Piektdienas intervija ar Swedbank valdes locekli un Privātpersonu apkalpošanas pārvaldes vadītāju Renāru Rūsi 

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Lelde Petrāne, 2016. gada 16. septembris plkst. 11:26

Uz jautājumiem šonedēļ atbild Renārs Rūsis, Swedbank valdes loceklis un Privātpersonu apkalpošanas pārvaldes vadītājs. «Swedbank šo gadu laikā ir kļuvusi par tādu kā lokālo finanšu un sociālo tīklu – puse Latvijas ekonomikas darbojas, sadarbojoties ar Swedbank,» saka R. Rūsis.

Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Nereti dzīvē liela loma ir veiksmīgam sagadīšanās momentam. Daudzi mani universitātes kursabiedri sāka strādāt Hansabankā, un arī es nolēmu, ka šī varētu būt vieta, kurā es varētu augt gan profesionāli, gan arī attīstīt savu personību. Lēmumam bija arī racionālā puse: laikā, kad pabeidzu augstskolu, Latvijas finanšu sistēma tikai veidojās, un bankas piedāvāja ļoti interesantus darba pienākumus. Joprojām redzu, ka spēju daudz dot un arī saņemt, strādājot Swedbank.

Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Mani iepriecina dinamika, kāda šobrīd ir vērojama finanšu nozarē. Bankas ir ļoti nozīmīgu izmaiņu priekšā, un to virza jaunākās tehnoloģijas. Piemēram, banku digitālo pakalpojumu izmantošanā Swedbank Latvijas klienti atsevišķos gadījumos ir pat aktīvāki nekā Igaunijā, kas ir viena no IT un digitāli attīstītākajām valstīm pasaulē. Ļoti vēlētos redzēt, ka arī valsts un pašvaldību pakalpojumos iedzīvotājiem vairāk tiktu izmantotas tehnoloģiju iespējas, tādējādi taupot iedzīvotāju un uzņēmēju laiku.

Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Es ļoti novērtēju iespēju katru dienu būt kopā ar pozitīviem cilvēkiem, kas nevēlas apstāties savā izaugsmē un rīt vēlas būt vēl labāki nekā vakar. Mūsu izaicinājums ir droši vien līdzīgs kā citiem uzņēmumiem: kā pastāstīt jaunajiem talantiem, ka pieredze, pacietība un veiksme iet roku rokā. Mūsdienās veiksme ir pārvērtēta, tai ir tik viegli pieķerties un noticēt. Es uzskatu, ka ieguldījums sevī caur darbu un zināšanām 95% no jauniešiem ietekmēs dzīvi daudz vairāk nekā 5% paļaušanās uz veiksmi.

Kas Jums ir šā brīža lielākā aktualitāte?

Atrodos ārkārtīgi dinamiskā dzīves posmā – man ir bērni gan bērnudārza, gan skolas vecumā. Arī karjerā ir sācies jauns posms. Tai pat laikā nesen atklāju, cik personību bagātinoši var būt labi saplānoti ceļojumi. Centīšos nākamgad ko lielāku ieplānot! Paredzams, ka tad par lielāku aktualitāti kļūs – kā sabalansēt laiku, enerģiju un dzīvesprieku.

Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos? Kāpēc – jā vai nē?

Savā ziņā Swedbank pati ir kļuvusi par tādu kā vietējo finanšu un sociālo tīklu, jo ap sevi kā klientus pulcējam turpat vai miljonu Latvijas iedzīvotāju un vairāk nekā 70 000 uzņēmumu. Sociālie mediji dod iespēju uzņēmumam personīgi uzrunāt lielu daļu savu klientu un vienlaikus parādīt arī savu personību vairāk nekā jebkurā citā vidē.

Atklājiet savu labāko un sliktāko īpašību?

Ja cilvēkus varētu raksturot ar vienas īpašības palīdzību, tad dzīve būtu ļoti neinteresanta. Jau vairākus gadu desmitus mēģinu uzlabot labās īpašības un mazināt sliktās. Es novēroju labu progresu, tomēr arī darba lauks paplašinās un parādās jaunas šķautnes.

Ko jūs noteikti tuvāko piecu gadu laikā gribētu sasniegt/izdarīt?

Tikko atkal esmu uzsācis jaunu karjeras posmu, tāpēc tuvākos piecus gadus es gribētu redzēt piepildāmies jau iesāktos darbus. Apzinos, ka šobrīd ir īstais brīdis savos bērnos nostiprināt tās vērtības, kuras uzskatu par svarīgām, palīdzēt bērniem noorientēties pasaulē. Iespējams, vēl nedaudz par agru, bet būtu tālredzīgi arī izpētīt un atklāt jaunus hobijus, kas pašam uzturēs dzīvesprieku vēlākos gados, kad bērni dzīvos savu dzīvi.

Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā? 

Viņam/-ai būtu jānotestē sevi pārbaudot, vai piemīt personības īpašības šādā prioritārā secībā: pozitīva attieksme, sadarbība un cieņa pret citiem, vēlme mācīties, augsts darba temps.

Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Mans ceļš ir bijis ļoti dinamisks, sākot ar darbu bankas, tad klientu finanšu līdzekļu pārvaldē, tad sekoja darbs ar biznesa tehnoloģijām Stokholmā, tad atbildība par banku un kredītportfeļu pirkšanas darījumiem. Turpmākajā savā karjerā uzņēmos pienākumus attīstīt pārdošanu un mārketingu privātpersonu klientiem, līdz šobrīd man ir uzticēta  atbildība par visu privātpersonu biznesu Swedbank Latvijā. Protams, ka interesantāks šis ceļš ir bijis kopā ar ļoti strauji augošu uzņēmumu. Patlaban Swedbank ir 10 reizes lielāks uzņēmums nekā manas karjeras sākumā. Savukārt pirmais atalgotais darbs, vēl vidusskolas laikā, man bija vasaras prakse AS Siguldas Būvmeistars inženiertehniskajā departamentā.

Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

Latvijā banka uzsāka savu darbību jau 1992. gadā kā Vācijas – Latvijas banka. Kopš 1996. gada darbība tika attīstīta ar Hansabankas zīmolu. Savukārt Swedbank ir Hansabankas stratēģiskais investors jau kopš 1998. gada, bet 2005. gada pavasarī Swedbank kļuva par 100% Baltijas Hansabankas grupas mātes kompāniju.  2008. gadā visā Baltijā tika ieviests vienotais Swedbank zīmols. Taču kopējai Swedbank grupas vēsturei un pieredzei finanšu jomā ir vairāk nekā 190 gadu.

Vai ir kas tāds, ko Jūs nepiedodat darbā vai dzīvē kopumā?

Nepiedošana traucē dzīvi man pašam, tāpēc cenšos pat pašas nepatīkamās lietas nodot ‘laika zobam’ – lai apēd...

Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Mēdz būt stereotips, ka baņķieris ir tikai un vienīgi finansists, taču mūsdienās banka ir krietni plašāks jēdziens, ar daudzveidīgu kompetenču un pienākumu loku. Piemēram, Swedbank ir 300 amati, kur atrodami agronomi, nekustamā īpašuma vērtētāji, dizaineri, mārketinga speciālisti un daudzi citi.

Vai jums ir kāda īpaša metode, kas palīdz saņemties sarežģītās situācijās? Kāda tā ir?

Mēģinu satraukumu noturēt zināmās robežās caur ārēju mieru, kas dod arī iekšēju mieru. Arī pilnīga vienaldzība neder. Sarežģītās situācijās uzmanībai jābūt asākai nekā uzvedībai.

Kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Mans pozitīvais un negatīvais pārsteigums ir saistīts ar vienu tēmu: izvēli palikt un palīdzēt Latvijai augt. Mani apbēdina gan runas, gan kampaņas, kas liek domāt par iespējamu aizbraukšanu, tādēļ vēl jo vairāk man ir liels prieks, ka Latvijā atgriežas man zināmi izglītoti cilvēki. Un lielākais iepriecinājums ir tas, ka gados jauni profesionāļi no Rietumeiropas vai pat Ziemeļamerikas izvēlas strādāt Latvijā.

Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Laikā, kad paēst pusdienas bieži nesanāk, tad ekskluzīvi justos jau pie lēnām pusdienām patīkamu cilvēku kompānijā, kur nav jāskatās pulkstenī vai jāgatavojas kādai pēcpusdienas sarunai.

Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Filmas un grāmatas palīdz attīstīt humora izjūtu. To uzskatu par obligātu personības kvalitāti, lai cilvēks sevi un citus veselīgi uztvertu ikvienā dzīves situācijā. No personībām ietekmējos no daudziem un mazliet no katra. Vienas personības apbrīnošanai un izcelšanai veltu mazāk uzmanības. Savukārt, grāmatas esmu lasījis ļoti daudz, katrā vecumā atrodot ko vairāk piemērotu. Ar šodienas acīm varu novērtēt visu bagāžu kā absolūti vērtīgāko ieguldījumu, kas uztur manu radošumu, iztēli un spēju saredzēt kopsakarības.

Pieminēt es varētu kaut vai iepazīšanos ar kapitālismu caur humoru Nikolaja Nosova Nezinītī uz Mēness. Tad seko visi piedzīvojumi autoru Žila Verna, Džeka Londona, Ernesta Hemingveja, Bernarda Šova u.c. darbos. Jaunieša gados milzīgu iespaidu atstāja, piemēram, Hermaņa Heses Stikla pērlīšu spēle un tādi autori kā Fjodors Dostojevskis, Nikolajs Gogolis, Imants Ziedonis, Rūdolfs Blaumanis, Francs Kafka, Albērs Kamī, Patriks Zīskinds. Pēdējo 10 gadu laikā visspilgtāk atmiņā palikusi Edgara Imanta Siliņa Lielo patiesību meklējumi un Henrija Kisindžera Diplomātija.

Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Tā kā banku bizness tik strauji mainās, tad noteikti pietaupītu šo naudu apmācību kursiem, lai iegūtu jaunas zināšanas, kad tāda nepieciešamība radīsies.

Kam Jūs savā darba ikdienā pievēršat vislielāko uzmanību? Vai Jums ir savi īpašie rituāli darba dienu uzsākot, tās laikā vai to noslēdzot?

Cenšos ātri tikt galā ar entropiju uz darba galda un e-pastā. Parunāties ar cilvēkiem sev apkārt. Maksimāli maz sēdēt, cik vien tas iespējams.

Izstāstiet savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Man ļoti patīk anekdotes, vienīgi es tās neuzkrāju un praktiski uzreiz aizmirstu. Pats humoru izjūtu konkrētā situācijā un vārdu spēlēs.

Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Atziņas pēc ceļojumiem parasti ir vispatiesākās, ar skatu no malas. Mans pēdējais novērojums ir tāds, ka mēs dzīvojam pasaules mērogā bagātā valstī, ar fantastisku dabu un potenciālu. Tomēr mūsu valsts ir pārāk maza, lai katram būtu savs vispareizākais viedoklis un tā ieviešanas plāns. Arī mūsu pašreizējie ienākumi ir pārāk mazi, lai tie pakļautos pārdalei (kas, protams, ir viena labi uztrenēta prasme no padomju laikiem). Tāpēc tagad novēlu kādus dažus gadu desmitus kārtīgi pastrādāt, un ticiet – mēs būsim pārsteigti par lieliskiem rezultātiem!

Lūdzu iesakiet kādu kultūras pasākumu, kuru pēdējā laikā esat apmeklējis un ieteiktu arī citiem?

Centīšos apmeklēt Latvijas Nacionālo mākslas muzeju pēc rekonstrukcijas, kā arī Motormuzeju. Turklāt esmu liels Jaunā Rīgas Teātra cienītājs. Ar nepacietību gaidu jauno sezonu.

 

Informācija par rubriku: Jautājumi visiem šīs rubrikas dalībniekiem ir vienādi. Atbildes dalībnieki sniedz rakstiski.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2016. gada 15. septembris plkst. 10:34

Jaunās paaudzes Scania kravas vilcējs, uzlabojot kabīnes saturu, pilnveidojot šasiju, motoru...

2016. gada 15. septembris plkst. 13:12

«Lai gan 2016. gadā daudzas regulāro pasažieru pārvadājumu aviokompānijas uzrāda vērā...

2016. gada 15. septembris plkst. 10:22

Gaisa pārvadātāju reisi no lidostas Rīga šā gada pirmajos astoņos mēnešos ir...

2016. gada 15. septembris plkst. 9:52

Saeimas deputāti un uzņēmējus pārstāvošās organizācijas cer līdz gada beigām tikt galā...

2016. gada 15. septembris plkst. 9:01

Pilotu licences iegūšana ir garš, mācībām un pārbaudījumiem bagāts ceļš,...

Nepalaid garām

Latvijas pašvaldības desmitgades garumā cēlušas peldbaseinus, stadionus, kultūras centrus bez...

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2016. gada 16. septembris plkst. 10:04

Pērkot Latvijas mākslinieku darbus, stāvus bagāts neviens nav kļuvis. Ja kāds savus...

2016. gada 12. septembris plkst. 17:23

Norvēģijā frizierei piemērota aptuveni 1000 eiro liela sodanauda par atteikšanos apkalpot...

2016. gada 09. septembris plkst. 14:18

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - fotostāstu par aizvadītajā...

2016. gada 09. septembris plkst. 11:29

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...

2016. gada 07. septembris plkst. 14:45

Arī šogad Igaunija saglabājusi savas pozīcijas kā viens no populārākajiem Latvijas tūristu...

2016. gada 07. septembris plkst. 13:03

Vecrīgā esošais klubs “Četri balti krekli” uzsāks nākamo sezonu, kuras jaunums –-...

2016. gada 06. septembris plkst. 13:52

Producents Juris Millers turpmākajai radošajai darbībai ir atradis telpas Rīgā, Ulmaņa gatvē...

2016. gada 02. septembris plkst. 16:10

Db.lv turpina aizsākto tradīciju, piedāvājot rubriku Fotonedēļa - fotostāstu par aizvadītajā...

2016. gada 02. septembris plkst. 12:26

Tuvākajā nākotnē Vienības velobrauciens tiks palaists starptautiskā apritē, taču vispirms jāatrisina...

2016. gada 02. septembris plkst. 11:54

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...