Piena ražotāji izmisumā 

#Situācija ir dramatiska, jo naudas nav, bet nodokļi ir jāmaksā.

Sandra Dieziņa, 07.02.2018

Foto: Ieva Makare/LETA

Piena ražotāji rīkos ārkārtas sapulci un vērsīsies pie kolēģiem Briselē, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

«Piena iepirkuma cenas kopš gada sākuma pazeminājušās par 10 centiem kilogramā, sasniedzot 0,26 – 0,27 eiro/kg. Tas nozīmē, ka zemnieki saņem vēl mazāk, jo piens vēl jāsavāc. Daudziem zemniekiem tas rada izmisumu. Cenas visdramatiskāk samazinājis Rīgas Piena kombināts, Valmieras piens, Limbažu siers un Latvijas Piens, savukārt Latvian Dairy palicis parādā kooperatīviem par iepirkto pienu pēc mūsu aprēķiniem aptuveni 1,8 miljonus eiro,» stāsta Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) Piena grupas vadītāja Mirdza Feldmane.

Daļa zemnieku saņēmuši paziņojumus, ka no 1. marta pienu vairs neiepirkšot Bauskas uzņēmums SIA Baltic Dairy Board. Satraukta par situāciju piena tirgū ir arī piena ražotāju kooperatīva Pienene KT valdes priekšsēdētāja Astrīda Pauliņa. Viņa stāsta, ka Latvian Dairy kooperatīvam nav samaksājis 150 tūkstošus eiro un cieš zemnieki. Lai arī piena ražotāji tagad mainījuši sadarbības partnerus, parāds palicis. «Situācija ir dramatiska, jo naudas nav, bet nodokļi ir jāmaksā. Zemniekiem jādomā, kā degvielu nopirkt, kā samaksāt citus izdevumus. Viņi ir iedzīti izmisumā, tās galvenokārt ir ģimenes saimniecības, kam bērni jāskolo,» stāsta A.Pauliņa.

M. Feldmane norāda uz resursu cenu kāpumu, proti, dārgāka kļuvusi gan elektrība, gan dīzeļdegviela, arī minimālā alga šogad pieaugusi. Viņa nesaprot, kā tas ir iespējams, ka vidēji ES piena cena samazinājusies par vienu līdz diviem centiem, bet Latvijā uzreiz pat par 10 centiem kilogramā.

Visu rakstu Zemnieki izmisumā lasiet 7. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

LASI ARĪ:

Zemnieku saeima: Latvijas dārzkopības nozare ir apdraudēta

Jaunākais izdevums