Mazais bizness

RB Cafe savelk jostas un nogaida

Anda Asere, 21.04.2020

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kafejnīca "RB Cafe" saņēmusi atteikumu dīkstāves pabalstam un pagaidām durvis ir slēgusi, bet cer atjaunot darbību, kad mazināsies ārkārtas situācijas ierobežojumi.

"Mēģinām šo periodu nogaidīt. Viena lieta ir biznesa apsvērumi, bet mums jārūpējas par savu personālu, kas ir īpaša riska grupa. Saliekot kopā, ka bizness ir apstājies un jāsargā personāls, uz nenoteiktu laiku esam slēguši kafejnīcas durvis. Šobrīd nogaidām un savelkam jostas ar domu, ka atsāksim darbību, tiklīdz varēsim," saka Māris Grāvis, kafejnīcas "RB Cafe" idejas autors. Šī kafejnīca atšķiras ar to, ka tajā lielākā daļa darbinieku ir cilvēki ar īpašām vajadzībām.

Vislielākās bažas viņam ir saistībā ar to, ka 75% uzņēmuma ieņēmumu veidoja pasūtījumi dažādiem pasākumiem un konferencēm. Ja arī kafejnīca varēs turpināt darbu, bet pulcēšanās ierobežojumi netiks atcelti un nedrīkstēs rīkot pasākumus, "RB Cafe" jārēķinās ar darba apjoma samazinājumu, kas rada jautājumus par to, kā turpmāk darboties. "Būs jāatrod jaunas nišas," teic M. Grāvis.

"Mēģinājām divus kolēģus pieteikt dīkstāves pabalstam, bet saņēmām atteikumu, jo mūsu 2019. gada apgrozījums ir mazāks, nekā martā, bet kafejnīca pirms gada vēl nebija sākusi strādāt," skaidro M. Grāvis. Viens no kritērijiem, lai varētu pretendēt dīkstāves atbalstam, ir ievērojams apgrozījuma samazinājums. Taču "RB Cafe" gadījumā ir noticis pretējais - pērn martā uzņēmuma apgrozījums bija daži simti eiro, bet 2020. gada marta pirmajās divās nedēļās - 8000 eiro.

"Izskatās, ka esam milzīgi izauguši un to arī nenoliedzam, bet ārkārtas situācijā arī mums ir liels kritums, ja salīdzinām, piemēram, februāri un martu," saka M. Grāvis. Viņš pēc dalīšanās ar šo ziņu publiski ir saņēmis lielu atbalstu no cilvēkiem, kas vēlas palīdzēt, un nav pārlieku noraizējies.

Taču uzņēmējs uzsver, ka šajā gadījumā ir svarīgs ne tikai viens "RB Cafe" piemērs, bet gan ēdināšanas nozare kopumā. M. Grāvim šķiet, ka krīzes situācijā nav īstais brīdis uzņēmumus dalīt "labajos" vai "sliktajos". "Ja mēs visi vēlamies, lai cilvēkiem, kuri iepriekš strādājuši ēdināšanas nozarē un šobrīd palikuši bez ieņēmumiem, būtu darbs, ir jādomā, kā viņiem palīdzēt. Šis varētu būt labs brīdis sākt stāstu no nulles un, piemēram, ja uzņēmējs Kārlis ir maksājis saviem darbiniekiem aploksnē, valsts viņam piedod un vienojas, ka no šīs dienas attiecības būs citādākas, viņa darbiniekiem tiks palīdzēts un turpmāk nodokļi tiks maksāti. No tā, ka sodīs Kārli, nekas labs rezultātā nebūs, jo no viņa ir atkarīgi vēl citi cilvēki, piemēram, 11 darbinieki, kam viņš maksāja aploksnē," viņš uzskata.

Db.lv jau rakstīja, ka kafejnīcas "RB Cafe" primārais mērķis ir integrēt Latvijas darba tirgū cilvēkus ar invaliditāti, un tā ir uzsākusi darbu ar "Altum" piešķirto grantu sociālajai uzņēmējdarbībai.

M. Grāvis iecerējis, ka "RB Cafe" būs netipiska vieta, kam vajadzētu mainīt daudzus stereotipus un kas piepildītu kafejnīcu tirgu ar kaut ko nebijušu un īpašu. Jau šobrīd diezgan daudzi cilvēki ar invaliditāti strādā, bet lielā daļā gadījumu tas nav redzams, jo tas netiek īpaši uzsvērts. Šādas kafejnīcas esot daudzviet Eiropā un ir kopsolī ar tendenci iekļaut darba tirgū cilvēkus ar invaliditāti. M. Grāvis uzskata, ka šai tendencei ir iespēja attīstīties arī Latvijā.

Komentāri

Pievienot komentāru