Tirdzniecība un pakalpojumi

Prognoze: Vidējās patēriņa cenas augušas par 0,6%

Žanete Hāka, 09.05.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sezonālo faktoru un degvielas cenu kāpuma rezultātā, vidējās patēriņa cenas Latvijā aprīlī salīdzinājumā ar martu varētu būt pieaugušas par 0,6%, liecina bankas Citadele aprēķini.

Taču, neskatoties uz šādu cenu kāpumu salīdzinājumā ar martu, gada griezumā aprīlī Latvijā saglabāsies deflācija un patēriņu cenas salīdzinājumā ar pērno gadu būs sarukušas par 0,5%.

Sagaidāms, ka aprīlī patēriņu cenu izmaiņas Latvijā visbūtiskāk būs ietekmējušas degvielas cenas, kas salīdzinājumā ar martu varētu pieaugt par 4-5%.

Degvielas cenu pieaugums Latvijā atspoguļo pasaules naftas cenu izmaiņas, kas šī gada janvārī un februārī uz īsu brīdi noslīdēja zem 30 ASV dolāriem par barelu, taču šobrīd jau svārstās ap 45 dolāriem par barelu. Tas kopumā inflāciju aprīlī Latvijā palielinās par 0,2-0,3 procentpunktiem un nelielu degvielas pieaugumu, visticamāk, varēs vērot arī maijā. Bez degvielas cenām patēriņa cenu kāpumu aprīlī veicinās arī sezonāls apģērbu un apavu, kā arī pārtikas cenu pieaugums, norāda bankas Citadele ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Lai arī pasaules naftas cenas savu zemāko punktu sasniedza janvārī un februārī, un tagad vērojams neliels cenu pieaugums, turpmākajos mēnešos gaidāms tālāks siltumenerģijas un dabasgāzes cenu kritums Latvijā. Saskaņā ar AS Latvijas Gāze sniegto informāciju, maijā dabasgāzes tarifs rūpnieciskajiem lietotājiem varētu samazināties par aptuveni 4,5%, savukārt jūlijā tiks pārskatīti dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām. Tā rezultātā deflācija zemāko punktu šogad, visticamāk, sasniegs maijā, savukārt patēriņu cenu nelielies pieaugums Latvijā varētu atsākties augustā vai septembrī.

Komentāri

Pievienot komentāru