Pētījums: Pateicoties «Like» pogai, Facebook zina jūsu personības noslēpumus

2013. gada 12. marts plkst. 16:12
Autors: Gunta Kursiša
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Sociālā medija Facebook «Like» poga var atklāt vairāk nekā jūs domājat – spiežot «Like» citu cilvēku vai kompāniju ierakstiem vai tiešsaitēm, iespējams uzzināt sociālā tīkla lietotāja personības «noslēpumus», kas saistīti ar politisko, reliģisko pārliecību vai seksualitāti, liecina ASV Nacionālās zinātņu akadēmijas (National Academy of Sciences) veiktais pētījums, kura rezultāti radījuši bažas par sociālā tīkla lietotāju privātumu.

Pētnieki aplūkoja 58 tūkstošu Facebook lietotāju ASV uzvedību sociālajā tīklā. Balstoties uz datiem par to, kuros gadījumos Facebook lietotājs spiež «Like» pogu, zinātniekiem izdevies radīt «pārsteidzoši precīzu» raksturojumu par Facebook lietotāja rasi, IQ, seksualitāti, apreibinošo vielu lietošanu, personiskos un politiskos uzskatus. Pētniekiem izdevās analizēt personību un uzskatus arī tiem lietotājiem, kuri bija uzlikuši visspēcīgāko Facebook privātuma aizsardzību, vēsta rt.com.

Lai atklātu vairāk informācijas par Facebook lietotāja personību un uzskatiem, pētījuma autori izstrādāja algoritmu, kas analizēja sociālā tīkla profila īpašnieka darbības. Faktiski ikviens, kuram nav sveša datu analīze, izmantojot Facebook, būtu spējīgs iegūt informāciju par tā lietotāju, pat ja šis lietotājs ar rakstiem, saitēm u. tml. nav «dalījies», bet vien nospiedis «Like» pogu, norāda zinātnieki.

Tā, piemēram, zinātnieki 88% gadījumu precīzi noteica, vai Facebook profila īpašnieks ir homoseksuāls, tāpat 82% gadījumu precīzi tika noteikts, vai Facebook lietotājs ir kristietis vai musulmanis u.c.

Informācija par lietotāja datiem var tikt izmantota arī, Facebook piedāvājot saturu, kas, visticamāk, interesēs sociālā tīkla profila īpašnieku, viens no pētījuma autoriem Maikls Kosinskis (Michael Kosinsky) norāda uz pētījuma pozitīvo aspektu. Tomēr tajā pašā laikā Kembridžas Universitātes zinātnieks un pētījuma līdzautors Deinids Sitvels (David Sitwell) pauž, ka «daudzi cilvēki neapzinās, ka pēc daudziem gadiem jūsu «Like» var vērsties pret jums». Tāpat liela daļa cilvēku neapzinās to, ka var izmantot «Like» pogu, lai slēptu savus politiskos uzskatus vai seksuālo orientāciju, tā M. Kosinskis.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām