Rīgā mājokļa pirmajai iemaksai var sakrāt ātrāk nekā Tallinā vai Viļņā 

Šā gada otrajā ceturksnī laika posms, kas nepieciešams, lai sakrātu līdzekļus pirmajai mājokļa iemaksai gada laikā Rīgā samazinājies par vairāk nekā nedēļu līdz 24,8 mēnešiem, liecina Swedbank Mājokļu pieejamības indekss.

Žanete Hāka, 08.9.2014

Tallinā tas palielinājās gandrīz par trim mēnešiem līdz 28,3 mēnešiem, bet Viļņā pieauga vairāk nekā par trīs mēnešiem – līdz 37,4 mēnešiem.

Kopumā mājokļu pieejamības indekss samazinājies līdz 157,4 punktiem Rīgā, 148,5 punktiem Tallinā un 118,1 punktam Viļņā.

Rīgā salīdzinājumā ar 2.ceturksni pērn indekss mazinājies vien par 0,3 punktiem procentu likmju kāpuma par 10 bāzes punktiem dēļ. Atšķirībā no pārējām Baltijas valstīm, Rīgā algas gada laikā augušas straujāk par dzīvokļu cenām.

Tallinā MPI samazinājies par 16,3 punktiem salīdzinājumā ar otro ceturksni pērn. Mājokļu pieejamību pasliktināja dzīvokļu cenu pieaugums par 16,3%, kas krietni pārsniedza mēreno algu kāpumu.

Viļņā mājokļu pieejamība pasliktinājās, indeksam krītot par 10,7 punktiem, jo dzīvokļu cenas gada laikā pieaugušas par 14,4%. Pieejamību veicināja 4,7% algu kāpums un neliels procentu likmju kritums.

Mājokļu pieejamības indekss tiek aprēķināts mājsaimniecībai, kuras ienākumi atbilst 1,5 vidējai neto algai attiecīgajā pilsētā un kura vēlas iegādāties vidēja izmēra (55 m2) dzīvokli. MPI vērtība 100 nozīmē, ka mājsaimniecība hipotekārā kredīta apkalpošanai novirza tieši 30% no tās neto ienākumiem. Ja MPI vērtība ir vismaz 100 punkti, tad mājsaimniecības var atļauties mājokli atbilstoši noteiktajai normai. Jo indeksa vērtība ir augstāka, jo mājokļu pieejamība ir lielāka.

 

No šīs sadaļas

Ķīnas interneta mazumtirdzniecības giganta Alibaba sākotnējais publiskais piedāvājums (IPO)...

Lai arī Valsts kontrole vairumā gadījumu pārbaudītajām iestādēm, kur redzama līdzekļu izšķērdēšana,...

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) redzeslokā nonākusi persona, kura, iespējams,...

Piektdien vara cena Londonas biržā palielinājās, samazinot šīsnedēļas kritumu, jo tirgus...

Šā gada otrajā ceturksnī eirozonas ekonomika saglabājās esošajā līmenī, savukārt...

Piektdien eiro vērtība turpina samazināties, liecina Bloomberg dati....

ABLV Bank veiks trīs jaunus obligāciju laidienus, kuri notiks Ceturtās obligāciju piedāvājuma...

Piektdien jaunattīstības valstu akciju tirgus indeksi samazinājās un saruka arī šo valstu...

Fizisku personu aizņēmumi no citām personām (izņemot kredītiestādes) pērnā gada nogalē bijuši...

Vai Džordžs Soross gaida akciju cenu kritumu? Uz nemitīgo cenu rekordu fona...