Finanses

Pensiju 3. līmeņa plānu dalībnieku iemaksas sasniegušas rekordlielu apjomu

Žanete Hāka, 31.03.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pagājušajā gadā privātajos pensiju fondos jeb pensiju 3. līmenī iemaksāti 41,3 miljoni eiro, kas ir par 37% vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā, liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas sagatavotā informācija.

Galvenokārt turpināja strauji pieaugt pensiju plānu dalībnieku iemaksas, gada laikā palielinoties par 51% un sasniedzot jaunu vēsturisko maksimumu, ko sekmēja iedzīvotāju ekonomiskās situācijas uzlabošanās, informētības un intereses pieaugums par ilgtermiņa ieguldījumu produktiem, kā arī iespēja saņemt nodokļu atmaksu. Savukārt darba devēju iemaksas pieauga tikai par 4%.

2013. gada beigās pensiju plānos uzkrātais kapitāls sasniedza 235,7 miljonus eiro, gada laikā pieaugot par 16,3%.

No pensiju plānu kapitāla gada laikā tika izmaksāts 13,1 miljons eiro jeb par 14,6% vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā, tostarp lielākā daļa jeb 95% tika izmaksāta saistībā ar plānu dalībnieku pensijas vecuma iestāšanos.

Vidējais pensiju plānu ienesīgums 2013.gadā bija 2,8% (2012.gadā: 8,5%), individuāliem plāniem tas bija robežās no mīnus 2,9% līdz plus 10,1%.

2013. gada beigās 49% no pensiju plānu portfeļa veidoja ieguldījumu fondu apliecības, tai skaitā, aptuveni puse bija tādu ieguldījumu fondu apliecības, kas galvenokārt iegulda fiksēta ienākuma instrumentos un 43% bija tādu fondu apliecības, kas fokusējas uz akcijām. 34% no portfeļa veidoja ieguldījumi parāda vērtspapīros un citos vērtspapīros ar fiksētu ienākumu. Gada laikā pieauga ieguldījumu parāda vērtspapīros īpatsvars, kā arī nedaudz pieauga noguldījumu un prasību pret kredītiestādēm īpatsvars.

Latvijā veikto ieguldījumu apmērs pieauga, 2013. gada beigās sasniedzot 90,1 miljonu eiro jeb 38,2% no kopējiem ieguldījumiem. Savukārt no visiem ieguldījumiem ārvalstīs 96,3% veidoja ieguldījumi pārējās Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīs.

Kopējais privāto pensiju plāniem pievienojošos dalībnieku skaits gada beigās sasniedza 220,6 tūkstoši jeb 22% no Latvijas ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem.

Komentāri

Pievienot komentāru