Plāno modernizēt informācijas apriti kravu jomā

Autors: Elīna Pankovska
2010. gada 16. septembris plkst. 12:55

Satiksmes ministrija (SM) plāno izstrādāt specializētu elektronisko dokumentu sistēmu, lai kravu apritē iesaistītajiem dalībniekiem mazinātu administratīvo slogu un izmaksas.

Starptautiskās kravu loģistikas un ostu informācijas sistēmas (SKLOIS) izstrāde un ieviešana plānota no Eiropas Reģionālās attīstības fonda pasākuma Infrastruktūra un pakalpojumi. Sistēmas kopējās izmaksas tiek plānotas ap 1,9 milj. Ls.

SKLOIS mērķis ir nodrošināt kravu transportēšanas procesā iesaistītās informācijas un dokumentācijas apriti elektroniskā veidā. Sistēma arī kalpotu par pamatu loģistikas pakalpojumu tirgus attīstībai Latvijā.

Pašlaik eksporta vai importa kravu noformēšanai Latvijā vairākās institūcijās jāiesniedz seši dokumenti, un tas aizņem vidēji 12 līdz 13 dienas. Lai gan atsevišķos gadījumos nepieciešamos dokumentus ir iespējams iesniegt elektroniski, tie jāiesniedz arī papīra formā, lai apstiprinātu to autentiskumu un identificētu sūtītāju, teikt paziņojumā.

Līdz ar to formalitāšu kārtošanas ziņā Latvija ir zemākajā pozīcijā starp Baltijas valstīm. Savukārt starp 181 pasaules valsti pēc īsākā laika dokumentu noformēšanai Latvija ierindota 28. vietā importa un 34. vietā eksporta precēm.

SKLOIS piemērošanas būtiskākie ieguvumi būtu «vienas pieturas aģentūras» principa ieviešana arī kravu pārvadājumu jomā, kas atvieglotu dokumentu iesniegšanu. Tāpat tiktu samazināts starptautisko kravu noformēšanai nepieciešamais laiks

Plānots, ka SKLOIS būtu pieejama kā e-pakalpojums portālā www.latvija.lv.

SM izstrādāto koncepcija Starptautiskās kravu loģistikas un ostu informācijas sistēmas izveide vēl tiks skatīta valdība.