Lauksaimniecība

Pēc ganāmpulka likvidēšanas beidzot ir laiks mājas atjaunošanai

Dienas Bizness, 13.02.2018

Jānis un Zinta Podnieki.

Foto: Dainis Ģelzis, Kursas Laiks

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

#Vecākā meita stāv blakus un klusē. Jautāta par saimniekošanu «Podniekos», laipni atjautā: «Varbūt kafiju vēlaties?»

Jānis un Zinta Podnieki Kazdangas pagasta «Grigaļu» mājās, kas vienlaikus ir arī Laidu pagasta zemnieku saimniecība «Podnieki», saimnieko jau sen. Paši saka: «Tā iznāk, jo esam uz pagastu robežām.» 21 gadu pavadījuši, kopjot slaucamu govju ganāmpulku, bet šobrīd kuļ graudus, ierīko labirintu kukurūzas laukā un darbojas biedrībā «Kopā Cits Citam». Nākotnes plānos pieļauj visu, pat to, ka iznomās savus laukus citiem, vēsta reģionālais laikraksts Kursas Laiks.

«Slauktuve vēl ir un visa aparatūra arī, bet govju gan vairs nav. Visvairāk govju bija 2006. gadā. Tad arī bija kredīti jāatdod. Tagad esam brīvi un varam darīt, ko gribam. Nolēmām, ka graudkopība ir vienkāršāk un stabilāk. Ir gadalaiks, kad jāstrādā, un ir, kad iespējams atpūsties,» laikrakstam skaidro J. Podnieks.

Piensaimniecība «Podniekos» likvidēta pirms diviem gadiem, un šobrīd saimnieks kategoriski noliedz, ka vēlētos to atjaunot.

Podnieku ģimene secinājusi, ka atrast darbiniekus ir bezcerīgi. «Pirms daudziem gadiem ņēmām slaucēju. Bija laba strādniece, labs cilvēks, tomēr veikalam paiet garām nevarēja. Pusmēnesi noturas, bet pēc tam sākas. Ja no rīta ir, tad vakarā neatnāk. Ja vakarā ir, tad no rīta neatnāk. Tā arī mums atzinās, ka nav spēka aiziet garām veikalam. Ņēmām jau tādēļ, lai varētu plānot savu darbu citviet, lai attīstītos, bet iznāca, ka neko nevaram plānot,» atzīst saimniece.

LASI ARĪ: Piena ražotāji izmisumā

Otrs iemesls ir pašu veselības stāvoklis. Strādājot nemitīgi, ķermenis pats saka, kad laiks beigt.

Treškārt, graudkopība ir stabilāka nozare. Saimnieks pieļauj, ka, arī kopjot savus 130 hektārus, vajag domāt par jaunu tehniku, tomēr tie ir jauni kredīti. No visām nomas zemēm J. Podnieks atteicies un uzskata, ka paplašināšanās idejas šādi jāatmet. «Ja jaunie gribēs saimniekot, tad viņiem būs jādomā,» piebilst saimnieks. Vecākā meita Baiba Podniece stāv blakus un klusē. Jautāta par saimniekošanu «Podniekos», laipni atjautā: «Varbūt kafiju vēlaties?» Pēc šīs meitas atbildes J. Podnieks atzīstas, ka, iespējams, nākotnē nolems zemi iznomāt citiem, kas var iznākt izdevīgāk nekā pašam iekulties kredītsaistībās, pērkot jaunu traktortehniku. «Par zemi mūsu apkaimē cīnās un ir gatavi maksāt labu nomas maksu, bet mēs vēl apdomājamies,» piebilst saimnieks. Viņš atzīst, ka graudkopībā dominē lielās saimniecības, nevis tāda kā viņam – 130 hekt­āru, kur divatā ar sievu jātiek ar visu galā.

Pērn septembrī «Podnieku» saimniecība bija slavas zenītā. Uz «Grigaļiem» brauca cilvēki no visas Latvijas. Iemesls bija deviņus hekt­ārus lielais kukurūzas lauks, kas bija pārvērsts par labirintu.

FOTO: Kazdangā izbauda kukurūzas labirintu