Resursus savāc, bet noiets klibo

2012. gada 10. decembris plkst. 8:30
Autors: Signe Knipše
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Latvijā vislabāk attīstīts otrreizējo izejvielu tirgus ir plastmasām, grūti realizēt riepas, stiklu un vēl dažas izejvielas, kuras te netiek pārstrādātas.

«Otrreizējo izejvielu tirgus pēdējos pāris gadus ir ļoti mainīgs. To ietekmē naftas cenas, konkurence un arī pats lielākais spēlētājs otrreizējo izejvielu pārstrādē – Ķīna,» norāda SIA Eko Revers Tirdzniecības nodaļas vadītājs Roberts Redko. Arī citi nozares pārstāvji apliecina, ka tirgus ir svārstīgs. 


Vairāki aptaujātie atzīst, ka dažu otrreizējos izejvielu cenas tirgū ir tik zemas, ka nav izdevīgi atkritumus šķirot un dalīti vākt. Atkritumu savākšanas un šķirošanas uzņēmumi ar to nodarbojas, taču vairāki otrreizējo izejvielu veidi krājas un netiek realizēti tālāk.


Riepas un stikls ir otrreizējās izejvielas, kuras Latvijā pašlaik esot visgrūtāk pārdot. Tās Latvijā dedzināšanai pieņem Cemex rūpnīca Brocēnos. Taču pašlaik, kopš novembra, vairs nepieņemot, stāsta Ogres novada atkritumu apsaimniekotāja SIA Ķilupe valdes locekle Elīna Saulīte. Pieņemšana esot pārtraukta tieši ap to laiku, kad tika mainītas riepas. «Mēs nevaram neņemt no iedzīvotājiem, jo esam solījuši. Taču tagad ir uzkrājušies seši 40 m3 konteineri. Tā ir «iesaldēta» nauda,» stāsta SIA Ķilupe vadītāja.

«Neatmaksājas vest uz Brocēnam, praktiski nevar segt ceļa izdevumus,» saka Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācijas (ZAAO) Šķirotu atkritumu savākšanas daļas vadītāja Ginta Gailuma. Eko Reverss pārstāvis atzīst, ka riepas ir problemātisks materiāls Latvijai un Baltijai, jo tam «neesot cenas». 

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām