Pieprasa daļu no Apple naudas kaudzes

2013. gada 08. februāris plkst. 11:50
Autors: Jānis Rancāns
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Tehnoloģiju kompānijas Apple akcionārs Deivids Einhorns pieprasījis kompānijai dividendēs investoriem izmaksāt lielāku daļu no tās rīcībā esošajiem 137 miljardiem dolāru.

Sarunā ar ASV televīzijas kanālu CNBC akcionārs norādīja, ka Apple ievērojot Lielās depresijas laikam atbilstošu mentalitāti, kas rada tendenci uzkrāt finanšu līdzekļus un ievērot piesardzīgu uzņēmējdarbību. D. Einhorns kompāniju iesūdzējis arī tiesā, pieprasot, lai tā saviem akcionāriem izmaksā lielākas dividendes.

Analītiķi norāda, ka investoru uzbrukumi iegadījušies ļoti nepiemērotā brīdī – Apple cīnās ar akciju vērtību kritumu, pieaugošu un agresīvu konkurenci no citiem viedtālruņu ražotājiem un nozarē valdošajām bažām, ka kompānijai neizdodas radīt inovatīvus produktus.

«Tā ir tāda depresīva domāšana. Citiem vārdiem sakot, tāda, kā cilvēkiem, kas savā mūžā piedzīvojuši dažādas traumas un traģēdijas. Apple savā vēsturē ir arī piedzīvojusi traumas, un dažreiz viņi [Apple] domā, ka nekad nebūs pietiekoši daudz naudas,» sacīja D. Einhorns, kurš ir arī investīciju kompānijas Green Light Capital īpašnieks.

Deviņdesmitajos gados Apple atradās uz sabrukuma sliekšņa, pirms kompānijā atgriezās Stīvs Džobss, kuram izdevās mainīt situāciju. Šāda pieredze kompānijai likusi visai konservatīvi rīkoties ar saviem finanšu līdzekļiem, raksta Reuters.

Aizvadītajā gadā Apple piekāpās līdzīgai kritikai un sāka izmaksāt saviem investoriem dividendes 2,65 ASV dolāru apjomā. Analītiķi paredz, ka investoru spiediens pēc lielākām dividendēm varētu palielināt Apple akciju vērtības samazināšanās tempu. Kopš aizvadītā gada septembra, Apple akcijas vērtība samazinājusies par 35%.

Db.lv jau vēstīja, ka turpinoties Apple akciju vērtības lejupslīdei, tehnoloģiju milzis zaudējis savu pasaulē vērtīgākās kompānijas statusu, piekāpjoties naftas gigantam ExxonMobil.

Aizvadītā gada pēdējo ceturksni Apple noslēgusi ar peļņu 13,1 miljarda ASV dolāru apmērā. Minētajā laikā Apple par 28% spējusi audzēt iPhone viedtālruņu un par 48% iPad planšetdatoru pārdošanas apjomus. Tomēr šādi rezultāti izraisījuši investoru vilšanos, kuri bija cerējuši uz augstāku un straujāku peļņas kāpumu. Salīdzinot ar gadu iepriekš, Apple peļņa augusi tikai par nepilnu vienu miljardu ASV dolāru. Investoru satraukums veicinājis Apple akciju kritumu.

Dalies ar šo rakstu