Ražošana

Ražotāju cenas augušas vietējā tirgū realizētajai produkcijai

Žanete Hāka, 23.05.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šā gada aprīlī, salīdzinot ar martu, ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā pieauga par 0,1%, vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenām pieaugot par 0,4% un samazinoties eksportētajai produkcijai par 0,1 %, norāda Ekonomikas ministrija.

Kopumā šī gada četros mēnešos ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā samazinājās par 0,8%, vietējā tirgū realizētai produkcijai pieauga par 0,2%, bet eksportētājai produkcijai samazinājās par 1,4%. Pēc krituma februārī - martā, cenām vietējā tirgū realizētai produkcijai aprīlī bija vērojams kāpums. Eksporta produkcijas ražotāju cenas samazinājās visos četros mēnešos, ko noteica zemās cenas izejvielām un vājais pieprasījums ārējā tirgū.

Šā gada četros mēnešos nozaru griezumā ietekmīgākais ražotāju cenu pieaugums bija papīra, apģērbu un tekstilizstrādājumu ražošanā – attiecīgi par 5,3%, 2,4% un 1,2%. Ražotāju cenu pieaugumu papīra ražošanas nozarē noteica cenu kāpums eksportētajai produkcijai, bet apģērbu un tekstilizstrādājumu ražošanā cenas pieauga gan vietējā tirgū realizētajai produkcijai, gan eksportētajai produkcijai.

Lielākā pazeminošā ietekme šī gada četros mēnešos bija ražotāju cenu samazinājumam kokapstrādē – par 1%, pārtikas produktu ražošanā – par 0,9%, dzērienu ražošanā – par 3,5%, gatavo metālizstrādājumu ražošanā – par 1,4%, ķīmisko vielu ražošanā – par 2,9% un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā – par 1,5%, ko ietekmēja eksportētās produkcijas cenu kritums šajās nozarēs. Jāatzīmē, ka kokapstrādē un pārtikas produktu ražošanā vietējā tirgū realizētajai produkcijai bija vērojams cenu pieaugums.

Gada griezumā aprīlī ražotāju cenas apstrādes rūpniecībā bija par 2% zemākas nekā gadu iepriekš. Ražotāju cenu dinamika gan vietējā tirgū realizētai produkcijai, gan eksportētājai produkcijai gada laikā samazinājās – attiecīgi par 1,4% un 2,4%, kas galvenokārt skaidrojams ar straujo energoresursu cenu kritumu kopš 2014.gada vidus. Jāatzīmē, ka 2016.gada aprīlī pasaules enerģijas, rūpniecības izejvielu un lauksaimniecības izejvielu cenas bija būtiski zemākas nekā pirms gada.

Tā kā lielākā daļa saražotās produkcijas tiek realizēta eksporta tirgos, tad ražotāju cenu līmeni lielā mērā ietekmē eksportētās produkcijas ražotāju cenu svārstības, ko pamatā nosaka cenu tendences pasaulē, pasaules izejvielu cenu dinamika. Ņemot vērā, ka netiek prognozēts būtisks naftas cenu pieaugums, sagaidāms, ka šogad apstrādes rūpniecības ražotāju cenas būs zemākas nekā iepriekšējā gadā.