Nekustamais īpašums

Privātās apbūves zemi pērk gala lietotāji

Ingrīda Drazdovska, 14.02.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pagājušajā gadā neliela «kustība» fiksēta arī privātās apbūves zemes gabalu tirgū; pircējus interesē ne tikai cena, bet arī pieejamā infrastruktūra

Latio vērtēšanas daļas vadītāja Diāna Štāle, atsaucoties uz Zemesgrāmatā reģistrēto darījumu skaitu, informē, ka par nepilniem 20% tas ir pieaudzis ar visa veida zemes gabaliem Latvijā, un ir atgriezies 2008.gada līmenī. Tomēr attiecībā pret tirgus augstāko punktu darījumu skaits joprojām ir par 40% mazāks. Zemesgrāmatas statistika rāda, ka darījumu skaits ar privātās apbūves zemi platībā no 300 līdz 3000 m2 Latvijā pērn palielinājies par aptuveni 9%. Lielāks pieaugums – par 18% – bijis Rīgas rajonā, kas arī ir aktīvākais segments.

Gatavu savrupmāju piedāvājums ir visai plašs, taču daudzos gadījumos to cenas ir pārāk augstas vai arī pircējus neapmierina kvalitāte, tāpēc, ņemot vērā samērā zemās zemes iegādes un būvniecības izmaksas, daļa potenciālo pircēju nosveras par labu mājas būvniecībai.

Langes pils direktors Andrejs Valters norāda, ka cilvēki šobrīd ir izvēlīgi. Lielāks pieprasījums bijis pēc patiešām labiem zemes gabaliem labās vietās Rīgas tuvumā, kur ir attīstība infrastruktūra un komunikācijas. Šajā segmentā 1200 – 1500 m2 lieli zemes gabali maksā 20 – 40 tūkst. eiro. Ir pircēju kategorija, kurus interesē salīdzinoši lētāki zemes gabali – līdz 10 tūkst. eiro. Piedāvājumā ir arī zemes gabali, kuru cena ir 40 – 100 tūkst. eiro – tuvu Rīgai, varbūt meža ielokā, pie ūdeņiem, labiekārtotās vietās utt. Pēc tiem ir salīdzinoši vēl mazāks pieprasījums.

Jau dažus gadus pircējs ir galapatērētājs – cilvēki zemi pērk, lai būvētu māju, un ir ļoti maz spekulatīvu darījumu. Pagājušais gads bijis labvēlīgs būvniecībai, lai gan gada otrajā pusē labu celtnieku, kas gatavi strādāt par «labu» cenu» sāka pietrūkt.

Komentāri

Pievienot komentāru