Ražotāju cenu kāpums tik drīz nerimsies

2011. gada 24. maijs plkst. 7:58
Autors: Mārtiņš Apinis - Sandra Dieziņa
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Izejvielas turpina kāpināt ražotāju cenas, eksperti cer uz situācijas normalizēšanos. Globālās konjunktūras pārmaiņas un izmaiņas ražotāju dinamikā seviški labi izjūt Latvijas smagās rūpniecības uzņēmumi. «Mūsu nozarē mēs cenas faktiski nevaram ietekmēt, tās nosaka pasaules tirgus,» komentējot pašreizējo ražotāju cenu kāpumu, norāda Mašīnbūves un metālapstrādes uzņēmumu asociācijas vadītājs Vilnis Rantiņš. Tomēr arī vietējie apstākļi nav draudzīgi uzņēmumu attīstībai. Asociācijas vadītājs zina teikt, ka atsevišķiem uzņēmumiem elektroenerģijas izmaksas līdz ar jaunajiem tarifiem ir kāpušas pat par 20%. «Šajā sakarā gribas jautāt: kas valstij ir svarīgāk? Saņemt dividendes no elektroenerģijas monopoluzņēmuma, vai attīstīt valsts ekonomiku,» nobažījies par augošajām izmaksām, jautā V. Rantiņš.

Maizes cepšanas uzņēmuma SIA Saldus maiznieks direktors Raivo Blumbergs atzīst, ka šogad resursu cenām bijis ievērojams pieaugums – situāciju ietekmē gan elektrības, gan degvielas, cukura, eļļas, kā arī nodokļu pieaugums. Maiznieki jau pauduši satraukumu par situāciju, kad resursu cenas turpina palielināties, bet gatavajai produkcijai to nav iespējams celt pircēju ierobežotās pirktspējas dēļ.

DnB Nord bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš norāda, ka š šobrīd pasaules izejvielu tirgos ir vērojama neliela korekcija, arī ražošanas pieauguma tempi attīstītajās valstīs nepārprotami bremzējas, līdz ar to straujam turpmākam ražotāju cenu kāpumam vairs nav pamata. «Runājot par eksporta cenām, drīzāk varētu samazināties cenas produktiem ar lielu importēto izejvielu komponentiem, te vispirms jāmin metāli un to izstrādājumi. Tāpat vajadzētu kristies tekstilpreču cenām, jo tehnisko lauksaimniecības produktu (pamatā tā ir šķiedra) cenas mēneša laikā kritušās par 14,7%. Samērā labvēlīga cenu dinamika varētu būt produktiem ar lielāku zināšanu ietilpību – ķīmijas un farmācijas produktiem, elektronikai, mašīnām,» potenciālās ražotāju cenu izmaiņas pa nozarēm ieskicē P. Strautiņš.

SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis prognozē, ka šogad ražotāju cenu kāpums var sasniegt 7–8%. Šāda prognoze liecina, ka tālāks būtisks izmaksu pieaugums varētu izpalikt. Tomēr pēc eksperta domām, potenciālais cenu kāpums varētu saglabāties energoresursu ietilpīgās nozarēs, piemēram, metālapstrādē. Arī apģērbu ražošanas izmaksas varētu noteikt izejvielu sadārdzināšanās. Tāpat straujāks cenu kāpums sagaidāms pārtikas, kokrūpniecības, papīra un tā izstrādājumu un poligrāfijas ražošanā

Jau ziņots, ka aprīlī, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošu mēnesi, ražotāju cenas Latvijā ir palielinājušās par 8,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Dalies ar šo rakstu