Publiskos kuģniecības sabiedrības ar sliktiem drošības rādītājiem

Autors: Līva Melbārzde
2010. gada 14. septembris plkst. 11:17

Eiropas Komisija pieņēmusi jaunus noteikumus, lai «kārtu pie lielā zvana» kuģniecības sabiedrības, kurām ir slikti rezultāti svarīgās drošības pārbaudēs (ostas valsts kontrolēs).

Savukārt kuģniecības sabiedrības, kuru drošības rādītāji ir labi, gūs plašu pozitīvu publicitāti. Ostas valsts kontrolēm ir ļoti būtiska nozīme kuģu avāriju novēršanā, lai to rezultātā nebūtu traģiski zaudētu dzīvību un milzīga videi nodarīta kaitējuma. Kuģniecības sabiedrībām un valstīm, kuru darbības rezultāti ir neapmierinoši, pārbaudes ES ostās būs intensīvākas un saskaņotākas. Ražotājiem un citu nozaru pārstāvjiem būs iespēja kravas vai pasažieru pārvadāšanai izvēlēties kuģniecības sabiedrības, pilnībā pārzinot to drošības rādītājus.

Jaunās ES mēroga sistēmas pamatā būs mūsdienīgs informācijas rīks THETIS, kura darbību nodrošinās Eiropas Jūras drošības aģentūra (EMSA). Ar THETIS palīdzību varēs izsekot līdzi visām drošības pārbaudēm uz kuģiem, kas tiek veiktas ES ostās.

Tiešsaistē izveidotajā reģistrā tiks norādītas sabiedrības, kuru drošības rādītāji trīs mēnešus vai ilgāk ir bijuši zemi vai ļoti zemi. Reģistrā norādītajiem kuģiem, kurus ekspluatē sabiedrības ar neapmierinošiem drošības rādītājiem trūkumu un aizturēšanas skaita ziņā, pārbaudes tiks veiktas ļoti bieži, bet kuģiem, kurus ekspluatē sabiedrības ar labiem rādītājiem, pārbaudes tiks veiktas retāk.