Piena produktu cenas aug, izstrādājumiem – sarūk

2011. gada 30. augusts plkst. 17:51
Sadaļa: Pārtika
Dalies ar šo rakstu

Pasaulē piena produktu eksporta cenas tuvojas augstajam 2008. gada līmenim un sagaidāms, ka turpmāk tās varētu vēl nedaudz pieaugt.

Latvijā pēc cenu pieauguma jūlijā un augustā piena produktu cenas bija stabilas un nepieauga, turklāt atsevišķiem piena produktu izstrādājumiem cenas pat nedaudz samazinājās.

Lauksaimniecības Tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe paredz, ka gada beigās piena produktu cenas kopumā būs atkarīgas no laika apstākļiem Dienvidu puslodē. Paredzams, ka ražošana šogad pasaulē palielināsies par 2%. Pieaugums izteiktāks būs attīstības valstīs, bet arī ES, ASV un Jaunzēlandē apjomi būs lielāki. Tirdzniecība sakarā ar labo importa pieprasījumu palielināsies par 5% un paredzams, ka pieaugs visu pamatproduktu tirdzniecība. Papildus tradicionālajiem eksportētājiem palielināsies arī eksports no Argentīnas un Baltkrievijas. Tā kā krājumu līmenis ir zems, tādējādi tirdzniecība lielā mērā ir atkarīga no ražošanas.   

Kopš gada sākuma vājpiena pulvera un pilnpiena pulvera cenas palielinājušās par 9%, bet sviesta un siera cenas palielinājušās par 3%. Cenas var turpināt palielināties, ņemot vērā neskaidrības ar piedāvājumu un augstās lopbarības cenas.  
Gulbe arī norāda, ka labais pieprasījums un rentabilitāte var ierobežot sviesta un vājpiena pulvera ražošanu eksportam.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām