Pieprasījums pēc jauniem dzīvokļiem vēl nav apmierināts, bet tirgus izaugsmi negaida

2011. gada 31. oktobris plkst. 8:07
Dalies ar šo rakstu

Mājokļu tirgus joprojām vājš, uzskata projekta Jaunā Teika attīstītāja, lietuviešu kompānijas Hanner AB valdes loceklis Mindaugs Valucks (Mindaugas Valuckas).

Pagājušā gada nogalē, šā gada sākumā parādījās atsevišķas tirgus atveseļošanās pazīmes, taču, manuprāt, tirgus kopš tā brīža vairs nav uzrādījis pozitīvu attīstību, iespējams, ka potenciālo pircēju noskaņojums pat ir kļuvis piesardzīgāks, viņš teic.

«Neesam pārāk optimistiski, tomēr esam sākuši jaunas ēkas projektēšanu Jaunajā Teikā. Tiesa, būvniecību sāksim tikai tad, kad redzēsim drošas pazīmes, ka pircēju noskaņojums un ekonomiskā situācija uzlabosies. Mūsuprāt, tirgū vēl ir iespējas – var piedāvāt dažus jaunus projektus. Esam nolēmuši gaidīt un skatīties, kas notiks tuvākajā nākotnē. Vēl vērosim, kā tirgus absorbēs banku nekustamā īpašuma uzņēmumu piedāvātos mājokļus. Daļa šo īpašumu nebūt nav ļoti labā stāvoklī, tāpēc tiem būtu jāpiedāvā atraktīva cena. Šobrīd nezinām, vai pircējus vairāk pievilinās zemāka cena vai kvalitāte. Iespējams, ka atbildi gūsim tuvākajos sešos mēnešos,» domā M. Valucks.

Realizējot dzīvokļus projektā Jaunā Teikā, secināts, ka ir augsts to darījumu īpatsvars (ap 50%), kas notiek, neizmantojot banku aizdevumu. Pircēji investē savus iekrājumus, uzskatot, ka ieguldijumi nekustamajos īpašumos ir laba alternatīva banku piedāvātājām iespējām. «Pašlaik, kad inflācija Latvijā pārsniedz 4%, bet banku depozītiem piedāvā ap 2%, cilvēki uzskata, ka 2% viņu naudas vienkārši pazūdot, turot naudu bankas kontos, prāto M. Valucks. Otra pircēju grupa ir tie, kas vēlas samainīt savus vecos mājokļus pret jauniem. Lai gan interese ir liela, potenciālajiem klientiem vajag iedrošinājumu, jo daudzi nejūtas pārliecināti par to, ka varēs veikt šādu maiņu.

Visai daudz ir to, kas vēlētos iegādāties jaunu mājokli, bet kuriem šobrīd nav iespējas aizņemties. Lielākoties ir divu veidu problēmas – cilvēkiem nav t.s. pirmās iemaksas (ap 10% no dzīvokļa ceneas), bet viņiem ir labs darbs un ienākumi, vai arī viņiem nav «pareizu» ienākumu. Tad viens no risinājumiem ir īre ar izpirkuma iespējām. Hanner piedāvājot divu gadu īri, kur šajos divos gados samaksātā summa tiks uzskatīta par pirmo iemaksu. Pa šo laiku ir iespējams atrisināt arī pieminētās problēmas.

Tomēr kopumā mājokļu tirgus joprojām ir vājš, pircēji joprojām ir nedroši. Kompānijām, kas piedāvā mājokļus, ir jābūt ļoti aktīvām, jāpiedāvā īpaši katrai potenciālā pircēja kategorijai un vajadzībai piemērotu risinājumu.

Savukārt Swedbank veidotais nekustamā īpašuma pārvaldīšanas uzņēmums Ektornet nule ziņoja, ka t.s. atvērto durvju dienas Augšzemes ielā 5, Rīgā, apmeklējuši gandrīz 250 interesenti. Tik liels skaits esot negaidīts un patīkams pārsteigums. Kopumā rezervēta esot vairāk nekā puse no piedāvātajiem dzīvokļiem. Lielais apmeklētāju skaits norādot uz to, ka Rīgā ir liels potenciālais dzīvokļu pircēju skaits, kas aktīvi meklē un interesējas par tirgus piedāvājumu. Pāris Augšzemes 5 dzīvokļiem ir izveidojusies potenciālo pircēju rinda, kas būtu gatavi piemaksāt, lai iegūtu kāroto dzīvokli, apgalvo Ektornet.
 

Dalies ar šo rakstu