Pēc gāzes tirgus atvēršanas nav notikušas grandiozas izmaiņas

Autors: Armanda Vilcāne
2017. gada 28. septembris plkst. 17:17

Būtiskas izmaiņas pēc gāzes tirgus atvēršanas nav novērotas, ceturtdien laikraksta Dienas Bizness organizētajā diskusiju panelī par siltumapgādi atklāja uzņēmuma Latvijas Gāze valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis.

Šobrīd tirgū redzami vairāki jauni spēlētāji, tomēr Baltijas reģiona līderi palikuši nemainīgi, savas pozīcijas Latvijā saglabājusi arī Latvijas Gāze. AS Rīgas Siltums valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis uzsvēra, ka šobrīd tirgus vēl tikai attīstās, tāpēc pāragri runāt par to, kādas priekšrocības tas nesīs.

Pašlaik esam ceļa sākumā, secinājumus varēsim izdarīt pēc gada, uzskata Talcis.

Latvenergo valdes loceklis Māris Kuņickis diskusijas laikā izteica atzinību Latvijas Gāzes pielāgošanās spējām tirgus dinamikai un svārstīgajām cenām.

Ja sākumā likās, ka tirgus atvēršana ir smagnējs process, tad šobrīd redzam, ka tas veicinājis konkurenci, tāpēc kopumā šo procesu vērtējam pozitīvi, atzina Kuņickis.

Lai gan gāze ir nozīmīgs enerģijas ražošanas resurss, Ekonomikas ministrijas Atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes departamenta direktors Dzintars Kauliņš tomēr atzīmēja vajadzību attālināties no gāzes izmantošanas.

Līdz 2020. gadam Latvijai ir jāpalielina atjaunojamo energoresursu izmantošanas īpatsvars siltumagādē, tāpēc būtiski samazināt gāzes izmantošanu enerģijas ražošanā, stāstīja Kauliņš.

Arī Kuņickis atzina, ka nākotne pieder atjaunojamajiem energoresursiem, taču pilnībā norakstīt biogāzi esot par agru. Kalvītis uzsvēra, ka, saglabājoties šī brīža cenām pasaules tirgū, gāzei ir liela nākotne, jo iespējams apgūt arī vēl līdz šim neapgūtus gāzes izmantošanas veidus, piemēram, transporta degvielai.