Revidenti savas pozīcijas nosargā 

Zvērināta revidenta obligātai pārbaudei Latvijā pakļaus uzņēmumus, kuri pārsniegtu divus no trijiem nosacījumiem (bilances kopsumma 0,8 milj. eiro, neto apgrozījums 1,6 milj. eiro un vidējais darbinieku skaits pārskata gadā – 50)

Māris Ķirsons, 25.09.2015

Tāds ir Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdes vairākuma lēmums. Savukārt gada pārskatu ierobežotai pārbaudei tikts pakļauti uzņēmumi, kuri pārsniegtu divus no trijiem kritērijiem (bilances kopsumma 0,4 milj. eiro, neto apgrozījums 0,8 milj. eiro un vidējais darbinieku skaits pārskata gadā – 25). Šādas robežvērtības jau bija ierakstītas gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumprojektā. Uzņēmēju organizācijas – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) – nebija ar šādu lēmumu apmierinātas, gala vārds šajā jautājumā ir parlamenta vairākumam. To, ka būs arī priekšlikums par citām robežvērtībām, atzina Saeimas deputāts Edgars Putra. «Uzturēšu savu priekšlikumu ne tikai komisijas sēdē,» tā viņš bilda pēc tam, kad atbildīgā komisija atbalstīja Finanšu ministrijas rosināto un revidentu un grāmatvežu organizāciju atbalstīto robežvērtību kritēriju kopumu.

Uzņēmēju organizācijas iestājās pret piedāvāto revīziju sliekšņu lielumu, savukārt zvērināti revidenti oponēja, ka pašlaik tikai aptuveni 3,3% no visiem Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem pakļauti zvērinātu revidentu kontrolei – aptuveni 7000 uzņēmumu. Paaugstinot robežvērtības, to skaits būtiski samazināšoties, tajā pašā laikā ir jautājums par to, vai šādiem gada pārskatiem varēs uzticēties šo uzņēmumu darījumu partneri un arī sabiedrība. Latvijas Republikas grāmatvežu asociācijas prezidents Andrejs Ponomarjovs norādīja, ka revidentu klātbūtne vēl jo vairāk nepieciešama situācijā, kad Latvijā joprojām ir augsts ēnu ekonomikas līmenis. LTRK eksperte Irēna Krustozoliņa norādīja, ka piedāvātā gada pārskatu ierobežotā pārbaude nekādu efektu ne pašam revidējamam, ne arī nodokļu administrācijai nedošot.

Ierobežotās pārbaudes galvenokārt attieksies uz uzņēmuma ienākuma un citu nodokļu aprēķināšanas pareizību, taču par to atbilstības patiesu pārbaudi LTRK ekspertei bija šaubas. Iespējams, tāpēc uzņēmēju organizācijām šķita, ka likumprojekta autori vairāk rūpējas par zvērinātu revidentu nodarbinātību un peļņas gūšanas iespējām, nekā par mazo uzņēmumu izdzīvošanu.

Visu rakstu Revidenti savas pozīcijas nosargā lasiet 25. septembra laikrakstā Dienas Bizness.

Jaunākais izdevums