Foto: no DB arhīva

Redakcijas komentārs: Zviedru vēja parks pret latvisko dzīvesziņu 

Dobeles sabiedrības prātus ir satraukusi zviedru kompānijas meitas uzņēmuma Eolus iecere par 250 miljoniem eiro izbūvēt Zemgalē lielāko vēja elektrostaciju parku Latvijā, kas gadā spētu saražot 10% no Latvijas patērētās enerģijas. Turklāt bez kādiem OIKiem un subsīdijām, tīrs bizness uz brīvā tirgus pamatiem.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2018. gada 20. septembris plkst. 7:32

Tomēr dobelnieku prāts ir nemierīgs un nolieguma pilns. Kāds uzņēmējs izteicies, ka Zemgales zeme tam nav domāta, kādam šķiet, ka vēja parka tuvumā lopi negribēs ganīties, vēl kāds izdomājis, ka nemitīgā rūkoņa un gaisa tricināšana būs kaitīga veselībai. Īsāk sakot, ne dainās, ne varoņeposā Lāčplēsis, ne citās latviskās dzīvesziņas spēka vietās nekas par tādiem vēja parkiem nav sacīts. Tad kādēļ lai kas tāds parādītos tik ierastajos un mīļajos Zemgales līdzenumos? Un tas nekas, ka vēja parki strādā visur Eiropā un to dēļ nav iznīkusi nedz lauksaimniecība, nedz lopkopība, un tuvumā mītošie ar’ visi dzīvi.

Atliek tikai ieskatīties zinātniskos rakstos, lai redzētu, ka zinātnieki nav konstatējuši kādu negatīvu vēja turbīnu ietekmi uz apkārtējo iedzīvotāju veselību. Es nemaz nerunāju par to, ka Vides attīstības un reģionālās attīstības ministrija jau 2009.gadā ir izdevusi vadlīnijas vēja elektrostaciju ietekmes uz vidi novērtējumam un rekomendācijas prasībām vēja elektrostaciju būvniecībai, kurās aplūkoti visi iespējamie riski (gan uz veselību, gan ainavu, gan vides daudzveidību) un to novēršanas mehānismi. Tas nozīmē, ka arī Dobeles vēja parkam tiks veikts ietekmes uz vidi novērtējums atbilstoši visām prasībām.

Tomēr prognozēju, ka pozitīva novērtējuma gadījumā, kuru būs apstiprinājis Vides pārraudzības valsts birojs, visas dobelnieku bažas nebūs kliedētas, jo iracionāli uztraukumi nav racionāli remdējami. Piemēram, kā lai racionāli atspēko iebildumu, ka Zemgales zeme nav domāta vēja parkiem? Tas vienkārši nav iespējams, jo nav no loģikas sfēras. Lai gan veselais saprāts saka priekšā, ka, pirms protestēt un vākt parakstus, lai kaut ko neļautu, prātīgi būtu sagaidīt Vides pārraudzības valsts biroja atzinumu. Ja tas būs negatīvs, tad problēma ir novērsta, bet, ja tas ir pozitīvs, tad taču satraukumam nav pamata.

Tieši tik vienkārši. Bet nekā nebija! Jo vispār jau latvietis grib darba vietas laukos, bet tikai, lūdzu, ne vēja parkus un rūpnīcas savas dzīves vietas tuvumā. Atcerēsimies, ka celulozes rūpnīcu pa visiem draudzīgi jau norakām. Vienīgais - īsti nav skaidrs, ko Latvijas laukos lai dara it kā tik gaidītie investori, kur lai viņi investē, lai nesastaptos ar nikniem vietējās sabiedrības protestiem. Protams, visi satraucas par savas dzīves vides kvalitāti un savu veselību, taču vajadzētu tomēr saprast, ka mūsdienās ikviena šāda objekta būvniecībai obligāts ir ietekmes uz vidi novērtējums. Ja tas ir pozitīvs, tad satraukumam nevajadzētu būt. Ja vien mēs kaut cik uzticamies savai valstij un tās institūcijām.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 17. septembris plkst. 8:09

Politiķu dzīvē, īpaši pirms vēlēšanām, gadās brīži, kad neko nevar izdomāt, bet...

2018. gada 14. septembris plkst. 7:27

Nesen Rīgā notika eiroparlamentārieša un Francijas bijušā Eiropas lietu ministra Alēna Lamasūra...

2018. gada 14. septembris plkst. 6:01

Iekšēji protestēju, lasot šobrīd populārāko romānu Vara, kurā prezidentam Vējonim, šķiet,...

2018. gada 13. septembris plkst. 7:23

Lai arī ziediņu, odziņu un citu nodokļu reformas velšu ienākšanās gaidāma vien...

2018. gada 12. septembris plkst. 7:55

Tautiešu aicināšana atgriezties Latvijā varētu beigties ar totālu fiasko, ja aicinājumam atsauktos...

Nepalaid garām

«Es vēlos strādāt nozarēs, kur nav tādas regulācijas, nav tādas valsts iejaukšanās...

Vēstniecība, pārstāvniecība, savrupnams, kultūras un darījumu centrs, muzejs, izstāžu telpa,...

Eksports ir viens no galvenajiem valsts attīstības virzītājspēkiem, un uzņēmumiem tas ir svarīgs solis...

Āgenskalns pēdējo gadu laikā ir kļuvis par arvien pieprasītāku vietu dzīvošanai, nereti...

Viens no jaunākajiem nozares uzņēmumiem Liepājā ir SIA Sikksi, kas Latvijas kontekstā...

Bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens izglābj PNB Banku (bijušo Norvik Banku),...