Redakcijas komentārs: Elite un populisti starp vēlētāju dusmām un bailēm 

Maija beigās gaidāmajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās aptaujas prognozē lielu balsu skaita pieaugumu labējām populistiskajām partijām teju visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, bet it īpaši Francijā, Austrijā, Itālijā, Grieķijā, Vācijā, Polijā, Čehijā.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2019. gada 08. maijs plkst. 6:16

Foto: pixabay.com

Tiesa, tās neiegūs tik daudz balsu, lai būtu vairākumā, taču pietiekami, lai censtos destabilizēt EP darbu, īpaši saistībā ar jaunā Eiropas Komisijas prezidenta ievēlēšanu. Portāls Deutsche Welle raksta, ka saskaņā ar jaunāko aptauju 10% EP vēlētāju balsos par galēji labējām partijām, kas ir nozīmīgs skaitlis. Portāls arī raksta, ka šīs vēlēšanas būs iezīmīgas ar to, ka vēlētāji savas balsis izmantos primāri tam, lai tās neatdotu līdzšinējām elites partijām, mazāk domājot par to, kam tās tiks atdotas.

Jāteic, ka dominējošās emocijas šajās vēlēšanās būs bailes un dusmas, kuras izjūt daudzi eiropieši un kuras prasmīgi izmanto labējie populisti. Tās ir bailes no imigrācijas, kas rada ksenofobisku noskaņojumu, tās ir bailes zaudēt darbu un ienākumus, ko rada aizvien pieaugošā digitalizācija, kas rezultējas daudzu zemākas kvalifikācijas darbu izzušanā un mazākās algās strādniekiem. Tās ir dusmas pret līdzšinējo eliti, kas ir pārāk maz vērības pievērsusi tā sauktajai zemākajai vidusšķirai (lower middle class), īpaši ārpus lielpilsētām. Uzskatāms piemērs ir Dzelteno vestu kustība Francijā. ES tiek vainota arī pārmērīgas taupības pieprasīšanā, kā to pasludinājuši itāļu populisti, kas liedz palielināt pabalstus un citus sociālos izdevumus.

Rezumējot: daudzās ES valstīs zemākās vidusšķiras, īpaši perifērijā, ienākumi ir strauji kritušies un ir pieaugušas bailes par darba vietu stabilitāti. Tas raisījis dusmas pret līdzšinējo eliti, kas šos cilvēkus atstājusi novārtā. Tā teikt, tieciet paši galā ar savām problēmām, ko ir radījusi ekonomikas struktūras maiņa. To prasmīgi izmanto galēji labējās partijas. Kā trāpīgi Itālijas jaunajā seriālā Suburra: Blood on Rome teica kāds korumpēts politiķis: kad cilvēkiem ir bail, viņi vienmēr balso par labējiem. Ietekmīgais portāls Politico.eu raksta, ka galēji labējo partiju plānos neietilpst panākt, lai to valstis izstājas no ES, nē, tās grib pārveidot ES pēc sava ģīmja un līdzības. Un tā stipri atšķirsies no tās Eiropas, kādu mēs to pazīstam pašlaik un kuras centrālās vērtības ir tolerance, daudzveidība, cilvēktiesības, brīvība un demokrātija.

To, kāda varētu izskatīties ES labējo populistu izpildījumā, var nojaust, paklausoties Višegradas valstu vadītāju retorikā. Un, ziniet, es pat negribu labējo populistu popularitātes pieaugumā vainot vēlētājus, jo tos vada bailes un dusmas, kas nav labākie padomdevēji. Ja ES negrib zaudēt sevi un savu kodolu, tad vienīgā izeja ir pašreizējām elitēm beidzot pavērsties ar seju pret tiem, kuri nav ar dzīvi apmierināti un kuriem klājas grūti. Varbūt viņu alternatīva ir ne tikai galējie labējie.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 30. aprīlis plkst. 5:55

Priekšvēlēšanu aģitācijas periods kārtējām Eiropas Parlamenta vēlēšanām sākās 26. janvārī,...

2019. gada 29. aprīlis plkst. 6:33

Ķīnas valdība savā ceļā uz pasaules supervaru ir sasniegusi nākamo pakāpi. Ķīna...

2019. gada 26. aprīlis plkst. 6:12

Kāpēc ceturtdienas rītā tika slēgts Deglava tilts Rīgā - sabiedrības drošības, politikas...

2019. gada 25. aprīlis plkst. 6:24

Iesākumam ir ķecerīgs jautājums: «Kādēļ jums, pilsoņi, ir vajadzīga valsts?» Es pateikšu,...

2019. gada 24. aprīlis plkst. 6:11

Saulītei spīdot siltāk, straujiem soļiem tuvojas vasaras autobraukšanas sezona. Pozitīvās pavasara...

Nepalaid garām

2019. gada desmit mēnešos likvidēti 21 157 uzņēmumi, kas ir par 412...

Latvijas pašvaldības desmitgades garumā cēlušas peldbaseinus, stadionus, kultūras centrus bez...

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....