Enerģētika

Ražojam un eksportējam vairāk

Armanda Vilcāne, 06.02.2018

Foto: Ieva Čīka/ LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Saražotās elektroenerģijas apjoms Latvijā pakāpeniski pieaug, eksperti prognozē, ka šāda tendence varētu saglabāties arī turpmāk

Kopš Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas kopējais saražotās elektroenerģijas apjoms pieaudzis par 781 GWh jeb 13,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Lai gan ražošanas tendences pēdējo 25 gadu laikā bijušas svārstīgas, pēdējos gados novērojams pakāpenisks pieaugums. Līdz ar ražošanas attīstību būtiski palielinājies arī elektrības eksports.

Ignalinas AES slēgšana mainīja Lietuvas statusu no elektroenerģijas eksportētājvalsts uz milzīgu enerģijas deficīta punktu Eiropas kartē, kur vietējā elektroenerģijas ražošana nosedz vien trešo daļu valsts patēriņa, norāda energokompānijas Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers. Viņš uzsver, ka AES slēgšanas rezultātā ievērojami saruka enerģijas imports no Lietuvas un Latvija palielināja savu lomu kā tranzīta valsts. CSP dati liecina, ka Latvijā saražotās elektroenerģijas eksports uz Lietuvu strauji palielinājās 2007. gadā, kad uz kaimiņvalsti tika eksportēts 13 reizes vairāk elektroenerģijas nekā gadu iepriekš. Pēc Ignalinas slēgšanas eksporta apjoms dubultojās, sasniedzot 3053 GWh 2010. gadā un 3725 GWh 2016. gadā.

Aplūkojot CSP datus par elektroenerģijas importu no Krievijas, jāsecina, ka šajā jautājumā vienotas tendences nav bijis – te importētais apjoms sasniedzis 1436 GWh, te nokritis līdz nepilnam simtam. Pēdējos gados importētās elektroenerģijas apjoms gan turējies vienā līmenī. Latvenergo Izpētes un attīstības direktors Māris Balodis norāda, ka lielā kaimiņa eksporta apjoms vistiešākajā mērā atkarīgs no pašas Krievijas cenu politikas.

Kaut gan patlaban importētās elektroenerģijas cena ir nedaudz lētāka, nekā tā būtu, ražojot enerģiju jaunuzceltās bāzes stacijās pašu mājās, ilgi tas neturpināsies, uzskata M. Balodis. «Zemās cenas skaidrojamas ar to, ka pārpalikums reģionā ir neliels, bet kaimiņvalstīs joprojām elektrības ražošanai tiek izmantota ievērojama daļa veco elektrostaciju bez kredīta saistībām, kuras agrāk vai vēlāk būs jāmodernizē vai jāslēdz. Tas elektroenerģijas cenām ilgtermiņā liks celties, lai nosegtu pastāvīgās izmaksas jaunbūvējamām elektrostacijām. Jau šobrīd augsta pieprasījuma periodos jaudu pārpalikuma reģionā nav,» stāsta Latvenergo pārstāvis, pieļaujot, ka elektrības cenas patērētājiem būs zemākas, ja jaunu jaudu būvniecība tiks uzsākta savlaicīgi.

Visu rakstu Ražojam un eksportējam vairāk lasiet otrdienas, 6. februāra, laikrakstā Dienas Bizness!