PTAC: e-veikali maldina patērētājus par patiesajām preču cenām 

Izvērtējot 32 interneta veikalu (e-veikalu) komercprakses, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) visos gadījumos konstatējis būtiskus patērētāju tiesību pārkāpumus. Katrā no pārbaudītajām interneta vietnēm PTAC konstatējis, ka tikusi sniegta neatbilstoša informācija par piedāvājumu un piedāvātās cenas spēkā esamību.

Sanita Igaune, 09.5.2012

Foto: Ekrānšāviņš

90% interneta vietņu nav nodrošināta iespēja saglabāt līguma nosacījumus un informāciju par to pieejamību patērētājiem. 81% pārbaudīto vietņu nav sniegta informācija par atteikuma tiesībām un noteikti ierobežojumi atteikuma tiesību realizācijai, informē PTAC.

78% gadījumu konstatēti pārkāpumi saistībā ar preču cenu norādēm un preču pieejamību par norādītajām cenām, savukārt 50% vietņu norādīta neskaidra informācija par preču piegādes nosacījumiem (izmaksām), nepatiesa informācija par patērētāja tiesībām saņemt preču piegādes izmaksas atteikuma tiesību izmantošanas gadījumā, kā arī netiek veikta savlaicīga preču piegāde un patērētāju veikto naudas summu atmaksa. Tāpat konstatēts, ka dažās vietnēs netiek sniegta vai sniegta nepilnīga informācija par pārdevēju, nav pieejami preču apraksti, kā arī, veicot pirkumu, netiek nosūtīts pasūtījuma apstiprinājums.

Pēc PTAC aicinājuma konstatētie pārkāpumi 29 interneta vietnēs tika novērsti labprātīgi, divos gadījumos konstatēts, ka attiecīgā interneta mājaslapa ir slēgta, savukārt vienā gadījumā tika pieņemts lēmums, ar kuru PTAC uzlika pārkāpējam tiesisku pienākumu izbeigt esošo un aizliegt paredzamo negodīgo komercpraksi, kā arī piemēroja pārkāpējam administratīvo naudas sodu 3000 Ls apmērā.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2011.gadā 52,3% Latvijas iedzīvotāji informāciju par precēm un pakalpojumiem meklēja internetā, savukārt 14,1% interneta lietotāju veica pirkumus tiešsaistē.

Projekta ietvaros PTAC pārbaudīja 32 interneta veikalus, kuros patērētājiem piedāvā iegādāties elektropreces, sadzīves tehniku un citas preces.  

PTAC pārbaudes veica šādu interneta veikalu mājas lapās: e-baby.lv; maxshop.lv; discover.lv; bm.lv; veicis.lv; i-veikals.lv; vertucatalog.lv; e-baby.lv;  bit2u.lv; euroshop.lv; ff.lv; ultrastock.lv; xp.lv; signe.lv; 110.lv; neoshop.lv; aio.lv; 2u.lv; zauers.lv; ehalle.lv; 01pro.lv; shopshop.lv; forlife.lv; simsim.lv; starshop.lv; verners24.lv; eurostore.lv; item.lv; salezone.lv; semicom.lv; 316.lv; neostore.lv; trialparts.net.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.