Redakcijas komentārs: Digitalizācija un sociāldemokrātija

2018. gada 12. februāris plkst. 6:05
Autors: Didzis Meļķis - DB starptautisko ziņu redaktors
Sadaļa: DB Viedokļi
Dalies ar šo rakstu

Līdz ar jaunās koalīcijas izveidi Vācijas nepārliecinošās parlamenta vēlēšanas pērn septembrī varam beidzot uzskatīt par gandrīz pabeigtām. Vēl jāseko sociāldemokrātu partijas (SPD) balsojumam, un tauta būs dabūjusi atpakaļ to pašu kristīgo demokrātu (CDU/CSU) un sociķu koalīciju, lai gan ar dažām korekcijām. Un korekcijas ir paradoksālas.

Proti, vēlēšanās ar zemākajiem rezultātiem kopš 2. Pasaules kara beigām zaudējušie sociķi jaunajā koalīcijā ir ievērojami nostiprinājušies. CDU/CSU koalīcijas jaunie-vecie biedri ir dabūjuši sešas ministrijas, tostarp ietekmīgo ārlietu, darba lietu un – pats galvenais – finanšu portfeli. Pēc sarunu caurkrišanas ar zaļajiem un liberāļiem kancleres Angelas Merkeles izvēle nebija plaša. Viens variants bija mazākuma valdība, bet kanclere acīmredzot ir nolēmusi rīkoties, nevis muļļāties. Otrs variants bija ārkārtas vēlēšanas, tā, iespējams, stiprinot savas pozīcijas, tomēr tikpat labi nostiprināties varētu AfD nacionālie populisti. Un tad vēl ir pašreizējais variants, kura panākšanai cita starpā partneriem ir atdots leģendārā Volfganga Šoibles portfelis.

Kurš pacels globalizēto, digitalizēto darbaļaužu karogu Latvijā?

Un portfelītim vēderā ir interesantas lietas. Starp tām ir tradicionālas sociāldemokrātu prioritātes, bet ievērības cienīgs ir uzsvars uz platjoslas internetu. Proti, ka tā ir īstā lieta, kurā ir jāiegulda pēc pilnas programmas. Turklāt nevis tikai tāpēc, ka tas ir labi vai modīgi, bet tāpēc, ka tas, pēc jaunā finanšu ministra Olafa Šolca domām, ir arī ideoloģiski, partejiski pareizi. Platjoslas internets ir vācu sociķu avangarda karogs, un nu jau bijušais Hamburgas mērs O. Šolcs to pacēla dramatiskā brīdī – pēc satriecošajiem vēlēšanu rezultātiem, kad zaudējušajai partijai darbs jaunajā koalīcijā bija, drīzāk, neiespējams. Tieši tai brīdī O. Šolcs publicēja programmatisku sešu lapu garu uzrunu partijas biedriem ar trijiem izsaukuma teikumiem virsrakstā ‒ «Nav attaisnojumu! Atbildiet uz jauniem nākotnes jautājumiem! Skaidri principi!»

Šai dokumentā O. Šolcs drīzas nākotnes darba tirgu ļoti adekvāti redz digitalizētā un globalizētā ekonomikā, un viņa uzstādījums ir – ja darbaļaudis strādās digitāli, tad sociāldemokrātijas principi – progress un taisnīgums – ir jāiestrādā šai vidē, un partijai ir jābūt digitalizācijas un inovācijas lietpratējai un līderei visā, kas ar to saistās. Tas tad arī ir vācu sociāldemokrātijas jaunais karogs, ko O. Šolcs pacēla uz vēlēšanu sakāves drupām un kas tagad tiek likts koalīcijas avangardā.

Kurš pacels globalizēto, digitalizēto darbaļaužu karogu Latvijā? Pēc vārda sociāldemokrātiski rādās Progresīvie, kam ir ideoloģiskas paralēles ar Kustību Par!, tomēr patlaban to dialogs ar pārmetumiem, ka Par! sadarbojas ar «sliktajiem» Saeimā, ir tālu no konstruktīva. Tā vietā, lai bakstītu pirkstus viens otram acīs, kā pozīcijai, tā opozīcijai un vēl tikai politiskajiem censoņiem pēc varas ir iespēja pacelt inovācijas ekonomikas un tajā sociāli droši, uzņēmīgi un radoši integrētas jaunās strādniecības karogu. Keine Ausflüchte! Nav attaisnojuma to nedarīt.

Dalies ar šo rakstu