Rekonstruējot Viļņas televīzijas torni, tajā ierīkos kinozāli un viesnīcu 

Lietuvieši gatavojas rekonstruēt pirms vairāk nekā trīsdesmit gadiem celto Viļņas televīzijas torni, vēsta Vz.lt. Projektu konkursā par labāko atzīts arhitektūras studijas Plazma rekonstrukcijas projekts Viļņas acs, kas paredz 326 metrus augstajā tornī ierīkot konferenču zāli, kinozāli un viesnīcu, vēsta Vz.lt.

LETA, 2015. gada 13. aprīlis plkst. 16:23

ELTA/LETA

Kā izdevumam pastāstījusi akciju sabiedrības Lietuvos radijo ir televizijos centras pārstāve Vaida Burviene, komisija atzinusi, ka šis projekts ir «visreālāk īstenojams» un vienlaikus saglabā torņa māksliniecisko vērtību un idejas viengabalainību. Pēc viņas teiktā, nākotnē iecerēts piesaistīt tornim lielākas tūristu plūsmas.

«Atslēdzot analogo televīziju, no torņa tika izvāktas iekārtas, atbrīvojās telpas, kuras varētu pielāgot tūristu interesēm. Turklāt tornim jau ir vairāk nekā 30 gadu, gan tā interjers, gan eksterjers jau morāli novecojis, tādēļ tornis jāatjauno. Tā ir unikāla būve, Viļņas simbols, kas iekļaukts pasaules augstāko celtņu sarakstā. Skaidrās dienās no tā var pārlūkot Viļņas apkārtni pat 50 kilometru rādiusā. Tas ir pievilcīgs tūrisma objekts, kam jāiegūst jauns saturs un jāpiesaista vairāk tūristu,» norādījusi Burviene.

Plānots sakārtot torņa teritoriju, tūristu vajadzībām pielāgot pirmo un trešo stāvu. 19.stāvā arhitekti iesaka ierīkot 3D kinozāli, 20.stāvā atstāt restorānu, saglabājot tajā XX gadsimta gaisotni, bet 21.stāvā iekārtot konferenču zāli un viesnīcu.

Atjaunotā Viļņas televīzijas torņa apkaimē viņi piedāvā ierīkot vasaras brīvdabas kino un koncertu zāli ar amfiteātri, āra kafejnīcu, bet teritorijas dienviddaļā projektēt minigolfa celiņu kompleksu un piknika laukumus.

Burviene atzinusi, ka par investīcijām un būvdarbu konkursiem runāt vēl pāragri - vispirms tiks veikta uzvarējušā piedāvājuma analīze no arhitektūras un interjera viedokļa un izstrādāts tehniskais projekts un tikai pēc tam varēs aplēst, cik izmaksās torņa rekonstrukcija.

Darbu ilgums būs atkarīgs no projekta sarežģītības, bet, balstoties uz Tallinas torņa rekonstrukcijas pieredzi, varētu pieņemt, ka tam būs vajadzīgi aptuveni trīs gadi. Analīze un tehniskā projekta izstrādāšana varētu aizņemt apmēram gadu.

Viļņas televīzijas tornis, augstākā celtne Lietuvā, atrodas Karolinišķu rajonā, augstā Nēres upes krastā. Tā būvdarbi sākušies 1974.gadā, bet tornis dabojas no 1981.gada. 165 metru augstumā tajā ierīkota kafejnīca Putnu ceļš.

Torni, kas saskatāms no plašas apkaimes, lietuvieši izmantojuši arī dažādu savdabīgu rekordu sasniegšanai - gada nogalē tas ar gaismas kabeļu un elektrisko spuldzīšu virteņu palīdzību tiek ietērpts kā «pasaules augstākā Ziemassvētku egle», bet reiz pasaules basketbola čempionāta laikā tika pārvērsts par «pasaules lielāko basketbola grozu».

Vēsturē Viļņas televīzijas tornis iegājis ar traģiskiem notikumiem - 1991.gada 13.janvārī, kad īpašās padomju karaspēka vienības ar tankiem uzbruka torņa aizstāvjiem, no lodēm un zem tanku kāpurķēdēm gāja bojā 14 neapbruņoti cilvēki, bet vairāki simti tika ievainoti.

Ik gadu 13.janvārī, Brīvības aizstāvju dienā, cilvēki pulcējas pie atmiņu ugunskuriem torņa piekājē. Tornī ierīkota arī tālaika notikumiem veltīta ekspozīcija. Toreizējo upuru piemiņai pie torņa iestādīti ozoliņi un liepiņa, bet kopš 2005.gada tur atrodas arī piemineklis Lietuvas brīvības aizstāvjiem.

 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru