Piektdaļa iedzīvotāju par dzīvokļiem gatavi maksāt zem 200 eiro/m2

2011. gada 21. janvāris plkst. 16:46
Dalies ar šo rakstu

Mājokļu cenu līmeni no 500 līdz 1000 euro/m2 par pieņemamu atzīst 1.2% iedzīvotāji, liecina SEB Mājokļu cenu indikatora dati.

Lai arī liela daļa iedzīvotāju uzskata, ka tuvākā gada laikā nekustamā īpašuma cenas pieaugs, interese par mājokļa iegādi pie šā brīža cenām raksturojama kā neliela. Jaunākā dati liecina, ka, atkarībā no īpašuma cenas, mājokļa iegādi būtu gatavi apsvērt 29% Latvijas iedzīvotāju, savukārt 64% iedzīvotāju nav intereses iegādāties nekustamo īpašumu.

SEB Mājokļu cenu indikatora dati liecina, ka vien 8% Latvijas iedzīvotāju šobrīd būtu gatavi mājokļa iegādei par cenu virs 200 eiro/m². Nekustamā īpašuma cena virs 1000 eiro/m² būtu pieņemama vien 0.2%, savukārt robežās no 500 līdz 1000 eiro/m² - 1.2% Latvijas iedzīvotāju. 7% aptaujāto par sev pieņemamu nosaukuši cenu līmeni robežās no 200 līdz 500 erio/m².

Savukārt katrs piektais (21%) Latvijas iedzīvotājs pieļauj domu iegādāties mājokli tikai tādā gadījumā, ja nekustamā īpašuma cena ir zemāka par 200 erio/m². 7% aptaujas dalībnieku nevarēja vai nevēlējās atbildēt uz jautājumu, kāds būtu cenu līmenis, pie kura viņi apsvērtu domu par jauna mājokļa iegādi.

Pēdējā pusgada laikā esam vērojuši intereses pieaugumu no privātpersonu puses par aizdevuma iespējām mājokļa iegādei, tomēr jānorāda, ka iedzīvotāju interesi un iespējas jauna mājokļa iegādei ir ietekmējusi gan ienākumu samazināšanās, gan ar mājokļa uzturēšanu saistīto izdevumu pieaugums. Pagājušā gada laikā no kopējā SEB bankas izsniegtā kredītu apjoma vidēji 10 – 20% tika izsniegti mājsaimniecībām, raksturoja SEB bankas valdes locekle Ieva Tetere.

Vismazākā interese par jaunu mājokļu iegādi ir Kurzemē, Vidzemē un Zemgalē. 72% kurzemnieku, 71% vidzemnieku un 67% Zemgales iedzīvotāju norādījuši, ka viņiem nav intereses iegādāties mājokli. Savukārt 58% rīdzinieku norādījuši, ka pat pie zemākām cenām nebūtu intereses par mājokļa iegādi.

Likumsakarīgi, interese par mājokļa iegādi palielinās, pieaugot ienākumu līmenim. 16% respondentu ar zemiem ienākumiem, 28% ar vidējiem un 49% ar augstiem ienākumiem apsvērtu domu par mājokļa iegādi, ja mājokļa cena būtu viņiem pieņemama.

Aptauja Latvijā veikta pagājušā gada decembrī sadarbībā ar pētījumu centru SKDS. Tajā aptaujāti 1003 Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji.

Dalies ar šo rakstu