Referendumu tīkotājiem no 2015. gada būs jāsavāc ap 150 tūkstošiem parakstu; līdz tam – 30 tūkstoši 

Latvijā no 2015. gada paredzēts atteikties no divpakāpju sistēmas referendumu ierosināšanā, nosakot, ka visus nepieciešamos 1/10 daļas vēlētāju parakstus jāsavāc referenduma iniciatoriem.

Zanda Zablovska, 25.10.2012

Vienlaikus tiks noteikts pārejas periods, kurā tiks saglabāta parakstu vākšana divos posmos, un pirmajā būs jāsavāc 30 tūkstoši vēlētāju parakstu.

Jāatgādina, ka pašlaik Latvijā paraksti kādai vēlētāju iniciatīvai tiek vākti divos posmos – ne mazāk kā 10 tūkstošiem balsstiesīgo Latvijas pilsoņu ir tiesības iesniegt Centrālajai vēlēšanu komisijai (CVK) likumprojektu vai Satversmes grozījumu projektu, bet parakstu vākšanas otro posmu turpina CVK par valsts budžeta līdzekļiem. Lai grozījumu projektu iesniegtu izskatīšanai Saeimā, projektu jāparaksta ne mazāk kā vienai desmitajai daļai no pēdējās Saeimas vēlētāju skaita.

Grozījumus likumā par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu Saeima atbalstījusi konceptuāli. Likumprojektam piešķirts steidzamības statuss, kas nozīmē, ka parlamentā tas tiks skatīts tikai divos lasījumos ierasto trīs lasījumu vietā.

Debatēs par likumprojektu idejas aizstāvji vērsa uzmanību uz to, ka pašlaik noteiktais slieksnis referendumu rīkošanai ir pārāk zems, turklāt šāda sistēma citās Eiropas valstīs nepastāv. Opozīcijas pārstāvji savukārt pārmet demokrātijas ierobežošanu: «Pieņemot šādus iedzīvotājiem nedraudzīgus un praktiski neizpildāmus noteikumus, mūsu valsts var noslīdēt vienā no pēdējām vietām Eiropā cilvēku spējā ietekmēt politiskus procesus,» sacīja deputāts Valērijs Agešins (Saskaņas centrs).

Izmaiņu nepieciešamību referendumu rīkošanas kārtībā politiķi aktualizēja pēc šā gada februārī notikušā referenduma par krievu valodas statusu Latvijā. Pret Satversmes grozījumiem un pret valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai nobalsoja 821 722 jeb 74,8% vēlētāju.

 

Tevi varētu interesēt

Ar 42 balsīm par, 39 pret un sešiem deputātiem atturoties, Saeima noraidījusi...

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija konceptuāli atbalstījusi...

Saeima konceptuāli atbalstījusi grozījumus likumā, kas paredz nodrošināt televīzijas programmu...

Likumprojekts, kas paredz atbildību par eiro ieviešanas termiņu nodot Saeimas rokās, bet...

Pēc piecu Vienotības deputātu iesnieguma no Saeimas darba kārtības tika izslēgts jautājums...

Nepalaid garām

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

8.janvārī "Dienas Bizness" rīkoja kārtējo Donoru dienu Andrejostā....

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Latvijas Paralimpiskās komitejas rīkotajā Latvijas Paralimpiskā sporta centra arhitektoniskās...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...