Piena produktu eksports turpina lēcienu

Autors: Sandra Dieziņa
2011. gada 16. maijs plkst. 18:29

Piena produktu eksports šā gada 1. ceturksnī pieaudzis par 64 %.

Ja pērn pirmajā ceturksnī eksportēti 6,57 tūkstoši t piena produktu, tad šogad attiecīgajā laika posmā – 10,79 tūkstoši t, liecina Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) sniegtā informācija. Organizācijas vadītājs Jānis Šolks prognozē, ka eksports varētu turpināt pieaugt, taču situāciju var ietekmēt industriālo produktu cenas samazinājums – kopš šā gada sākuma tas bijis 5 – 12 %.

J. Šolks arī norāda, ka kopš 2009.gada pakāpeniski audzis piena iepirkuma apjoms, līdz ar to pārstrādāts vairāk piena. Tāda pati tendence saglabājoties arī 2011.gada pirmajā ceturksnī, un tas izdevies, pateicoties Latvijas zemniekiem, kuri ir iemācījušies iegūt vairāk piena, būtiski nemainot govju skaitu. «Kopumā tie ir vismaz 30 tūkstoši tonnu, ko zemnieki Latvijā 2010.gada laikā ir ieguvuši vairāk,» stāstīja LPCS vadītājs un atzina, ka tas piena pārstrādātājiem ir devis iespēju šo pienu izmantot arī eksporta produktu ražošanai. Latvijas piena pārstrādātāji vairāk sākuši eksportēt produkciju ar lielāku pievienoto vērtību, un tas esot pašu nopelns.

Naudas izteiksmē pērn visvairāk eksportējis a/s Preiļu siers (11,5 miljoni latu), a/s Rīgas Piena kombināts (11,1 miljons latu) un a/s Valmieras piens (10,4 miljoni latu), a/s Limbažu piens (3,4 miljoni Ls), SIA Rīgas Piensaimnieks (3,2 milj. Ls) un a/s Jaunpils pienotava (2,9 milj. Ls). Vienlaikus LPCS vadītājs pastāstīja, ka piena pārstrādātāju panākumi eksporta tirgos sasniegti galvenokārt pašu uzņēmēju spēkiem, jo nav saņēmuši vērā ņemamu atbalstu no valsts institūcijām eksporta

Atslēgvārdi