Pērn uzlabojušies uzņēmumu peļņas rādītāji

2011. gada 01. aprīlis plkst. 15:34
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Provizoriskie rādītāji par pērno gadu, ļaujot izdarīt sākotnējos secinājumus par Latvijas uzņēmumu darbības rezultātiem pagājušajā gadā, parāda, ka 2010.gadā kopējais neto apgrozījums bijis aptuveni iepriekšējā gada līmenī, savukārt peļņas rādītāji jau ir uzlabojušies.

Hipotēku bankas vecākais finanšu analītiķis Jānis Hermanis norāda, ka uzņēmumiem vissmagākais periods ir bijis 2009.gadā, kad komersantu kopējais neto apgrozījums samazinājās par 22%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Peļņas rādītāji, kas sasniegti pērn, esot mērenāki nekā treknajos gados.

Piemēram, pašu kapitāla rentabilitāte aizvadītajā gadā bijusi aptuveni 5% (2006. un 2007.gadā – aptuveni 17%). Latvijas uzņēmumu vidējā rentabilitāte 2010.gadā esot pietuvojusies Rietumeiropas valstu līmenim.

2010.gadā Latvijas uzņēmumos ir samazinājušies aprites rādītāji, kas liecinot par ātrākiem norēķiniem uzņēmumu starpā un efektīvāku resursu izlietojumu. Taču šiem rādītājiem būtu vēl jāsamazinās, lai atgrieztos pirmskrīzes līmenī, skaidro eksperts.

Līdz ar to varot secināt, ka ekonomikas krīze ir mudinājusi biznesa sektoru restrukturizēt savu darbību ilgtspējīgā virzienā. J.Hermanis arī atzīmē, ka dažādu nozaru finanšu rādītāji krīzes ietekmē ir mainījušies atšķirīgi, un lielāko daļu no nozarēm var iedalīt kādā no trijām grupām.

Pirmajā grupā ir nozares, kuras ir darbojušās ar peļņu gan 2009., gan 2010.gadā, neskatoties uz apgrozījuma kritumu krīzes ietekmē. Tās esot lauksaimniecība, mežsaimniecība, mežistrāde un zvejniecība. Tāpat šeit jāmin nozares ar augstāku pievienoto vērtību – farmācija, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošana, telekomunikācijas, programmēšana, IT pakalpojumi, izglītība.

Otrajā grupā atrodoties nozares, kuras 2009.gadā strādājušas ar zaudējumiem, bet 2010.gadā – ar peļņu. Šajā grupā ir vieglā rūpniecība, kokapstrāde, papīra un papīra izstrādājumu ražošana, vairākums mašīnbūves apakšnozaru, vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, sauszemes un cauruļvadu transports.

Savukārt trešajā grupā ir nozares, kuras ir darbojušās ar zaudējumiem gan 2009., gan 2010.gadā. Šeit ietilpst nozares, kas iepriekš bija orientētas galvenokārt uz iekšējo tirgu, bet nav spējušas atgūt līdzvērtīgu pieprasījuma apjomu – būvmateriālu, mēbeļu ražošana, būvniecība, auto-/moto- tirdzniecība, operācijas ar nekustamo īpašumu, iznomāšana un ekspluatācijas līzings, māksla, izklaide, atpūta, sports.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds

Populārākās ziņas

Nepalaid garām