Pēc draudiem ar Eiropas tiesu Maltā pasažieru šķirošana sabiedriskajā transportā atcelta

2014. gada 14. janvāris plkst. 13:09
Autors: Gunta Kursiša
Dalies ar šo rakstu

«Ārvalstu iedzīvotāji Maltā vairs netiks diskriminēti sabiedriskajā transportā,» ziņo medijs Times of Malta.

Kamēr Rīgā tiek plānots diferencēt braukšanas maksu sabiedriskajā transportā, atkarībā no braucēja dzīvesvietas, Maltā divi tarifi sabiedriskajā transportā atzīti par diskriminējošiem, un tie šajā dienvidvalstī atcelti.

Atteikšanās no «diskriminējošā» tarifa ir paaugstinājusi Maltas pievilcību ārzemnieku acīs, pavēstījis vienādu sabiedriskā transporta tarifu iniciatīvas pārstāvis. «Valsts pavisam noteikti nedarīja sev neko labu ar veco biļešu sistēmu. Jautājums ir plašāks par biļešu cenu – patiesībā tas ir vēstījums, ko mēs nododam ārvalstniekiem, kuri vēlas šeit pārcelties. Pašlaik speram soli pareizajā virzienā,» norādīja viena no iniciatīvas vadītājām Patrīcija Gramma (Patricia Graham).

«Autobusu satiksme tagad notiks raitāk, jo šoferiem vairs nebūs jāstrādā kā imigrācijas inspektoriem,» pauda vienlīdzīgu biļešu sistēmas atbalstītāji.

Kampaņa pret divejādām biļešu cenām Maltas pasažieru pārvadātājā Arriva tika izvērsta jau 2011. gadā, savukārt punkts «diskriminējošajai» kārtībai pielikts šīs nedēļas pirmdienā, 13. janvārī. Tagad arī ārzemnieki Maltā par pārvietošanos sabiedriskajā transportā maksās 1,50 eiro, tāpat kā maltieši. Iepriekš ārvalstniekiem par braucienu Maltas sabiedriskajā transportā bija jāšķiras no 2,60 eiro. Septiņu dienu biļete iepriekš Maltas viesiem maksāja 12 eiro, kamēr vietējiem noteiktā cena bija 6,50 eiro.

Solis vienādot sabiedriskā transporta cenas visiem pasažieriem pieņemts arī pateicoties tam, ka problēmas risināšanā iejaukusies Eiropas komisija (EK). Tās ziņojumā norādīts, ka līdzšinējā kārtība diskriminē Maltas viesus. Komisija arī brīdināja, ka pret valsti varētu vērsties Eiropas tiesā, ja netiks veiktas kādas izmaiņas.

«Valdība uzvedas it kā tā būtu bijusi viņu pašu iniciatīva, taču patiesībā izmaiņas veiktas, jo ES izdarīja pamatīgu spiedienu,» pauda P. Gramma.

«Galu galā mēs visi esam ES pilsoņi, tāpēc mums visiem būtu jābūt vienlīdzīgiem noteikumiem,» pauda iniciatīvas pārstāve.

Pagājušajā oktobrī Maltas mediji saņēma sūdzības no ārzemniekiem, kuriem tika liegta pārvietošanās sabiedriskajā transportā, jo viņi atteicās pirkt biļetes par paaugstinātā tarifa cenām.

Tikmēr Latvijas galvaspilsētā Rīgā paredzēts ieviest diferencētu tarifu braukšanai Rīgas satiksme sabiedriskajā transportā. Plānots, ka no 1. marta līdzšinējo 0,71 eiro (50 santīmu) vietā pilna biļetes cena būs 1,20 eiro (84 santīmi), kas, pēc Rīgas satiksmes aprēķiniem, atbilstot viena brauciena pašizmaksai. Iecerēts, ka pasažieriem, kuri dzīvesvietu deklarējuši Rīgā un izmanto par Rīdzinieka karti pārdēvēto personalizēto e-talonu, tiks nodrošināta 50% atlaide, tādējādi viņi cenu kāpumu nejutīšot.

To, ka Rīdzinieku kartes ir nelikumīgas uzsvērusi, piemēram, juriste Ieva Brante, kas ir vērsusies arī Ģenerālprokuratūrā un  Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) ar lūgumu par sabiedrības maldināšanu uzsākt kriminālprocesu pret Rīgas mēru Nilu Ušakovu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) iebildumu dēļ noteikumi par atlaidēm joprojām nav stājušies spēkā, tādēļ uzskatāmi par nelikumīgiem, uzsvēra juriste.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām