Pretī zaļākam poliuretānam

Autors: Anda Asere
2015. gada 09. novembris plkst. 9:09

Vairāk nekā simt gadus polioli, ko izmanto poliuretāna izgatavošanā, tiek ražoti no naftas produktiem, bet SIA Polylabs vēlas to mainīt, piedāvājot tos iegūt no rapšu un talla eļļas, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

SIA Polylabs ir ķīmijas uzņēmums, kas nodarbojas ar dabiskas izcelsmes poliolu ražošanu. «Poliols ir viens no izejmateriāliem, lai saražotu poliuretāna putas, citus izstrādājumus, piemēram, krēslu polsterējumu, kurpju zoles, vīna pudeļu korķus, vējdēļus, izolācijas materiālus. Šobrīd pasaulē polioli galvenokārt tiek ražoti no naftas produktiem, bet mēs tos ražojam no dabiskajām rapšu un talla eļļām,» stāsta Kristiāns Grundštoks, SIA Polylabs vadītājs. Poliolu ražošana no naftas produktiem ir sarežģīta, un tās laikā rodas izmeši, turpretī, ražojot šo produktu no rapšu un tallu eļļas, izmeši nerodoties. «Ražošanas process ir zaļš,» apgalvo K. Grundštoks. Skaidrojot produkta draudzīgumu videi, viņš teic, ka tam ir divu veidu «zaļums» – līdz pat 74% no SIA Polylabs ražotā produkta izaug dabā, un ražošanas procesā nerodas kaitīgie izmeši.

Piesaista investīcijas

Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts jau vairāk nekā 45 gadus darbojas polimēru zinātnē un viens no tā izgudrojumiem ir poliols no rapšu un tallu eļļas, kurš 2008. gadā tika patentēts. Uz tā pamata SIA Polylabs attīsta savu produktu. Uzņēmums ir piesaistījis FlyCap finansējumu 200 tūkstošu eiro apmērā, kā arī 50 tūkstošus no privāta investora StarDust Capital.

Šobrīd uzņēmums darbojas Zaļo tehnoloģiju inkubatorā. Lai gan SIA Polylabs tajā ir samērā nesen, paspēts izdarīt visai daudz – ar inkubatora palīdzību tiks saražotas 22 tonnas poliolu, ko sūtīt potenciālajiem klientiem izmēģināšanai. Daļa no tiem ir poliolu sistēmu ražotāji, kas uzpērk poliolus un citas izejvielas un pēc klientu pasūtījuma ražo viņiem nepieciešamus produktus – poliolu sistēmas. Potenciālo klientu vidū ir arī tādi, kas paši gan veido poliolu sistēmas, gan arī ražo savus poliuretāna produktus, piemēram, kurpju zoles vai siltumizolācijas materiālus.

Ar inkubatora atbalstu uzņēmums šajā nedēļā piedalīsies nozares izstādē Turcijā. «Tur būs daudz spēlētāju no Tuvajiem un Tālajiem Austrumiem. Sadarbībā ar Latvijas Āzijas tirdzniecības kameru paredzēts brauciens arī uz Indiju pie turienes uzņēmējiem,» teic K. Grundštoks.

Visu rakstu Pretī zaļākam poliuretānam lasiet 9. novembra laikrakstā Dienas Bizness.