Vide

Rada spēles no otrreizējām izejvielām

Db.lv, 24.11.2021

Pirmo vietu konkursā ieguva Raimonds Tirzna no Daugavpils, izveidojot patriotisku puzli “Atpazīsti Latvijas novadus”.

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Aicinot nevajadzīgās otrreizējās izejvielās un izlietotajā iepakojumā saskatīt izejmateriālus jaunu spēļu radīšanai, “Zaļā josta” sadarbībā ar spēļu veikalu “Brain Games” organizēja radošo konkursu “Mana mājsēdes spēle”.

Konkursam pieteiktas vairāk nekā 40 oriģinālas idejas, kā tukšos iepakojumus, materiālu atgriezumus un citas nevajadzīgas lietas, kā arī dabas materiālus pārvērst aizraujošās spēlēs jēgpilnai laika pavadīšanai ģimenes lokā, vienlaikus mazinot radīto atkritumu daudzumu un sekmējot aprites ekonomiku.

“Radošais konkurss “Mana mājsēdes spēle” uzskatāmi parādīja, cik plašas ir šķietami nevajadzīgu lietu un izlietotā iepakojuma atkārtotas pielietošanas iespējas. Konkursā savas idejas pieteica gan bērni, gan pieaugušie, pierādot, ka ir nepieciešams pavisam nedaudz, lai resursiem dotu atkārtotu pielietojumu, nevis vienkārši izmestu tos atkritumu tvertnē. Pudeļu korķīši, burku vāciņi, dzērienu salmiņi, tukšās kartona kārbas, pat celtniecības materiālu pārpalikumi un koka dēļu atgriezumi, kas sākotnēji paredzēti sadedzināšanai – var atdzimt jaunā veidolā, dāvājot prieku visai ģimenei vēl vairāku gadu garumā,” konkursa dalībnieku radošumu slavē “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa, uzsverot, ka nevajadzīgu lietu pārveidošana, labošana, pielietošana jaunu lietu radīšanai ir būtiska dzīvesveida sastāvdaļa, kuru tuvākajā nākotnē būs jāievieš ikkatrā ģimenē, lai mazinātu kopējo valstī radīto atkritumu apjomu.

“Ne visu iespējams pārstrādāt otrreizējās izejvielās, taču ir virkne iespēju, kā no potenciāla atkrituma iegūt maksimālu pielietojamību,” teic. L. Kubliņa, norādot, ka galda spēles ir viena no visā pasaulē izplatītām jomām, kur radošums mijas ar otrreizējo resursu pielietošanu.

”Prieks redzēt tik daudz interesantu spēļu pieteikumu, kuros izdomāti pielietojumi lietām, kuras mēs mēdzam vienkārši izmest ārā! Šī būs iedvesma gan man, gan, cerams, arī citiem galda spēļu industrijā radīt spēles, kurās izmantosim lietas atkārtoti tā vietā, lai tās izmestu ārā,” norāda “Brain Games” pārstāvis Jānis Grunte.

Izvērtējot konkursa “Mana mājsēdes spēle” dalībnieku ideju pieteikumus, par favorītiem atzītas Raimonda Tirznas, Sanitas Strakšas un Regnāra Gierkena darinātās spēles.

Pirmo vietu konkursā ieguva Raimonds Tirzna no Daugavpils, izveidojot patriotisku puzli “Atpazīsti Latvijas novadus”. Spēle radīta, dodot otru dzīvību kartona kastēm un vecai Latvijas kartei. Spēle iepazīstina bērnus ar Latvijas novadiem.

Otro vietu konkursā “Mana mājsēdes spēle” izcīnīja Sanita Strakša no Alūksnes novada, Annas pagasta, radot īpašu aktivitāti spēlēšanai mājās, pagalmā vai brīvā dabā - “Pa pēdām meža dzīvniekiem”. S. Strakša spēles tapšanā pielietojusi dažādas otrreizējās izejvielas – linoleja atgriezumus, pudeļu korķīšus, dažādus dabas materiālus un pat mazos plastmasas cilindriņus no veikala apģērbu pakaramajiem, uz kuriem raksta apģērba izmēru. Spēle ļauj ne tikai izzināt dažādu meža dzīvnieku pēdu nospiedumus, bet arī pamudina spēlētājus veikt dažādus attīstošus, izglītojošus un videi draudzīgus uzdevumus.

