Peļņu rāda tikai maza daļa uzņēmumu

2017. gada 16. augusts plkst. 6:17
Sadaļa: Ekonomika
Dalies ar šo rakstu

Ar peļņu strādā tikai 20–25% no Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem, turklāt pirmajā gadā kaut ko nopelnīt spēj tikai 18% no izveidotajiem, tomēr aptuveni puse no visiem gada pārskatus neiesniedz

To liecina SIA Lursoft pētījums, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Par to, kā peļņas uzrādīšanas tendenci mainīs iecerētā nodokļu reforma, kuras pamatā ir uzstādījumu maiņa – reinvestētās peļņas neaplikšana ar ienākumu nodokli un vienlaikus «progresīvā nodokļa» ieviešana – varēsim spriest pēc gada. Tikmēr iepriekšējo gadu visu Latvijas uzņēmumu dati ļauj vērtēt jau pastāvošās tendences.

«Uzņēmumus dibina, lai pelnītu naudu, līdz ar to peļņa parasti ir komercdarbības svarīgākais rādītājs. Tomēr, tā kā šo rādītāju ietekmē daudzi citi apstākļi, to bezjēdzīgi skatīt tikai kā atsevišķu parametru. Peļņas rādītājus vislielākajā mērā var ietekmēt uzņēmumu īpašnieku struktūra, kā arī dažādu nodokļu sabalansētība. Ja politiķi nerada līdzsvaru starp uzņēmuma ienākuma un darbaspēka nodokļiem, īpaši nelielie un vietējiem uzņēmējiem piederošie uzņēmumi izvēlēsies optimizēt savu darbību tā, lai nodokļu slogs būtu iespējami mazāks Latvijas teritorijā, savukārt vidēji un lieli uzņēmumi skatās arī ārpus valsts teritorijas, izmantojot valstis ar biznesam labāku nodokļu režīmu,» stāsta SIA Lursoft pētnieks Ainars Brūvelis.

Vairāki DB aptaujātie, uzzinot par pētījuma datiem, tikai norūca: nav komentāru, bet ir ļoti daudz jautājumu un atsevišķi pieņēmumi. Proti, ja uzņēmumi tiek dibināti, bet tie nekad nav strādājuši ar peļņu, tad kādu ekonomisko labumu no šādas rīcības ieguvuši to īpašnieki un valsts? Kāda tad īsti ir nodokļu administrācijas kontrole, un cik tā ir efektīva? Vai patiešām sākotnējās ilūzijas «sabrucinājuši» pirmie reālie soļi biznesā, un rezultāts ir tāds, kādu rāda Lursoft pētījums? Savukārt pieļāvuma formā tika izteikta versija par «karuseļu shēmām» un kompānijām viendienītēm, lai izvairītos no nodokļu nomaksas, taču šādā versijā rodas jautājums, vai patiešām tā rīkojušās nevis daži, daži desmiti vai simti, bet gan daudzi desmiti tūkstošu uzņēmumu.

Visu rakstu Peļņu rāda tikai maza daļa uzņēmumu lasiet 16. augusta laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām