Redakcijas komentārs: Lai skuju taka nekļūtu par maģistrāli

2018. gada 04. janvāris plkst. 7:16
Autors: Raivis Bahšteins - DB galvenās redaktores vietnieks
Sadaļa: DB Viedokļi
Dalies ar šo rakstu

Lai gan šā gada otrais DB numurs ar viļņu bangām uz vāka vēstīja par graujošu tendenci Latvijā reģistrēto un likvidēto uzņēmumu bilancē, tomēr šiem viļņiem ir divējāds raksturs.

Biznesa veiksminieki par statistikas datiem nebēdā un uz šiem viļņiem sērfo! Tomēr cipari, saskaņā ar Lursoft pētījumu, patiesi ir pasmagi – jaundzimuši uzņēmumi 2017. gadā mūsu valstī reģistrēti retāk nekā aizvadīti pa skuju taku. Negatīva bilance nebija novērota gadus divdesmit. Pērn kopējā reģistrēto un likvidēto bilance bija ne tikai ar mīnusa zīmi, bet arī vērienīgākā vēsturē – kopējais skaits sarucis par 6269 uzņēmumiem. Un tas ir vairāk nekā trīs reizes vairāk nekā pirms divām desmitgadēm, kad 1998. gadā reģistrēto un likvidēto uzņēmumu bilance bija 1996. Ir viedoklis, ka iespaidīgais atbirums ir dabisks – kaut kādā mērā atsijājot no biznesa vides uzņēmumus - sēnalas, uzņēmumus - vrakus un uzņēmumus - maskas. Līdz ar to likvidācijas «cunami» vilnim, iespējams, ir arī attīroša funkcija, izmēžot no uzņēmumu loka «gružus » – uzņēmumu juridiskos karkasus, kas nekādu ekonomisko darbību neveic.

Liekot mierā atbirumu, kuru, iespējams, varam dēvēt par dabisku vai likumsakarīgu, daudz lielāka uzmanība būtu jāpievērš jaundibināto uzņēmumu arvien sarūkošajam skaitam. Lūk, tas gan ir kā signālraķete, kas izgaismo valsts ekonomisko procesu vājās zonas. Zīmīgi, ka neiepriecinošie dati, jaunreģistrēto uzņēmumu rindām dilstot jau sesto gadu pēc kārtas un, salīdzinot ar 2011. gadu, atpaliekot par gandrīz astoņiem tūkstošiem uzņēmumu, sakrīt ar nodokļu vides izmaiņām, kuras tiek iedzīvinātas šogad. Patlaban būtu sarežģīti mēģināt prognozēt, kāda būs uzņēmumu reģistrācijas bilances un jaunās nodokļu politikas korelācija. To atklās vienīgi laiks. Skaidrs, ka robeža, ko valsts novelk ar nodokļu politiku, ir ļoti sensitīva, tas ir smalks pavediens, ko var pārraut katrs nepārdomāts žests. Ja ar valsts lēmumiem tiek neadekvāti palielinātas izmaksas biznesam, tā ir spēlēšanās ar uguni. Sevišķi laikā, kad nākotne sola arvien jaunus izaicinājumus, kas saistīti ar darbaspēka pieejamību, kvalifikāciju, ražošanas izmaksu sadārdzināšanos, iekšējā tirgus samazināšanos līdz ar dramatiskākiem spēles noteikumiem demogrāfijā. Un tādējādi līdz ar nodokļu reformu un citām pārmaiņām 2018. gads biznesa videi būs kā kulaks uz acs. Turpmākie 12 mēneši rādīs – tiešā vai pārnestā nozīmē.