Trešās vietas ieguvējs Regnārs Gierkens no Skrundas, Kuldīgas novada, spēles “Bumbiņa ripo” tapšanā izmantojis tikai otrreizējus materiālus – kartona kasti, tuneļ-cilindra veida kārbiņu, tualetes papīra rullīšu serdenes, izlietotu alumīnija foliju, nederīgu plastmasas caurules gabaliņu, kā arī veco kalendāru, kas izmantots skaitļu izgriešanai. Arī spēles galvenais elements – bumbiņa – ņemta no saplīsušas koka rotaslietas. Spēlei, kuras galvenais uzdevums ir izripināt bumbiņu caur radītajiem tuneļiem, paredzētas vairākas grūtības pakāpes – trenējot ne tikai veiklību, bet arī palīdzot mazākiem bērniem apgūt ciparus.

Lai iedvesmotu aizvien plašāku sabiedrības daļu paraudzīties uz nevajadzīgiem resursiem plašāk un rast tiem atkārtotu pielietojumu, pirms tie nonāk otrreizējā pārstrādē, “Zaļā josta” decembra garumā dalīsies ar konkursa “Mana mājsēdes spēle” dalībnieku idejām savā Facebook lapā un mājaslapā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Paplašinot savu darbību, pašmāju uzņēmums "Brain Games" Rīgā atvēris galda spēļu kafejnīcu "Brain Games Cafe", kas ir pirmā šāda koncepta pulcēšanās vieta Latvijā un visā Baltijā, informē uzņēmums.

Specializētais galda spēļu veikals-kafejnīca atrodas Aspazijas bulvārī, un darbs pie tā izveides tika uzsākts jau pērn rudenī, taču Covid-19 pandēmijas ietekmē kafejnīcas atklāšana tikusi pārcelta uz vēlāku laiku. "Brain Games Cafe" pieejams plašs spēļu klāsts ar vairāk nekā 400 galda spēlēm.

Tāpat uz vietas kafejnīcā ik dienu ir sastopams arī pieredzējis galda spēļu guru, kurš katram apmeklētājam palīdz piemeklēt atbilstošāko spēli, kā arī izskaidro tās noteikumus un atbild uz visiem jautājumiem, kas varētu rasties spēles gaitā.

Papildus tam kafejnīcā darbojas arī bārs, kurā var iegādāties dažādus alkoholiskus un bezalkoholiskus dzērienus - gan kvalitatīvu kafiju, gan arī tematiskos kokteiļus un citus atspirdzinošus dzērienus. Jebkurš piedāvātais dzēriens ir pieejams arī vegāniskā versijā, un to iespējams pasūtīt līdzņemšanai. Rūpējoties par apkārtējo vidi, "Brain Games Cafe" dzērieniem tiek izmantoti tikai atkārtoti lietojamie salmiņi.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ar mērķi uzsākt Latvijā galda spēļu, pužļu un kāršu spēļu ražošanu, SIA “Brain Games” ir kļuvis par līdzīpašnieku pašmāju uzņēmumam SIA “Folded”, kas līdz šim nodarbojās ar augstvērtīga, individuāli veidota kartona iepakojuma ražošanu, galvenokārt, eksportējošiem Latvijas uzņēmumiem.

“Pēdējo gadu laikā pasaulē novērojama vērienīga galda spēļu kultūras attīstība, kas pastiprināti saistīta ar iedzīvotāju ilgstošu uzturēšanos mājās un nepieciešamību atrast aizvien jaunus laika pavadīšanas veidus. Līdz ar šiem apstākļiem spēļu izdevējiem radušies milzīgi ražošanas termiņu un piegādes riski, ņemot vērā pasūtījumu īpatsvaru, kas līdz šim tika izpildīts Ķīnā. Mēs redzam potenciālu ar Latvijā ražotām spēlēm apgādāt spēļu izdevējus Eiropā un ASV” norāda SIA “Brain Games” vadītājs Egils Grasmanis.

Lai uzsāktu galda spēļu, pužļu un kāršu spēļu ražošanu Latvijā, tā dalībnieki uzņēmumam SIA “Folded” plāno piesaistīt finansējumu vairāk nekā viena miljona EUR vērtībā, kas atbalstītu nepieciešamo ražošanas iekārtu līniju iegādi.

Komentāri

Pievienot komentāru