Radēviča: Vieglatlētikai papildus vajadzētu 100 000 eiro

Autors: Daiga Laukšteina
2017. gada 19. maijs plkst. 6:45

«Vēl pirms manas ievēlēšanas, apsēdos ar visu komandu un izrunājāmies, kā racionālāk izmantot to, kas ir un, kā strādāt, lai būtu vairāk. Lai izvairītos no sajūtas, ka nevar savilkt kopā galus, papildus būtu nepieciešami apmēram 100 000 eiro,» intervijā laikrakstam Dienas Bizness saka Latvijas Vieglatlētikas savienības (LVS) prezidente Ineta Radēviča.

Fragments no intervijas

Esat uz jauna starta – šogad ievēlēta par LVS prezidenti. Kas ir Jūsu uzstādītais virsuzdevums, par ko celsieties un kritīsiet?
Vieglatlētikā ir divi virzieni: masveidība un augsto sasniegumu sports. Redzu to, kā piramīdu, kur pirmais ir pamatne, bet augsto sasniegumu sports - virsotne, kurp tiekties un ko sasniegt. Visa sākums ir tautas sports, kur iesaistās arī bērni, sekojot savu vecāku piemēram. Pašreiz izbraukāju Latviju, lai izpētīt situāciju, kā ieinteresēt bērnus tautas sporta pasākumos aizrauties ar vieglatlētiku un izmēģināt spēkus sporta skolas vieglatlētikas sekcijā. Būtisko lomu nākamajā posmā spēlē sporta skola. Šeit svarīga ir atklāta savstarpējā komunikācija starp skolu un LVS, kur centrālfigūras ir jauns vieglatlēts un treneris. Sporta skolām vienmēr jābūt iespējai izteikt savas idejas, tāpat tur jāsagatavo sportistu nākamajam līmenim- studentu sportam. Manuprāt, pašlaik tas ir visvājākais posms. Kādreiz pati absolvējot Krāslavas sporta skolu, un biju spiesta paralēli treniņiem un mācībām vel piestrādāt, kas neveicināja rezultātu izaugsmi. Paralēli jau notiek dažādas sacensības. Par vieglatlētikas gada pilsētu šogad var saukt Ogri, jo ļoti daudzas sacīkstes notiks tieši tur, arī 25. maijā - sacensības Rīgas Kausi, kur sportisti vēlas pierādīt sevi profesionāļu konkurencē un savu atbalstītāju priekšā. Vēsturiski tās ir sacensības, kur «iedegās» zvaigznes un piedzimst sapņi. Mūsu zinošie līdzjutēji ir viens no svarīgākajiem faktoriem veiksmīgai sacensību norisei. Būsim liecinieki jauniem rekordiem un patiesām emocijām! Protams, jau jākomplektē komandas Eiropas, pasaules čempionātiem. Sazinos ar sportistiem, kā notiek sagatavošanās process, vai kas vēl nepieciešams. Gatavojamies arī Rīgas kausa sacensībām. Ar Sportland palīdzību izdosies noorganizēt Mini Riga cup, kur trīscīņas sacensībās piedalīsies 8 – 11 gadus veci bērni, kas būs pilotprojekts. Uzskatu, ka ļoti svarīgi ir bērniem nespecializēties pārāk agri, bet gan iet daudzcīņu ceļu, lai vēlāk profesionālajā sportā viņi nonāktu veselīgāki, ar ilgstošāku karjeru.
Vēl notiek lielā pārvākšanās. Daugavas stadions uz rekonstrukcijas laiku tiek slēgts. Krāsojām sienas, lai LVS komandai ir pozitīva un gaiša atmosfēra arī jaunajā mītnē Stabu ielā. Jaunie pienākumi aizņem daudz laika. Bet apsolu sev, kad lielā braukāšana beigsies, tad gan atsākšu skriet trīs reizes nedēļā.

Jūsu ilggadējais priekšgājējs Guntis Zālītis sacīja, ka nauda, kas paliek savienībai, lai dzīvotu un apmaksātu sacensības, ir ap 250 tūkst. eiro gadā. Vai ar to maz var tēmēt uz augstiem sasniegumiem? Kā vērtējat finansējumu sportam Latvijā?
Vēl pirms manas ievēlēšanas, apsēdos ar visu komandu un izrunājāmies, kā racionālāk izmantot to, kas ir un, kā strādāt, lai būtu vairāk. Lai izvairītos no sajūtas, ka nevar savilkt kopā galus, papildus būtu nepieciešami apmēram 100 000 eiro. Primāri ļoti nepieciešamas ir kopējas treniņnometnes latviešu jaunatnes un pieaugušo izlasei. Atceros no savām jaunības dienām, ka tā ir iespēja mācīties, apmainīties pieredzē, izjust komandas garu un saliedētību, savstarpējo cieņu. Redzēt, ka apkārt ir cilvēki, kas smagi un godīgi strādā, lai uzvarētu. Ļoti iedvesmojoši! Piemēram, gargabalniekiem kādu laiku jātrenējas augstkalnē, lai sasniegtu labu rezultātu. Tas nemaksā lēti – vienu mēnesi ilga treniņnometne - ap 2000 eiro. Pārējiem sportistiem varbūt uz pusi lētāk. Aprīlis ir noteicošais mēnesis, kad ieliekam bāzi, no kā veidojas rezultāts, bet te vēl ir auksti.
Tāpat gribētos, lai kaut vai tikai vienu reizi gadā būtu iespēja uzrunāt visus labākos trenerus, lai viņi savā starpā satiktos un padalītos pieredzē, iepazītu viens otru ne tikai, kā trenerus, bet kā personības.

Vai ir kādi plāni un risinājumi, kā to naudu piesaistīt?
Jāsadarbojas ar dažādām vietējām un starptautiskām organizācijām. Mums ir jābūt visās iespējamās komisijās. Manuprāt, LVS līdz šim bijis pamaz sadarbības ar starptautiskām organizācijām. Bet tas dod ātru piekļuvi informācijai, un tādējādi varam būt soli priekšā citiem, uzzinot, kur iespējams pieteikties dažādiem kursiem, programmām treneru, tiesnešu tālākai pilnveidošanai, starptautisko treniņu centru izmantošanai. Treneru tālāka izglītība ir ļoti svarīga.
Attīstīsim mārketingu, savas sacensības gan pilsētu, gan reģionālās, lai esam redzami. Mums ir zvaigznes, jaunie talanti. Tas palīdzēs izveidot produktu. Finanses ir ļoti svarīgas, bet to pasaule ir ļoti piesātināta. Tāpēc, lai uzrunātu tās pārstāvjus, ir nepieciešama degsme un apņēmība, kas ir raksturīga sportam un vieglatlētikai.

Visu rakstu Tagad man ir ko teikt lasiet piektdienas, 19.maija laikrakstā Dienas Bizness!