Pētījums: tirdzniecību ar Ķīnu apdraud vājā maksājumu disciplīna

2011. gada 12. jūlijs plkst. 11:32
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Pagājušajā gadā būtiski uzlabojusies norēķinu kārtība Ķīnas iekšējā tirgū, tomēr starptautiskā kredītrisku apdrošinātāja Coface pētījuma rezultāti norāda, ka 74% Ķīnas kompāniju ir joprojām vāja maksājumu disciplīna. Tāpat eksperti prognozē visai drīzu situācijas pasliktināšanos maksājumu jomā.

Pētījum apliecina, ka Ķīnas kompāniju noturīgums pret krīzi pērn bijis ļoti augsts. Pieaugusi gan kredītu tirgus, gan juaņas stabilizācija, gan arī plaši biznesa attīstības plāni. Neskatoties uz to, Ķīnas ekonomikas izaugsme šogad mazināsies no 10,3% pērn līdz 8,8% šogad.

Nozares ar zemu pievienoto vērtību (tekstils, apavi, rotaļlietas) būs pirmās, kuras ietekmēs fiskālo stimulu izmaiņas un tiek prognozēts arī maksātnespējas procesu pieaugums, teikts paziņojumā.

«Ķīna šobrīd ir sasniegusi «starptautiskos standartus» uzņēmumu savstarpējo kredītnorēķinu un termiņu ziņā, tomēr Ķīnas kompāniju maksājumu disciplīna par spīti uzlabojumiem nav priekšzīmīga, lai arī kompānijām ir pieejami tieši tie paši kredītriska vadības instrumenti, kā citur pasaulē,» atzīmē Coface Latvia valdes priekšsēdētājs Māris Lukins.

Pēc Centrālās Statistikas pārvaldes datiem pērn Latvijā bijis 58% eksporta pieaugums uz Ķīnu, kā arī 53% importa pieaugums. Līdz ar to pieaudzis kredītrisku apdrošinātāju izskatīto pieprasījumu skaits par Ķīnas kompānijām. Visvairāk par Ķīnas kompānijām interesējas metālapstrādes industrijā strādājošie uzņēmumi, tad ķīmijas preču ražotāji.

M.Lukins uzsver, ka maksājumu disciplīna ir viens no galvenajiem nosacījumiem stabilu biznesa attiecību veidošanā. Vēl būtiskāk tas ir gadījumā, ja runājam par Latvijas uzņēmējiem tik attālu valsti kā Ķīna, kurā nemaksātāja parādu piedziņa ir ļoti sarežģīts un pārsvarā dārgs process.

Coface pētījums par Ķīnas kompāniju maksājumu ieradumiem tika veikts pērnā gada nogalē, intervējot vairāk nekā tūkstoš kompāniju.
 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām