Pīlēns: Kompetence jāpērk par Eiropas naudu

2011. gada 15. aprīlis plkst. 9:25
Autors: Vēsma Lēvalde
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Latvijai, lai pārvarētu krīzi, nepieciešami tā sauktie «ģenerālisti» jeb intelektuāļi ar autoritāti un ietekmi politikā, intervijā Latvijas Avīzei pauž uzņēmējs Uldis Pīlēns.

Valstīs, kur skaidri saskatāma «ģenerālistu» ietekme uz valsts politiku, krīzes pārvarēšanas rezultāti ir labi, tādējādi nostiprinās valsts autoritāte starptautiskos procesos un iekšpolitikā dominē sociālais līdzsvars un psiholoģiskais komforts sabiedrībā, norāda U. Pīlēns. Pie «ģenerālistiem» Eiropā viņš pieskaita arī Vācijas kancleri Angeli Merkeli. Savukārt Latvijas premjers Valdis Dombrovskis, viņaprāt, ir apstākļu gūsteknis, jo pārņēma valdību ar jau līdz detaļām parakstītu Latvijas un SVF memorandu. Līdz ar to premjers ir būtiski ierobežots savā rīcībspējā. Tomēr viņš valdībai pārmet nespēju aktivizēt sabiedrības mobilizācijas un solidaritātes spēju un katastrofālu varas autoritātes zaudēšanu. «Te nav runas tikai par uzpleču nost raušanu ministriem, bet par valsts varas autoritātes atjaunošanu. Redzam, ka lielākā daļa makroekonomistu pazuduši no publiskās vides ar saviem viedokļiem un ekspertīzi. Tiem nolaidušās rokas. Arvien vairāk kļūst to, un es viņu skaitā, kuri šobrīd var teikt – ar šādu politiku nezinu, kur Latvija iet,» atzīstas uzņēmējs. Viņš iebilst pret algu nivelēšanu, norādot, ka «pašcieņai ir sava vērtība. Un darbam arī».

Komentējot konkrētas saimnieciskās aktivitātes, U. Pīlēns norāda, ka infrastruktūrā un izglītībā par prioritāti jāliek integrēšanās Eiropā – daudz spēcīgāk, nekā esam. Lauksaimniecība, norāda Pīlēns, ir nācijas pašsaglabāšanās tēma, tāpēc prioritāra.

Savukārt kompetences trūkumu poltiskajās aprindās var kompensēt, pērkot ekspertus Eiropā par ES naudu. «[..] ja nav iespējams finansēt makroekonomikas institūtus un autoritātes, ir jādarbojas citā režīmā. Jāpiesaista eksperti un profesionalitāte ārpus partiju sistēmas. Tas ir viens no krīzes pārvarēšanas elementiem – izmantot resursus ne tikai savā komforta un ietekmes sfērā, bet uzlūkot daudz plašāku auditoriju. Turklāt makroekonomisko ekspertīzi var nopirkt starptautiskā tirgū, izlietojot ES fondu naudu.»

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām