ministrija (EM) veiks pētījumus, lai identificētu perspektīvākos produktus, pakalpojumus un to nišas, kuru attīstība ar koordinētiem valsts atbalsta instrumentiem veicinātu Latvijas eksportu ar augstāku pievienoto vērtību, padarītu komplicētāku eksporta struktūru, kā arī radītu jaunas un labāk apmaksātas darbavietas, teikts EM paziņojumā.

«Industriālā politika ir pasaulē atzīts instruments, kā valsts atbalstu fokusēt uz «izrāvienu» ražošanas apjomos un produktivitātē, nodarbinātībā, eksporta pieaugumā un atbilstoši arī ilgtspējīgā ekonomikas izaugsmē. Valsts nevis ierobežos vai atbalstīs individuālus uzņēmumus, bet īstenos noteiktu atbalsta instrumentu kopumu, kas uzlabos kopējo konkurētspēju visos ekonomikas līmeņos,» pauda ekonomikas ministrs D. Pavļuts.

EM pētījumu mērķis būs novērtēt ar ražošanas diversifikāciju saistītus riskus un izmaksas. Attiecīgi pētījumu rezultātā tiks noskaidrotas tirgus un arī valsts līdzšinējās darbību nepilnības, kuru novēršanai EM izstrādās priekšlikumus.

Tāpat pētījuma laikā veikto uzņēmumu aptauju rezultāti tiks izmantoti, lai izstrādātu industriālās politikas rīcības virzienus, pilnveidojot valsts atbalsta instrumentus un sasaistot tos ar konkrētās problēmas risinājumu.

Attiecīgi plānots izveidot valsts atbalsta sistēmu, kas veicina privātās investīcijas progresīvās tehnoloģijās un jaunu tehnoloģiju radīšanā, palielina Latvijas rūpniecības īpatsvaru iekšzemes kopproduktā IKP līdz 20% 2020. gadā, kāpina darba ražīgumu jeb produktivitāti ražošanā par 40%, salīdzinot ar 2010. gadu, kā arī nodrošina ieguldījumu izpētē un attīstībā pakāpenisku pieaugumu līdz 1,5% no IKP, paziņojusi EM.

Atbalstu EM iniciatīvām pauda Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs. EM paredz iesaistīt Latvijas Bankas ekspertus industriālās politikas vadlīniju izstrādē. 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām